Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

Снимка: СГХГ Sofia City Art Gallery

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ) открива изложбата: "Дечко Узунов. Съзидания/125 години от рождението на художника", която ще се състои от 16 май до 8 септември 2024 г. Подробности разказа Аделина Филева, директор на СГХГ.

"Заедно с Художествената галерия - Казанлък, Софийска градска галерия и Държавна агенция "Архиви" подготвихме един голям проект, който започна през февруари от галерията в гр. Казанлък, защото той там е роден. Беше представена неговата юбилейна изложба от 1969 година, която изважда един любопитен проблем с неговото творчество и с живота му. Това е изложба, за която той в началото е много приветстван, след това излизат едни разгромяващи статии и това е и поводът да бъде освободен от поста председател на СБХ. Интересното е, че тази изложба е договорено да бъде в Москва и когато тя отива там, там пък е изключително хвалена, дори се откупуват работи за Музея "Пушкин". И тук притихват всички отрицателни сили, но самият творец е много огорчен от събитието", каза тя.

По думите й художникът е една много дипломатична фигура с фино отношение към колегите и подкрепа за по-младите. Неговите студенти са измежду нашите най-големи художници и всеки един от тях е със свой индивидуален почерк. Освен това той е правил както светски, така и църковни стенописи.


"Тук в СГХГ е третата част от нашето представяне и публиката ще се срещне с неговата живопис. Тя е наредена по хронология от най-ранни негови творби от 20-те години на 19 век, до неговия последен акварел през 1986 г. и могат да се усетят всички теми, проблеми, които го вълнуват. Отношението му към портрета е такова, че той става известен в началото като един блестящ портретист. Даже първата му награда е за портрета на Лилиев през 1924 година. Рисува много своите племенници и детският портрет на неговата племенница Елена се смята за един от шедьоврите в българското изкуство. Изобщо публиката може да види всички тези пластични промени и това, което той прави, темите, от които се вълнува, жанровете, които го привличат, а не само портрета. И голото тяло и натюрмортът, и пейзажите. Всъщност Дечко Узунов е наистина художник, той мисли образно, никога не спира да рисува", каза Филева.

Тя подчерта, че в Галерия "Дечко Узунов" има над 13 хиляди творби, от които почти 12 хиляди са акварели. В културните институти в Европа ще бъде представена още една негова изложба, като за 24 май тя ще бъде открита в Берлин и се казва "Дечко Узунов. Пътни бележки". Това са неговите рисунки от пътуванията му из България и по света. На изложбата в СГХГ публиката ще има възможност и да се срещне с различни текстове на различни специалисти, критици и художници, които са писали за него. Това е допълнено с филм за бележития художник и 7 интервюта от различни личности, които са били негови студенти и приятели.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуственият интелект и здравеопазването

Изкуственият интелект става нещо все по-всеобхватно и намира приложение във все повече сфери. През последните години той значително навлезе и в здравеопазването. „Да кажеш, че изкуственият интелект участва в нещо е като преди 20 години да кажеш, че софтуер участва в нещо“, смята Георги Къдрев – съосновател на две от революционните компании в..

публикувано на 26.07.24 в 18:24

Интересуват ли се младите хора от политическите процеси у нас?

В предаването "Ритъмът на столицата“ ще се спрем върху резултатите представени от Академията за младежко участие. В рамките на последните две години там разработиха много интересен проект, който вдъхнови младежи между 15 и 25 години от цялата страна, да се запознаят с политическите процеси у нас и по един или друг начин да вземат участие в тях...

публикувано на 26.07.24 в 17:22

Протест срещу строителството на 16-етажна сграда в София

Днес се проведе протест при старата баня „Ситняково“, заради намерението на мястото да бъде построена 16-етажна сграда. Недоволните граждани се събраха на ъгъла на ул. „Хан Омуртаг" и бул. „Ситняково“. Вече има одобрена заповед за строеж на 50-метровата сграда на мястото на бившата баня „Ситняково“, а според протестиращите всичко е станало..

публикувано на 26.07.24 в 16:11

Датите за ваканциите и матурите през новата учебна година

Две по-дълги ваканции през новата учебна година предлага Министерство на образованието и науката (МОН). Той е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения от всички заинтересовани страни. В календара са отразени изискванията за точно определен брой учебни дни за отделните випуски...

публикувано на 26.07.24 в 15:50

Столичният общински съвет одобри сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Столичният общински съвет одобри сливането на Втора и Четвърта градска болница. Процесът по обединението ще отнеме поне 6 месеца, като предстои общинските съветници да подкрепят финансово със серия от доклади Втора – МБАЛ, която ще приеме медицинските специалисти и отделения от Четвърта. След емоционални изказвания през вчерашния ден и..

публикувано на 26.07.24 в 15:31

Взривовете в Елин Пелин затихват

Около 18:30 часа в четвъртък, в складове на фирма за фойерверки и други пиротехнически средства между град Елин Пелин и едноименната гара Елин Пелин избухна голям пожар и последваха взривове. Двама души пострадаха, единият от тях по-късно почина, в следствие на изгарянията. Това е доц. д-р Петър Шишков - преподавател в Минно-геоложкия..

публикувано на 26.07.24 в 14:41
Диана Иванова с усмивка показва как прави загрявки преди да тръгне към планината

Диана Иванова - приключенец, млад пътешественик, обичащ пъстротата

Диана Иванова е пътешественик и приключенец с афинитет към планината. Тя направи своя дебют като гост в предаването "Добър вечер, София“, където разказа своите вълнуващи истории, донесе ни и своя книга със стихове, вдъхновени от пътешествията ѝ. Тя самата представи себе си така: “Аз съм приключенец, млад човек, който обича пъстротата,..

публикувано на 26.07.24 в 14:05