Мястото, за което говорим, е неизчерпаем извор на знания и исторически проучвания. Но, и на необясними загадки и скрити послания. Добре дошли в църквата “Св. Никола и Св. Панталеймон” или позната от целия културен свят с названието Боянска църква:
Този храм продължава да впечатлява всеки прекрачил прага му. Когато преминаваш през пространствата, изградени през XIX-и, XIII-и и XI/XII-и век, ти навлизаш в една друга вселена. От всичките ти страни те наблюдават живите образи на библейските светии и на представителите на българското царско семейство. Понякога ликовете им са строги, като на серт боянчанин. Друг път, те поглеждат благо и одобрително, с молитва за спасението на твоето съществувание. А, то, вероятно се крие там някъде в цветовете на вековните стенописи.
Срещаме се със Станимира Дойчинова, уредник на Боянска църква - филиал на Националния исторически музей на България. Тя, заедно с нейните високо професионални колеги, се грижи ежедневно за съхранението и споделянето на това културно наследство в полите на Витоша. След десетилетия на прецизна реставрация, Боянската църква е отворена за посетители през 2006 г. От тогава до сега храмът “Св. Никола и Св. Панталеймон” остава една от най-посещаваните забележителности на българската столица с над 200 000 посетители годишно.
От нея научаваме изключително ценни детайли от историята на градежа на църквата. Влизаме в съвсем общи щрихи за посланията, излъчването и символиката на тези 240 живи и пластични образи от стенописите в Боянския храм. Колкото и да разказваме, колкото и висококачествени снимки да разгледате в чудесния, обновен сайт на Боянска църква, има нещо неуловимо в цялата работа.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..