Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

УНИЦЕФ с шест препоръки за защита на децата при горещите вълни

План за защита при горещини

Зорница Спасова от "Климатека" пред Радио София

Снимка: Pixabay

Повишаването на температурите в Европа и Централна Азия е причинило смъртта на около 377 деца през 2021 г. Това сочи нов анализ на доклад с данни от 23 държави, публикуван от УНИЦЕФ.

Организацията публикува нов документ с шест препоръки към правителствата за политики за защита на малките деца, които са особено уязвими от последиците от топлинните вълни

Документът, озаглавен "Да победим жегата: детското здраве в условията на горещини в Европа и Централна Азия"  установява, че половината от тези деца са починали през първата година от живота си от заболявания, свързани с горещините. Повечето смъртни случаи са настъпили през летните месеци.

Събеседник по темата бе Зорница Спасова, автор на доклада за УНИЦЕФ.

"Жегите са един подценен проблем, не се знае достатъчно за това, че те са най-смъртоносния метеорологичен феномен и вземат повече жертви отколкото всички останали метеорологични бедствия", каза тя и допълни:

"Факт е, че децата са една от най-уязвимите групи, особено тези до 1 година. Половината от загиналите деца в Европа и  Централна Азия всъщност са до 1 година. Те представляват 48% от жертвите на горещините там и са най-малките жертви. Най-често биват забравени в колите в горещото време, при което настъпва топлинен удар и съответно летален изход", посочи Спасова.

По думите й, вече е иницииран разговор по темата със заинтересовани лица в Световната здравна организация (СЗО). България прояви интерес да бъде създаден план за защита здравето на населението при горещо време, в който да са включени и уязвимите групи. Според направен обзор, 16 държави, членки на ЕС разполагат с такива планове за защита на населението при горещо време, но България не е сред тях.

"Трябва да бъде разписан план, който да включва здравните служби, метеорологичните служби, службите за гражданска защита, социалните служби. Въобще, много са заинтересованите лица, които следва да се включат в един такъв план. В него влизат системи за ранно предупреждение, определяне на праговете над които смъртността нараства, съобразно тях се издават кодовете за горещо време, информиране на населението в което съществена роля имат и медиите, включване на образователните институции, защита на уязвимите групи", подчерта тя.

В този план могат много неща да се включат, включително и да се разпределят средства за закупуването на климатици на хора от уязвимите групи, за да не загиват толкова много хора от горещата вълна, съответно и деца, изтъкна експертът.

"Колкото по-енергоефективен е климатикът, толкова по-добре, но за съжаление те са по-скъпи. В световен мащаб се наблюдава увеличаване на количествата енергия, които са необходими, защото бедното население закупува по-евтините, но не толкова икономични климатици", каза още Зорница Спасова.

Тя допълни, че климатикът е животоспасяващ по време на горещата вълна и не е задължително да се използва през целия летен сезон.

"Но когато се струпат три дни, или повече с високи температури е необходимо поне три часа на ден да прекарваме в климатизирано помещение, за да не се получава натрупване на топлина, съответно топлинен удар, и дори летален изход", съветва специалистът. Чуйте разговора на Константин Лавсов.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Румяна Николова, Диана Шингарова, Елисавета и Цветан Стоянови

Банкя - готови за утрешния ден

Днес гостуваме на район Банкя и говорим за развитието на културата тук със зам.-кмета д-р  Александра Александрова : "Преди десетина години реших, че трябва да разполагаме с всички книги, издавани за Банкя, вече разполагаме с цялата литература. В това влизаха и броевете на в-к "Банки" от 1928-9. Отворих вестника и видях, че тогава цената ба билет..

публикувано на 13.10.24 в 12:05

Историята оживява - Историята на Американския колеж в София

Разказваме за корените на една от най-старите чуждестранни институции на Балканите. Това е Американският колеж в София.  Събеседници са Петя Иванова - директор “Комуникации” в Американския колеж в София и завеждащата Библиотека “Гипсън” към Колежа - Александра Александрова.  "Училището е създадено от американски мисионери и започва в Пловдив в..

публикувано на 12.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Модернизъм на малките 5 кьошета

Разговор с Теодор Караколев от Фондация “Български архитектурен модернизъм": "Когато свързваш една сграда с живота на хората в нея, тогава достигаш до повече сърца. Градската памет се губи по-бързо в София, където динамиката е по-голяма. И в онова време е било така. Истории има навсякъде, особено в централните квартали те се намират по-лесно, а..

публикувано на 12.10.24 в 15:00
Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Адресите на любовта - Любовта на Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Заради целувки във филмите подозират актрисата за връзка с Апостол Карамитев Любимата актриса на поколения българи, Гинка Станчева, остава вярна на съпруга си Пейчо Пейчев повече от половин век. Запознават се във Велинград като гимназисти. Двамата са там на курорт и младежът изминава по 14 км всеки ден, за да види любимата си. Тя кандидатства..

публикувано на 12.10.24 в 14:00
Цветомира Векова

На корейски нещата звучат малко по-различни

Нобеловата награда за литература за 2024 г.  е на южнокорейската писателка Хан Канг за нейната интензивна поетична проза, която се възправя срещу историческите травми и разкрива крехкостта на човешкия живот". Издавана у нас от „Ентусиаст“, в превод от Цветомира Векова: „Не се изненадах че е получила наградата, оценена е подобаващо...

публикувано на 12.10.24 в 11:56

Препоръчвам нещата, в които вярвам

Страшен брънч с кауза тази неделя в София. Каузата - Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Октомври е месецът на страшните книги и още по-страшните книжни сладкиши и солениши. 13 тематични рецепти за 13 октомври. Място: ул. Веслец 22 „Абордаж“. Подробностите от Десислава Иванова от TroubleBakers : „Поредицата ни има различни..

публикувано на 12.10.24 в 11:19
Отляво надясно: Ема, Андрей, Николай и Виктория

Всеки намира своите хора, но и намираш себе си

Кандидатстването за програмата за образователен обмен "YES България" е отворено. Български ученици ще имат възможността да живеят и учат една година в САЩ. Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да..

публикувано на 12.10.24 в 11:03