Главната вина Витоша и софиянци да останат без лифт е на държавата. До тази катастрофа се стигна, защото тя неглижира проблема близо 20 години, от 2007-а. Не е редно държавата да контролира всичко и само да дава предписания. Тя заедно със Столичната община трябва да са партньори в грижата за съоръженията.
Това коментираха пред БНР-Радио София Йордан Рангелов и Веселин Кръстев (▼) - членове на Сдружение за развитие на ски зона "Витоша" (СРСЗВ).
Те разказаха за разговорите с представители на министерства, за становището си, изложено още преди 3 години, за опити за срещи с кметове.
Няма как да се оправи нито един лифт, защото нормативните документи не го позволява, казаха Йордан Рангелов и Веселин Кръстев. Не бива планината и водите на София да остават неизползвани. Не бива гражданите да бъдат заложници на бизнес или политически интереси. Нужен е регулярен разговор и активна работа за промени в нормативната уредба.
"Политиците използват гражданската енергия около изборите, а след това ни пускат по пързалката."
Според двамата събеседници не приватизаторът е виновен за състоянието на Витоша и ограничения достъп на планината. Те споменаха за "заграбване на най-старата Витошка алея", за строителни апетити, че там "няма една здрава пейка или тоалетна" и е нужна борба със зелената мафия с материални интереси.
Чуйте разговора на Константин Лавсов.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..
Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..
От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..
Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе" проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..