Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изследвай тишината на града със сетивните градски пътувания на "Театър на сетивата"

Михаил Димов, Яна и Роман в "Добър вечер, София"
Снимка: Радио София

Сетивни градски пътувания, създадени от „Театър на сетивата - София“ и Институтът за изследване на тишината, сетивните градски пътувания се случват отвъд думите като същевременно въвличат и провокират всичките сетива на участниците (зрение, обоняние, слух, осезание и вкус).

Повече по темата разказа Михаил Димов.

"Сетивните градски пътувания са едно откритие на "Театъра на сетивата – София". Откриват по случайност преди 7 години и оттогава ги практикуват като своеобразен жанр. Те са пътувания в тишина, част от  изследоветелския арсенал на Института за изследване на тишината, който също е проект на Театър на сетивата. Изследването на тишината се случва буквално, тогава, когато изследователите се откажат да говорят и започнат да пътуват – било то във физическия свят, или пък създавайки музика, или в някоя от базите на института, където съществува един апартамент, в който никой не е говорил от 5 години", обясни Михаил Димов.

Къде се случва тишината в града?

Тя се случва в самия човек, който я изследва и не е в пряка зависимост от това дали навън е шумно, посочи той.

"Всъщност, парадоксално е, но най-дълбоката тишина може да бъде открита като една неподвижност и една будност в най-шумно място".

"Сетивните пътувания, освен че се случват отвъд думите, практически могат да се случат навсякъде, а това, което ние предлагаме на публиката от 7 години се случва в центъра на София, трае 2 часа, през които всички, които предприемат тези пътувания, приемат условието да не говорят през тези два часа. Обикновено хората идват по двойки, но това не е задължително. Двойките са приятелски или семейни, но ако дойдат поединично, ние ги събираме в двойка. След като приемат условието да не говорят, по време на това двучасово пътуване те ще преминат през две различни роли – ролята на воден и ролята на водещ. Воденият е със затворени очи, затова предупреждаваме хората да идват с тъмни очила“, разкри Михаил Димов и допълни, че към всяка от двойките ще има актьор от "Театъра на сетивата", който е водещ.

Тази интересна за наблюдение група, никога не надхвърля 18 души тръгва по един предварително приготвен път, неизвестен за водените, но известен на водещите и това трае 2 часа“ разкри още нашият гост. Той уточни, че когато участниците от двойката не се познават помежду си, то тогава доверието се прехвърля към опитния актьор от "Театъра на сетивата".

"Става дума за мека технология – за утихване, разширяване на сетивността, когато се затвори основното доминантно сетиво, каквото е зрението ни, всички останали сетива се обострят – човек започва да чува много повече, започва да усеща ясно миризми, започва да усеща с кожата си повеите на вятъра, колкото и парадоксално да звучи, човек попада в друга София – същата, но съвсем различна“, поясни Михаил Димов.

"Театърът на сетивата" има тази привилегия, за разлика от другите театри и киното, които работят с 2 сетива – зрение и слух, освен с тях той може да работи с обоняние, осезание и вкус.

"Имаме сетивни вечери, сетивни пътувания и спектакли, въобще търсим нови посоки и изобретяваме нови жанрове, свързани с отварянето и затварянето на сетивата“, каза още Михаил Димов.

"Театърът на сетивата"  организира по няколко сетивни пътувания на месец, за които повече информация може да бъде открита на тяхнната интернет страница.

Още много интересни подробности чуйте в разговора на Яна и Роман.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29