Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски разкази - Столичният герб

Александър Алексиев
Снимка: радио София

Говорим с Александър Алексиев от Българско Хералдическо и Вексилоложко Общество за герба на столицата - символи и история:

"Обичам да пътувам, издирвам и научавам детайли. Гербът има установени правила още от 13 век. Вексилологията е сравнително нова наука, от 60-те години на миналия век. Символът на България винаги е бил изправен лъв. Когато видиш даден символ, има набор от хералдически животни и растения, които са олицетворение, без конкретика - в България няма лъвове.

В нашето време властва нихилизмът, елементите на знамето са използвани грешно - по конституция няма герб на знамето и то трябва да е шито, не принтирано, като китайските ни знамена. Знамето не бива да докосва земята, дори на събор, трябва да се държи от хора или да се държи на пилон.

През декември организацията ни навършва 20 години. Имаме мечта да издадем книга с местните гербове и емблеми в България. Още в 1886 има проект на София, който наподобява малко герба на Белград - има го на сайта ни. Първият градски герб в България е този на Варна - от 1888, два лъва, които държат котва. Той е почти същият и днес. Софийският е изработен в 1900 от студента Харалампи Тачев, който е на 25 години. Поводът е Парижкото изложение, където София трябва да се представи и с герб.

На 29 април е приет официално от нарочната комисия с кмета, директора на Народния музей и директора на Рисувалното училище. Гербът е герб, утвърден е от цар Фердинанд, но не по хералдичните правила за градската хералдика. Символите са в 4-те полета, това означава, че са съществували 4 самостоятелни града, които са се обединили - т.н. "маршализиране". 

Като герб има добра визия. В хералдиката наше ляво е дясно. Светицата с корона, намерена на монета всъщност е Тюхе - Фортуна, не е Св.София, нито Улпия Сердика. Църквата до нея е с конкретен силует (Св.София), което не е позволено в хералдиката. Долу на син фон е зелената планина Витоша, която също е конкретика. Последният елемент - бог Аполон, намерен на монета, символ на минералните извори. Също е конкретно. Ако са били 4 града или ако не са конкретика, е ок. Златният лъв по средата е приемствеността с Търново - той е намерен там. Зидовата корона също е по-различен поглед, колкото повече е броят на кулите, това означава столицата.в 1911 е добавен девиза "Расте но не старее" (добавено е "но", за да не са 13 буквите). В 1928 се добавят лавровите клонки. В 1974 се добавя петолъчка.  В 1991 се възстановява герба на Харалампи Тачев, вече гербът и знамето са патентовани. Знамето е гербово, синьо.:


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще бъде ли създадено общинско предприятие "Софийски улици"?

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 07.02.25 в 09:41

Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..

публикувано на 07.02.25 в 07:35

Форум, 06.02.25: Докога Демократична България ще има нужда от Продължаваме промяната

В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..

публикувано на 06.02.25 в 18:15
Константин Илиевски

На 7 февруари Радиооркестърът представя "Любов и драми"

Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..

публикувано на 06.02.25 в 17:48
Сградата на Централната минерална баня

Арх. Станислав Константинов: Важно е бъдещето на Цeнтралната минерална баня

По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..

публикувано на 06.02.25 в 16:55
Разбитите тротоари са предизвикателство за всички

Зачестяват делата срещу Столичната община заради неподдържаната градска среда

И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..

публикувано на 06.02.25 в 16:20

Флейтистът Христо Добринов с майсторски клас и концерти в София

Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..

публикувано на 06.02.25 в 16:05