“Любов и орис” от Ася Сократова, докторант по съвременна история:
"Аз съм нещотърсач, някой път намирам нещо, което не съм търсила. Обичам да съчетавам историята с литературата. Omnia meа mеcum porta. Това доста добре ме описва като бродещ лист по света. 1200 думи са достатъчни хората да бъдат привлечени. Дисертацията ми е за историите между двете световни войни. Това са интересни десетилетия. Хората са били същите и има опасности, които крият нещата днес.
Във всяка от историята за хората, които пиша, има по две снимки от ДА "Архиви". Заглавието "Любов и орис", съдба. Читателите са развълнувани, че дадена история се е развила доста драматично, случвали са се доста несправедливи неща. Избрала съм историите, заради чистата любов във всяка една от тях.
За мен беше важно да покажа, че любовта е любов, когато има поне зрънце истинска любов. Книгата започва от българското Възраждане - Захари Зограф и Християния. Държах да избягам от клюкарщината и да взема само ценното от историите. Нямах нищо против да говорим за обикновени любовни истории - любовта не е само за великите личности. Последната бе историята на един мой роднина, брат на прабаба ми и това, което се е случило с него в две странички.
Всичко започна преди 7 години с историята на Ататюрк с Димитрина Ковачева, дъщеря на героя от войните ген. Стилиян Ковачев. Тя отговаря на няколко условия за да предизвика бум - обреченост, невъзможна любов. След това целта ми беше да търся непознати личности. Търсех български семейства, които са оцеляли. Не само писатели, а и политици. Търсих спомени на техни познати и приятели. Темата е неизчерпаема."
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..