"На финала на този конкурс ние бяхме с Гунаропулос срещу един гръцки филм. И на тяхна територия успяхме да вземем първата награда, което за мен е едно голямо признание. Имахме и една награда в Индия, това също ме беше впечатлило. Филмът е доста емоционален и мога да си представя, че там се е приело добре. В България хората плачат обикновено в салоните и то не от някакво нещастие, но може би от среща със себе си в някакво възможно минало", сподели тя.
Според думите й премиерата на филма в Созопол е била истински празник, нямало е места и хората са били насядали дори по земята.
"Чакахме да се стъмни, защото в края на август дните още са дълги и макар основната тема да е свързана със светлината, тогава постоянно поглеждахме нагоре към небето, говорихме с хората, но в момента, в който се стъмни и пуснахме филма настана една магия. Тази година се надявам да постигнем не същото, ами дори повече", каза Станчева.
По идея на трима жители на Созопол в града трябва да бъде поставен паметник на бележития художник. В момента има експозиция с негови произведения в Художествената галерия в града. Гунаропулос е един от значимите гръцки художници за ХХ век. Той учейки във Франция излага своите произведения наравно с Пикасо и Жорж Брак, заяви Станчева. Тя е написала книга озаглавена "Триумф на светлината", която е била основа за направата на филма.
"Той документира търсенето на корените на наследниците на художника в Созопол. Неговата правнучка, която за първи път идва там и много развълнувана търси къде е била къщата с духовете, с таласъмите, с тези всички причудливи създания, за които прадядо й говори и които рисува. Защото в картините на Гунаропулос Созопол присъства непрекъснато", посочи тя. След прожекцията всеки от посетителите ще може да получи плакат на филма.
Защо книгата е кръстена "Триумф на светлината"?
"Ровейки се из книгите, които се занимават с историята на Созопол попаднах на една такава, в която беше описано старото гръцко училище, където е учил и Гунаропулос, и където всъщност е открит неговият рисувачески талант. В тази книга пишеше, че над главния вход на това училище е бил поставен един надпис, който аз си представям е посрещал учениците, учителите, родителите. Този надпис е гласял "Светлината триумфира над тъмнината", сподели Станчева и отбеляза, че затова и във филма светлината е основна тема.
След напускането на родния си град, художникът никога не се завръща в него, за да съхрани детските си спомени от това райско място, където светлината никога не угасва и тази светлина е пренесена на платната на Гунаропулос.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..