Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

Какво е важно за учителската професия и какво дължи обществото на учителите?

Венелина Николова
Снимка: Радио София

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев" с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември.

"Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за почти всички български семейства, тъй като във всяко семейство има деца, има много колеги учители", сподели тя. Отдадена на професията, "учител" от съвсем млада, с вълнение сподели, че с днешна дата през професионалния й път са преминали 35 випуска.

"За мен е изключително зареждащо това да виждаш детските очи, всеки ден да им даваш това, което носиш в себе си, това наистина е богатство и аз го приемам така за себе си", разкри още Николова. Споделя, че тежки моменти е имала, но никога не се е отказвала. От 1997 година работи в 125 СУ "Боян Пенев", а от 2017 година е директор на училището. По думите й има промяна в тогавашните и днешните ученици. Затова е нужно учителската професия да се развива, за да се учим как да работим с децата, тъй като всяко поколение си има своите специфики и особености, отбеляза още тя.

Отговорността

"В едно училище в крайна сметка отговорността е изцяло на директора, но в класната стая отговорността е на учителя – как ще проведе часа, как ще комуникира със своите ученици. Аз давам пълна свобода на моите колеги да работят така, както смятат за най-добре, но отговорността на един директор е много голяма и ако някой е виновен за нещо в училище, то това е директорът", разкри госпожа Венелина Николова.

"Може би едно от най-трудните за мен неща е работата с родителите. Там се изискват много комуникативни умения за да убедиш някой, че ти си прав, някой да застане на твоя страна. Училищната професия беше доста неглижирана, това явление започна да отшумява, но за това са необходими много години“, изтъкна тя.

По думите й уважението е дължимо от страна на обществото към учителите, защото те са хората, които коват бъдещето на държавата.

"Всеки един, какъвто и да е той в тази държава е бил ученик", заяви Венелина Николова.

Предстоящо юбилейно събитие на 125 СУ "Боян Пенев".

"Настоящата учебна година е 70-та за училището. Ние отбелязваме на всеки 5 години юбилеите с концерти. Предвиждаме на 27 април, когато е роден нашият патрон проф. Боян Пенев, през 2025 година да осъществим един концерт в Зала 1 на НДК, в който да се изявят наши настоящи и бивши ученици", разкри още Николова.

Сред известните имена възпитаници на училището са актьорите Димо Алексиев, Теодора Духовникова, Дария Симеонова, певицата Дара Екимова, сестри Малееви и други за които ще чуете в разговора.

Ще разберете още и за иновативните практики в 125 СУ "Боян Пенев".

"Да си образован, означава сам да избираш своя път", бе категорична директорът, госпожа Венелина Николова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаела Ангелова

Психолог: Начертайте малките си стъпки до голямата цел и не зарязвайте хобито

За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..

публикувано на 03.01.25 в 18:32

Изборът за българските "Думи на годината" започва на 6 януари

Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..

публикувано на 03.01.25 в 16:16
Александър Кръстев

Как да създадем подкаст? 5 съвета от Александър Кръстев

Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..

публикувано на 03.01.25 в 15:05
Доц. Мариана Тодорова

Доц. Мариана Тодорова: Технологиите правят мозъка мързелив, заради ИИ осъзнаваме какво значи да си човек

Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..

публикувано на 03.01.25 в 13:16
Симеон Александър

Актуалните конкурси за 2025 г. на Бюро Творческа Европа Култура

Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор .  Бюрото има две направления - култура и медия .   “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..

публикувано на 03.01.25 в 12:48
Виктор Минчев

Как да използваме творчеството за професионално израстване

Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе"  Виктор Минчев  - копирайтър, създател на..

публикувано на 03.01.25 в 11:42
Бистришките баби

Изложбата "Живи човешки съкровища" показва 44 елемента на нематериално културно наследство

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..

публикувано на 03.01.25 в 09:25