Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

Издателят Гергана Димитрова разказва

Гергана Димитрова и Даниел Ненчев - "За фотографията"
Снимка: Радио София

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе" от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов.

Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф?

"Нашата визуална култура се е оформяла по-скоро чрез фотографията, поне през последните 100 години, като изключим първите години, когато фотографията се е опитвала по-скоро да намери своето място и може би е възприемана като алтернатива на живописта и портретите. Това, което днес възприемаме в света на образите го дължим именно на фотографията, което означава, че е нужно да сме наясно какво прави тя с нас, какъв свят ни оформя и точно върху този аспект се спира Сюзън Зонтаг с тази книга", посочи Гергана Димитрова.

По времето, когато е писана тази книга не е имало фотошоп, нито дигитална фотография, но в нея са заложени доста основни неща, които са валидни днес. И няма значение какво ново се е появило междувременно, защото отношението ни към снимките и фотографията въобще, като действие даже не се е променило. Хората възприемат фотоапарата като някакъв вид оръжие, намеса във вътрешния им свят - "Когато те снимам, аз взимам душата ти" – индианска поговорка. Голяма част от хората не знаят какво е допустимо и какво не и много често са агресивни за неща, за които няма нужда да бъдат. Тези важни неща засяга авторката в книгата си "За фотографията", разкри издателят.

"На мен ми се иска да пренеса нейните виждания в начина, по който се възприема днес светът чрез снимките, защото вече е много лесно те да бъдат манипулирани и малко хора вярват на това, което виждат, но ако удържим нещата на ниво "фотография“, би било по-лесно за всички нас", твърди Гергана Димова.

Нужно ли ни е днес понятието "фотография", ако всичко е снимки и къде отива артистът зад фотоапарата?

"Фотографията изминава много дълъг път. И ако в началото тя е далеч от изкуството, днес постепенно се превръща в такова, защото фотографът все повече влага себе си в това, което прави, като всеки друг артист във всяко друго изкуство. Но то не е в обработката на снимките, а в неговия личен поглед към нещата, използването на светлината и всичко друго. Запечатването на конкретен момент може да означава едно, а фотография само две секунди след това, съвсем друго нещо. Дори изборът на снимка за конкретен момент може да промени възприятието на хората за тази фотография и тук е важно участието на самия фотограф зад камерата, тогава говорим за изкуство", изтъкна тя.

"В съвременния свят има място за всичко, въпросът е дали ние успяваме да се движим достатъчно бързо с промените, а това наистина не се случва. И докато не успеем да се "наместим" в пространството и да възприемаме промените по начин, по който се възприемат обикновените неща, ще ни бъде доста трудно", допълни Димитрова.

Книгата "За фотографията" на Сюзън Зонтаг е важна за философията, за мястото на жените в съвременния свят, защото тя задава едни съвсем прости идеи за съвремието ни, които успява да сведе до разбираемо ниво, да обясни какво правим, защо сме тук и по какъв начин ни влияе това, което ни заобикаля. Няма значение, дали това е фотографията или друг вид изкуство, подчерта издателят.

Въпросът, на който всеки може да потърси отговор в душата си е защо, защо един човек снима някой друг?

Още интересни аспекти, открийте в разговора  на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17