Няколко дни преди началото на Олимпийските игри в Париж с удоволствие разговаряме с Матиас Фавро – Аташе по сътрудничеството в областта на френския език, референт за спорта и със Здрава Стоева – отговарящ за публичните връзки във Френския културен институт.
"Нетърпеливи сме да видим откриването на Олимпийските игри в петък вечер, на 26 юли, от 21 часа до полунощ. Франция е на прага пред голямо историческо предизвикателство – след 100 години от Олимпиадата през 1924 година. Организацията на Игрите е огромна отговорност с включени над 10 500 атлети и 35 места на състезания и много доброволци, за да се направи едно запомнящо се събитие, събитие за пример, което ще спомогне следващите Игри да бъдат организирани по един нов начин", отбеляза Матиас Фавро. По думите му, макар да не е бил скоро в Париж, усеща се голямо вълнение от страна на организаторите от Олимпийския комитет, има и голямо вълнение и от страна на кметството в Париж.
"Запазваме фокуса върху Париж, защото Олимпийските игри минават под названието "Париж 2024", но нека имаме предвид, че те ще се провеждат и извън Париж – от една страна в региона Ил дьо Франс, който е около Париж, където ще има езда, плуване, BMX в Ивлин, както и в други градове във Франция, като Марсилия, Ница, Нант, Бордо, Сент Етиен, Шато и Таити, където ще се проведат състезанията по сърф“, посочи още Матиас Фавро.
По думите му, за олимпийските и за параолимпийските игри са ангажирани 145 хиляди доброволци, голяма част от тях от Франция, но и от чужбина, както и 5-има младежи от България. За сигерността ще се грижат повече от 45 хиляди полицаи.
Предвид събитието в Париж вече се въвеждат сериозни трансформации – величествената Сена се превръща в река, в която може да се плува. (За историята:Сена е непригодна за плуване от 1923 година, точно година преди Олимпийските игри през 1924 година в Париж.)
“В трансформацииите, които се случиха, може да се види, че отговорността е в основата на тези игри, с 85 места за състезания, които вече съществуват. Те ще се преизползват с много по-малко нови конструкции. Използването на съществуващото е с цел да се подкрепи грижата за природата, която е водеща в концепцията на тези игри“, поясни той.
Удивителен е фактът, че в Париж вече има над 1000 километра свързани с велоалеи, кметът на Париж Ан Идалго успява да осъществи планът VU, една стратегия, която има за цел до 2026 година, градът да бъде сто процента достъпен за колело.
"Пожелавам тези 1000 киломенра до няколко години да се случат в София, но целта 2026 за Париж, означава да той да бъде 100% достъпен велоград", изтъкна той. На промените хората реагират по-скоро позитивно. Констатациите са, че в града има все повече велосипедисти, с 45 процента увеличение на алеите за каране на велосипед и популяризиране на велосипеда.
Голямото урбанистично предизвикателство в подготовката на игрите е свързано с това, как Париж, който е наситен с културно наследство, да се превърне в терен за десет хиляди атлети, подчерта мосю Фавро.
85 процента от локациите за спорт вече съществуват.
"Това, което ме интересува много сега, са 4-те нови олимпийски спорта. Много съм любопитен да видя брейка, скейтборда, сърфа и спортното катерене", заяви още той.
Церемонията по откриването на тези олимпийски игри обещава да е грандиозна както никога досега.
Повече чуйте от разговора на Боян Бочев в звуковия файл.
През следващото денонощие метеорологичната обстановка в южната половина от страната ще остане усложнена. С временни прекъсвания снеговалежите ще продължат, като значителни ще бъдат в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар, а слаби - в Предбалкана, съобщиха от НИМХ. Без валежи ще бъде в Дунавската равнина. Вятърът ще се ориентира от североизток - ще е..
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..