Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Грийнпийс" подкрепя зелено възстановяване на Украйна

Снимка: greenpeace.org

"Грийнпийс" увеличава подкрепата си за зелено възстановяване на Украйна. От самото начало на руската инвазия "Грийнпийс" се стреми да подкрепя украинския народ. Само няколко месеца след началото на войната от организацията започнаха работа по възстановяване на разрушени от военните действия болници, училища и детски градини – по нов, зелен, устойчив начин. През тези две години екипите са следели отблизо повишаващата се опасност от възникване на ядрен инцидент или радиоактивно замърсяване, в следствие на военната агресия. Подробности разказа Христо Панчев от "Грийнпийс" - България.

Той сподели, че се е завърнал от Украйна преди десетина дни и впечатленията му са, че животът се възражда, хората гледат да забравят лошото. По думите му след третия ден човек свиква на сирените и хората там вече са се научили да не ги чуват.

"Майките с количките продължават да си вървят, влюбените на пейките продължават да се радват един на друг, уличните музиканти продължават да свирят, като дори се опитват да надсвирват сирените. Това е, което мен ме изненада, защото отиваш с идеята да гледаш разрушения, но това, което ти се набива на очи всъщност е желанието за живот", отбеляза той.

"Ако дойдем на темата за зелено възстановяване, това е наистина въпрос на оцеляване. В Украйна стана ясно, че централизираните стари фосилни, или ядрени начини за производство на енергия просто в една такава ситуация не работят. Атомната централа в Запорожие е най-голямата в Европа и не произвежда ток от септември 2022 г. Окупирана е още през март същата година, а това беше основният източник", каза Панчев.

По думите му от "Грийнпийс" помагат на болници и училища да се възстановят по нов начин със соларни панели и термопомпи. Възстановена напълно е била и една болница, като от пример за разруха и безнадежност, сградата се е превърнала във вдъхновение, в символ на надежда и в зелен прототип за ползите от енергийната трансформация, който може да бъде прилаган не само в социалната инфраструктура на Украйна, но и в други държави, които изостават с прехода към климатична неутралност.


Панчев отбеляза, че промяната на климата от войната е много голяма тема и, че само за първата година от конфликта са били произведени емисии колкото Белгия. Много от индустриите са впрегнати да произвеждат технологии и оръжия, които се взривяват, вместо да бъдат впрегнати за развитието на човечеството.

"В момента Украйна би могла да бъде пример за нас, защото като скорост, с която се движи енергийната трансформация, ние в Източна Европа сме сходни. Но там се видя необходимостта от замяна на старите фосилни технологии и това вече е въпрос на енергийна независимост. У нас още се гордеем с ядрената енергетика и старата ядрена централа, като има желание да се строят нови блокове в Козлодуй. Същотото има в Украйна, но е факт, че това, което спасява всъщност са независимите децентрализирани източници. Най-горещата точка, най-опасното място на планетата в момента е Запорожката АЕЦ", каза той.  

Освен това отбеляза, че за да стане бедствие подобно на Фокушима са достатъчни само две неща - да спре токът за достатъчно дълго време, както и да спре достъпът до вода за охлаждане. Той посочи, че щом не съумяваме да се адаптираме към новите тенденции, това ни връща назад и мантрата "Енергиен център на Балканите" наистина ще остане в историята. Според думите му за да оцелеем през времето трябва да се запазим като общност:

"Как да запазим това нещо - да си повтаряме кое е най-важното. Не да се разпиляваме с "кансел култури" и някакви такива глупости, да се чудим кой е крив и кой не е достатъчно напредничав, а да се връщаме винаги към основното. И това е уважението. Уважението към тези около нас. Когато видиш боклук да се наведеш и да го вземеш, а не да си изхвърлиш кофата точно на същото място, защото и другите го правят. Боклукът е и в отношенията - как ще задминеш някой ако ти се налага да шофираш, как ще застанеш на ескалатора в метрото, или как ще направиш забележка на човека, който не е застанал правилно."

Панчев отбеляза, че ренесансът на едно общество е да върви към новите решения и България има достатъчен потенциал за това.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13