Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малкото село предлага много красив и спокоен живот

В Радиокафе гостуваме на Община Мирково. Анелия Бургазлиева е общински съветник и с нея започваме разговора за развитието на региона, традициите и обичаите:

"Община Мирково са 5 села, има разнообразие, спортен комплекс и различни културни мероприятия. Предстои ни традиционния събор на 18 май. Предприятията са Елаците Мед, Дънди Прешъс, Аурубис. Няма минерална вода, но има злато. Общината е много развита благодарение на г-жа Йотина, която е пети мандат кмет.

Младите се заддържат, ресторантите се пълнят рядко, но ходят по Балкана и се събират по домовете. Имаме кукерски клуб 50-60 човека, танцовият - също. Живеят около 1400 човека.Анелия Бургазлиева

Винаги има работа. Все повече популяризираме селата, да се връщат хората да живеят. Всички улици са ни асфалтирани. Привлекателни сме с прекрасната природа. Имаме най-чистия въздух въпреки предприятията. Предлагат се къщи за гости, хотел. Имаме училище с около 100 деца, една детска градина и транспорт за децата от другите села.

В кукерския клуб имаме членове от 2 до 70 години. Празнувахме 10 години от създаването си, вече са казваме "Сурат", участваме по фестивалите и винаги печелим първи места. Всеки си шие сам костюмите, по-старите членове помагат."

Следващ гост ни е Станислав Стойков е учител по народни танци, създател на танцова школа по български народни танци:

"Получих покана от танцов клуб "Мирковско хоро" и предложих да се създаде и детски танцов състав. Стартирахме го от ноември, в две възрастови групи с приблизително 50 души. Децата са всеотдайни. Районът като че ли е закърмен с култура, много бързо поемат. Понякога деца на 2 и половина - 3 години могат да се включват с игри и забави, не толкова в сложни танци.Станислав Стойков

Пеем песни и играем игри, които са играли прабабите и прадядовците. Подготвили сме 25-минутна танцова програма с шопски танц и не само."

Марианна Горгорова е директор на ОУ „Георги Бенковски“ - с. Мирково:

"Училището е започнало да се изгражда в 1890, но в Мирково е имало образователна дейност от 200 години. Училището е надграждано и разширявано, през 30-те на 20 век придобива сегашния си вид. Като завършат основно образование, отиват предимно в Пирдоп и Златица. В последните години около 90% отиват да учат и висше.  Особено тези, които мислят за предприятията в региона се връщат. Учим децата да се конкурират сами себе си. 

Правим благотворителни базари, включват се родители. Подобрихме материалната база благодарение на общината. Имаме кабинет по музика с дарено пиано. Всички ученици изучават разширено музика. Имаме приет ученик в НМУ в София.

С Марианна Горгорова

 Стремим се да формираме знания и умения сред учениците, предлагаме различни клубове, иновативно училище сме с арт-клуб, търсим различни начини да провокираме най-доброто в учениците си. Най-важното е децата да се чувстват добре и да имат високи образователни резултати."

Райна Кенанова е управител на Спортен комплекс Мирково, където е и изнесеното ни студио:  

"Спортният комплекс е бижуто на Община Мирково, открит е по европейски проект, на стойност над 5 милиона лв. Фитнес-залата е оборудвана с най-модерни уреди, има 3 маси за тенис и зала за билярд. Тук са и залите за репетиции на отделните състави - танцовия, куерския, духовия. Най-голямата атракция ни е откритият басейн. Имаме външни игрища - мини-футбол, тенис, волейбол и баскетбол, даваме топките и ползването безплатно. Стадионът е с трибуна за над 1000 души и има изкуствена трева.Райна Кенанова

Трябва да възпитаваме децата на дисциплина, чрез спорта ги учим на ред."

Последни гости са семейство Ивайла Цачева – преподавател по музика и Тодор Цачев – секретар на НЧ „Културен подем 2020“:

"Дойдохме да живеем в Мирково преди 13 години. Бе най-сериозното решение да продължим живота си тук, след като се роди първото ни дете. Първо направих детски оркестър в Златица. Задавам тона с въпросителен поглед към жена ми. Нещата са премислени, най-вече заради децата. Израснал съм сред свобода на село. Като дойдохме тук, отваряме вратата и няма нужда от специални усилия децата да видят природа.

Ние сме авангарда много млади хора да не живеят в София. Децата ни са през две години, двете най-големи учат в НМУ и живеят в общежитие, прибират се за събота и неделя. По-малките са тук, 1 и 3 клас. Сложихме на кантар професионалния и личния живот." (Тодор)

"Униформата на оркестъра е важна, хората малко или много слушат и с очите си. Ще свирим на празника, ще покажем нова програма. Малкото село предлага много красив и спокоен живот." (Тодор)

сем.Цачеви

"Много съм щастлива, че сме тук. Работя с деца, имам вдъхновението да свиря. Музиката дава удовлетворение и учи на търпение, любов и красота. Не е нужно децата да се занимават професионално с музика, но тя много възпитава." (Ивайла) 

"Всички деца от първи клас нагоре свирят на пиано и са музикално грамотни, четат ноти, На София взимаме само хубавите неща - концерти, молове, иначе живеем сред природа. Работим това, което харесваме. За да си щастлив, трябва да поработиш върху него. Това са всекидневни усилия, мисли, компромиси.

В нашия регион с големите възможности нямаме роял. Не искаме на сцената да е право пиано. Културата отива на друго ниво, това ни е професионалната мечта.

Набра се маса от хора, които обединихме усилията си около читалище, което го учредихме - ще се борим за културен подем, което е и името му. Започнахме с детския духов оркестър, ето сега дойде такъв прекрасен хореограф като г-н Стойков. Най-трудно е да се намери човека, пари има. Извън всякакво съмнение, общината помага."

 


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.01.25: Парламентът стартира работа в условия на несигурност

Коментатори във "Форум" във вторник бяха  Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.  Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..

публикувано на 07.01.25 в 19:19

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим?

Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..

публикувано на 07.01.25 в 18:32

В Боянската църква е първият стенопис с лика на Св. Иван Рилски

Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..

публикувано на 07.01.25 в 18:31
Диригентът Иван Стоянов

Как диригентът Иван Стоянов “спаси” артефакт от Микенската цивилизация

Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..

публикувано на 07.01.25 в 17:41
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: HMPV е с нас отдавна, няма място за паника

Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..

публикувано на 07.01.25 в 16:49

Какви са икономическите предизвикателства пред страната ни през 2025 година?

За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..

публикувано на 07.01.25 в 15:55

Кръгово кръстовище ще облекчи трафика в един от най-натоварените райони в Перник

Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..

публикувано на 07.01.25 в 14:53