Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

УНИЦЕФ с шест препоръки за защита на децата при горещите вълни

План за защита при горещини

Зорница Спасова от "Климатека" пред Радио София

Снимка: Pixabay

Повишаването на температурите в Европа и Централна Азия е причинило смъртта на около 377 деца през 2021 г. Това сочи нов анализ на доклад с данни от 23 държави, публикуван от УНИЦЕФ.

Организацията публикува нов документ с шест препоръки към правителствата за политики за защита на малките деца, които са особено уязвими от последиците от топлинните вълни

Документът, озаглавен "Да победим жегата: детското здраве в условията на горещини в Европа и Централна Азия"  установява, че половината от тези деца са починали през първата година от живота си от заболявания, свързани с горещините. Повечето смъртни случаи са настъпили през летните месеци.

Събеседник по темата бе Зорница Спасова, автор на доклада за УНИЦЕФ.

"Жегите са един подценен проблем, не се знае достатъчно за това, че те са най-смъртоносния метеорологичен феномен и вземат повече жертви отколкото всички останали метеорологични бедствия", каза тя и допълни:

"Факт е, че децата са една от най-уязвимите групи, особено тези до 1 година. Половината от загиналите деца в Европа и  Централна Азия всъщност са до 1 година. Те представляват 48% от жертвите на горещините там и са най-малките жертви. Най-често биват забравени в колите в горещото време, при което настъпва топлинен удар и съответно летален изход", посочи Спасова.

По думите й, вече е иницииран разговор по темата със заинтересовани лица в Световната здравна организация (СЗО). България прояви интерес да бъде създаден план за защита здравето на населението при горещо време, в който да са включени и уязвимите групи. Според направен обзор, 16 държави, членки на ЕС разполагат с такива планове за защита на населението при горещо време, но България не е сред тях.

"Трябва да бъде разписан план, който да включва здравните служби, метеорологичните служби, службите за гражданска защита, социалните служби. Въобще, много са заинтересованите лица, които следва да се включат в един такъв план. В него влизат системи за ранно предупреждение, определяне на праговете над които смъртността нараства, съобразно тях се издават кодовете за горещо време, информиране на населението в което съществена роля имат и медиите, включване на образователните институции, защита на уязвимите групи", подчерта тя.

В този план могат много неща да се включат, включително и да се разпределят средства за закупуването на климатици на хора от уязвимите групи, за да не загиват толкова много хора от горещата вълна, съответно и деца, изтъкна експертът.

"Колкото по-енергоефективен е климатикът, толкова по-добре, но за съжаление те са по-скъпи. В световен мащаб се наблюдава увеличаване на количествата енергия, които са необходими, защото бедното население закупува по-евтините, но не толкова икономични климатици", каза още Зорница Спасова.

Тя допълни, че климатикът е животоспасяващ по време на горещата вълна и не е задължително да се използва през целия летен сезон.

"Но когато се струпат три дни, или повече с високи температури е необходимо поне три часа на ден да прекарваме в климатизирано помещение, за да не се получава натрупване на топлина, съответно топлинен удар, и дори летален изход", съветва специалистът. Чуйте разговора на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17