Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

Снимка: СГХГ Sofia City Art Gallery

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ) открива изложбата: "Дечко Узунов. Съзидания/125 години от рождението на художника", която ще се състои от 16 май до 8 септември 2024 г. Подробности разказа Аделина Филева, директор на СГХГ.

"Заедно с Художествената галерия - Казанлък, Софийска градска галерия и Държавна агенция "Архиви" подготвихме един голям проект, който започна през февруари от галерията в гр. Казанлък, защото той там е роден. Беше представена неговата юбилейна изложба от 1969 година, която изважда един любопитен проблем с неговото творчество и с живота му. Това е изложба, за която той в началото е много приветстван, след това излизат едни разгромяващи статии и това е и поводът да бъде освободен от поста председател на СБХ. Интересното е, че тази изложба е договорено да бъде в Москва и когато тя отива там, там пък е изключително хвалена, дори се откупуват работи за Музея "Пушкин". И тук притихват всички отрицателни сили, но самият творец е много огорчен от събитието", каза тя.

По думите й художникът е една много дипломатична фигура с фино отношение към колегите и подкрепа за по-младите. Неговите студенти са измежду нашите най-големи художници и всеки един от тях е със свой индивидуален почерк. Освен това той е правил както светски, така и църковни стенописи.


"Тук в СГХГ е третата част от нашето представяне и публиката ще се срещне с неговата живопис. Тя е наредена по хронология от най-ранни негови творби от 20-те години на 19 век, до неговия последен акварел през 1986 г. и могат да се усетят всички теми, проблеми, които го вълнуват. Отношението му към портрета е такова, че той става известен в началото като един блестящ портретист. Даже първата му награда е за портрета на Лилиев през 1924 година. Рисува много своите племенници и детският портрет на неговата племенница Елена се смята за един от шедьоврите в българското изкуство. Изобщо публиката може да види всички тези пластични промени и това, което той прави, темите, от които се вълнува, жанровете, които го привличат, а не само портрета. И голото тяло и натюрмортът, и пейзажите. Всъщност Дечко Узунов е наистина художник, той мисли образно, никога не спира да рисува", каза Филева.

Тя подчерта, че в Галерия "Дечко Узунов" има над 13 хиляди творби, от които почти 12 хиляди са акварели. В културните институти в Европа ще бъде представена още една негова изложба, като за 24 май тя ще бъде открита в Берлин и се казва "Дечко Узунов. Пътни бележки". Това са неговите рисунки от пътуванията му из България и по света. На изложбата в СГХГ публиката ще има възможност и да се срещне с различни текстове на различни специалисти, критици и художници, които са писали за него. Това е допълнено с филм за бележития художник и 7 интервюта от различни личности, които са били негови студенти и приятели.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36

Актуализацията на бюджета на София отпадна от дневния ред на СОС

Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Лудмила Атанасова от Фондация Bcause

Щедрият вторник като контрапункт на Черния петък

Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..

публикувано на 28.11.24 в 12:16

Философската приказка "Зелената птица" по музика и стихове на Дони ще се играе в Операта всеки месец

В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..

публикувано на 28.11.24 в 11:58

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

обновено на 28.11.24 в 11:38

Жители от два квартала на София на протест пред сградата на Столичната община

Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..

публикувано на 28.11.24 в 11:36