"Заедно с Художествената галерия - Казанлък, Софийска градска галерия и Държавна агенция "Архиви" подготвихме един голям проект, който започна през февруари от галерията в гр. Казанлък, защото той там е роден. Беше представена неговата юбилейна изложба от 1969 година, която изважда един любопитен проблем с неговото творчество и с живота му. Това е изложба, за която той в началото е много приветстван, след това излизат едни разгромяващи статии и това е и поводът да бъде освободен от поста председател на СБХ. Интересното е, че тази изложба е договорено да бъде в Москва и когато тя отива там, там пък е изключително хвалена, дори се откупуват работи за Музея "Пушкин". И тук притихват всички отрицателни сили, но самият творец е много огорчен от събитието", каза тя.
По думите й художникът е една много дипломатична фигура с фино отношение към колегите и подкрепа за по-младите. Неговите студенти са измежду нашите най-големи художници и всеки един от тях е със свой индивидуален почерк. Освен това той е правил както светски, така и църковни стенописи.
"Тук в СГХГ е третата част от нашето представяне и публиката ще се срещне с неговата живопис. Тя е наредена по хронология от най-ранни негови творби от 20-те години на 19 век, до неговия последен акварел през 1986 г. и могат да се усетят всички теми, проблеми, които го вълнуват. Отношението му към портрета е такова, че той става известен в началото като един блестящ портретист. Даже първата му награда е за портрета на Лилиев през 1924 година. Рисува много своите племенници и детският портрет на неговата племенница Елена се смята за един от шедьоврите в българското изкуство. Изобщо публиката може да види всички тези пластични промени и това, което той прави, темите, от които се вълнува, жанровете, които го привличат, а не само портрета. И голото тяло и натюрмортът, и пейзажите. Всъщност Дечко Узунов е наистина художник, той мисли образно, никога не спира да рисува", каза Филева.
Тя подчерта, че в Галерия "Дечко Узунов" има над 13 хиляди творби, от които почти 12 хиляди са акварели. В културните институти в Европа ще бъде представена още една негова изложба, като за 24 май тя ще бъде открита в Берлин и се казва "Дечко Узунов. Пътни бележки". Това са неговите рисунки от пътуванията му из България и по света. На изложбата в СГХГ публиката ще има възможност и да се срещне с различни текстове на различни специалисти, критици и художници, които са писали за него. Това е допълнено с филм за бележития художник и 7 интервюта от различни личности, които са били негови студенти и приятели.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..