Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

Снимка: greenpeace.org

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен, устойчив начин. През тези две години екипите са следели отблизо повишаващата се опасност от възникване на ядрен инцидент или радиоактивно замърсяване, в следствие на военната агресия. Подробности разказа Христо Панчев от "Грийнпийс" - България.

Той сподели, че се е завърнал от Украйна преди десетина дни и впечатленията му са, че животът се възражда, хората гледат да забравят лошото. По думите му след третия ден човек свиква на сирените и хората там вече са се научили да не ги чуват.

"Майките с количките продължават да си вървят, влюбените на пейките продължават да се радват един на друг, уличните музиканти продължават да свирят, като дори се опитват да надсвирват сирените. Това е, което мен ме изненада, защото отиваш с идеята да гледаш разрушения, но това, което ти се набива на очи всъщност е желанието за живот", отбеляза той.

"Ако дойдем на темата за зелено възстановяване, това е наистина въпрос на оцеляване. В Украйна стана ясно, че централизираните стари фосилни, или ядрени начини за производство на енергия просто в една такава ситуация не работят. Атомната централа в Запорожие е най-голямата в Европа и не произвежда ток от септември 2022 г. Окупирана е още през март същата година, а това беше основният източник", каза Панчев.

По думите му от "Грийнпийс" помагат на болници и училища да се възстановят по нов начин със соларни панели и термопомпи. Възстановена напълно е била и една болница, като от пример за разруха и безнадежност, сградата се е превърнала във вдъхновение, в символ на надежда и в зелен прототип за ползите от енергийната трансформация, който може да бъде прилаган не само в социалната инфраструктура на Украйна, но и в други държави, които изостават с прехода към климатична неутралност.


Панчев отбеляза, че промяната на климата от войната е много голяма тема и, че само за първата година от конфликта са били произведени емисии колкото Белгия. Много от индустриите са впрегнати да произвеждат технологии и оръжия, които се взривяват, вместо да бъдат впрегнати за развитието на човечеството.

"В момента Украйна би могла да бъде пример за нас, защото като скорост, с която се движи енергийната трансформация, ние в Източна Европа сме сходни. Но там се видя необходимостта от замяна на старите фосилни технологии и това вече е въпрос на енергийна независимост. У нас още се гордеем с ядрената енергетика и старата ядрена централа, като има желание да се строят нови блокове в Козлодуй. Същотото има в Украйна, но е факт, че това, което спасява всъщност са независимите децентрализирани източници. Най-горещата точка, най-опасното място на планетата в момента е Запорожката АЕЦ", каза той.  

Освен това отбеляза, че за да стане бедствие подобно на Фокушима са достатъчни само две неща - да спре токът за достатъчно дълго време, както и да спре достъпът до вода за охлаждане. Той посочи, че щом не съумяваме да се адаптираме към новите тенденции, това ни връща назад и мантрата "Енергиен център на Балканите" наистина ще остане в историята. Според думите му за да оцелеем през времето трябва да се запазим като общност:

"Как да запазим това нещо - да си повтаряме кое е най-важното. Не да се разпиляваме с "кансел култури" и някакви такива глупости, да се чудим кой е крив и кой не е достатъчно напредничав, а да се връщаме винаги към основното. И това е уважението. Уважението към тези около нас. Когато видиш боклук да се наведеш и да го вземеш, а не да си изхвърлиш кофата точно на същото място, защото и другите го правят. Боклукът е и в отношенията - как ще задминеш някой ако ти се налага да шофираш, как ще застанеш на ескалатора в метрото, или как ще направиш забележка на човека, който не е застанал правилно."

Панчев отбеляза, че ренесансът на едно общество е да върви към новите решения и България има достатъчен потенциал за това.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Пловдив отново предупреждават за опасно мръсен въздух

От Община Пловдив тази сутрин отново предупреждават гражданите за ново замърсяване на въздуха.  В населеното място се очаква ново опасно превишение на допустимите норми за атмосферно замърсяване в града със стойности, вариращи  от 30 до 100 микрограма на кубичен метър фини прахови частици.  Общината призова жителите да не проветряват дълго..

публикувано на 10.01.25 в 08:27

Отново топло време в петък, но ще застудее

През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..

публикувано на 10.01.25 в 07:15
Арман Бабикян и Георги Проданов

"Форум", 09.01.25: Да имаме правителство, но какво?

Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..

публикувано на 09.01.25 в 18:28
Карлос Контрера

Карлос Контрера: Да мислим за подобряване на обслужването там, където е огромният пътникопоток

Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..

публикувано на 09.01.25 в 16:57
Енчо Господинов

Една от най-големите беди на нашето време е ерозията на международното хуманитарно право

Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Светлозар Петров

Забавяне на ръста на безработицата и на инфлацията се очаква през 2025 година

Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда.  Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда  - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...

публикувано на 09.01.25 в 16:41
Богомил Николов

Богомил Николов: Внимавайте с качеството при преработените храни

Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..

публикувано на 09.01.25 в 15:50