"Каним деца, които обичат да пеят, които имат много добър музикален слух", казва диригента на "Радиодецата" Илина Тодорова и допълва, че песните могат да бъдат по избор на децата, но най-важен е музикалният слух, тъй като основната дейност на вокалната група е да прави записи за радиото.
Радиодецата са най-младото (най-веселото и най-спонтанното) попълнение в семейството на съставите на Българското национално радио. Формацията се "ражда" през 1990 година с идеята да записва детски забавни песни за програмите и фонда на БНР. Но успява да направи много повече!
"Започваме с разпяване, след това пеем целия репертоар, в зависимост от това дали се готвим за концерт. Трябва да е сериозно, но за нас е един вид разпускане", разказва Михаела на 16 години, която е част от "Радиодецата" от 6-годишна.
"Като малка много съм обичала да пея и съм пяла почти постоянно. Моите родители са ме слушали и са решили да ме запишат на прослушването", разказва Десислава, която също е на 16, но пее в групата вече 10 години.
През изминалия сезон 2023/2024 "Радиодеца" реализираха различни концерти - детски забавен празник в двора на БНР, насочен към най-малките им почитатели и деца от детските градини, Коледно Матине със специалното участие на музиканти от джаз състав и Коледни песни от цял свят, концерт посветен на песните на един от най-любимите детски автори, написал "Жаба Жабурана" – Красимир Милетков и представяне на неговото творчество за деца със специален гост Васил Петров и участваха в "Нощ на звездите" – шоуто на Енчо Керязов в подкрепа на български талантливи деца.
За да се включите в прослушването е необходимо предварително да запишете детето на информация в сградата на БНР, бул. " Драган Цанков" 4.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..
По повод днешния Международен ден на толерантността разговаряме с психолога и психотерапевт Камелия Тодорова от “Психологическо консултиране За мен” за това колко толерантни са децата: "Винаги обяснявам толерантността като сводоба и част от емоционалната интелигентност. Ако децата са отгледани с добрина, могат да бъдат много толерантни. И..