Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Феноменът на жените-религиозни виртуози по примера на Преподобна Стойна

Църквата "Свети Георги" в село Златолист, килията, в която е живяла Преподобна Стойна, икони с нейния лик и гроба на светицата
Снимка: архив

„Феноменът на жените религиозни виртуози – по примера на култа към неканоничната българска светица Преподобна Стойна“ е озаглавено научното изследване, което д-р Александра Михалска от университета „Адам Мицкевич“ в Полша представи в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Тя има дългогодишна връзка с България. Занимава се с филология, история на изкуството и прави проучвания на терен у нас.

Пред Радио София д-р Александра Михалска сподели, че изследва темата от 2018 г.

„Тогава започнах моите докторски изследвания, в рамките на дисертацията за църквата „Св. Георги“ в с. Златолист. Там се занимавах с иконографията на църквата, както и ритуалите изпълнявани в църквата и самото пространство около нея, както и култа към Преподобна Стойна, и ритуалите изпълнявани от хората, идващи с молби, молитви към Преподобна Стойна“, каза д-р Михалска.

Темата „Феноменът на жените религиозни виртуози – по примера на култа към неканоничната българска светица Преподобна Стойна“ отвежда д-р Александра Михалска в Петрич и Златолист, но и в Хазнатар, Сярско - гръцкото село, което семейството на Стойна Димитрова е принудено да напусне.

Според д-р Михалска, култът към пророчиците е характерен за православна България.

„Чрез култа към Преподобна Стойна се заинтересувах повече и от другите явления. Намирам много подобни феномени извън България и бих искала в бъдеще да сравня и с другите култури. Мисля, че в България този феномен за култа към пророчиците, ясновидките, въпреки че вече има и такива научни изследвания от други учени, аз се опитвам и от друга гледна точка да развия това изследване като гледам и визуалната, устната и писмена култура“, обясни д-р Александра Михалска.

Терминът „религиозни виртуози“ е заимстван от научен труд на Макс Вебер, и както Александра Михалска пояснява, "много точно пасва за обяснението на феномена живи светици като Стойна и Ванга“.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотоизложба в помощ на климата

Според експертите светът отчита 11-тата поредна година с рекордно горещи месеци, а 2024 г. може да бъде първата, в която затоплянето ще надмине границата от 1.5 °C (сочена за критична в докладите на учените към ООН и Парижкото споразумение). Последиците за България са видими в екстремните прояви на времето – липса на сняг през зимата,..

публикувано на 15.08.24 в 13:14

Установиха щамове на варианта FLiRT на "Омикрон" в България

По предварителни данни в България са установени Covid щамове на варианта FLiRT на "Омикрон", обяви пред БТА проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. По думите ѝ подвариантът BA2.86, който се разпространи бързо, се нарои на подварианти и всички те сборно се наричат FLiRT. "Името му е съчетание на..

публикувано на 15.08.24 в 13:10

Стартира кампания "Спасителен автомобил"

Започна кампания за набиране на средства за закупуване на високопроходим спасителен бус за "Планинско спасяване – област Пазарджик". Спасителният бус не само ще улесни транспортирането на доброволците при пожари, наводнения, аварии и издирвания, но и ще облекчи значително преноса на технически съоръжения, противопожарна екипировка и лични предпазни..

публикувано на 15.08.24 в 10:40
Стотици миряни се стекоха в манастира

Почитаме Успение Богородично

Днес, 15 август е най-големият от всички църковни празници - Успение Богородично, посветен на Божията майка. Той е свързан с т. нар."заспиване" на Св. Богородица. На 64 години тя се моли в Елеонската планина, когато й се явява архангел Гавриил, с палмова клонка в ръка, и й известява, че след 3 дни духът й ще премине в царството небесно. Преди да..

публикувано на 15.08.24 в 09:47

Православната църква отбелязва Успение на Света Богородица

С тържествени богослужения православната църква отбелязва Успението на Света Богородица.  Приема се, че то е било блажено заспиване и врата към небесата, откъдето Божията Майка неуморно се застъпва за хората пред Божествения си Син. Празникът е наречен още Голяма Богородица и е сред най-почитаните. Имен ден имат над 180 хиляди българи. Мария остава..

публикувано на 15.08.24 в 09:18

Слънчево с вероятност за превалявания

Атмосферното налягане ще бъде близко до средното за август.  Днес ще бъде слънчево. След обяд над западната половина на страната ще се развива купеста, главно над планинските райони и купесто-дъждовна облачност. На изолирани места ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от изток-югоизток. Максималните температури..

публикувано на 15.08.24 в 07:15

Стартира четвърти обучителен курс на програмата "Жените в технологиите – Women in Tech"

Глобалната обучителна програма за придобиване на основни дигитални умения  "Жените в технологиите – Women in Tech" , стартира своя четвърти обучителен курс на 16 август 2024 г., петък. Обучението се провежда за първи път у нас, като то е предназначено да отговори на предизвикателствата в различията в цифровите умения сред жените в нашето..

публикувано на 14.08.24 в 16:41