Документалният филм "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман.
Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.
"Всъщност инициативата за създаването на училището е била на българи, но те канят чешки специалисти, които се отзовават. Архитектурата на сградата е по проект на Рудолф Браун и цялата атмосфера те пренася в Европа", коментира режисьорът на лентата Силвия Чернева.
Сградата е много интересна, има ниши със скулптури вътре, всичко, което са изработвали учители и ученици през 100-годишната история, е там, отбеляза тя.
Филмът проследява една учебна година в училището, като улавя неговия дух, традиции и ежедневие, разглежда творческите начинания на учениците, отдадеността на учителите и майсторите и редицата лични истории, които се преплитат с работата.
Операторът Александър Бенев запечатва техните срещи, впечатления и въпроси към героите.
Силвия Чернева освен, че е режисьор на лентата, се занимава и с танцово изкуство в работата си като хореограф.
Тя разказа повече за вдъхновението си по проекта в предаването “Радиокафе“.
"Завършила съм архитектура, след което учих танци. В програмата тогава имаше модул “Танцово кино“. Открих, че киното идеално комбинира всички неща, които са ми интересни и затова сега се развихрям и в тази област. Нямам кинообразование, но се изявявам и като режисьор - обясни тя. - Във всички видове изкуства има общи принципи, особено в киното, което е изкуство на движението, както и танца и този поглед към движението и ритъма, именно в Каменоделното училище е много сериозна."
Чернева разказа, че всичко започнало през танците. През 2021 година участвали в проект по програма „Фокус, кино, танц“ и като част от нея трябвало да направят кратки танцови 5-минутни филмчета.
Един от екипа насочил вниманието към Каменоделното училище. Когато отиват на място, от всичко което виждат, разбират, че работата не е само за 5-минутен филм.
"Ние го направихме, след което го прожектирахме из страната, но повечето хора ни казаха, че не са чували и нямат представа, че има такова училище - разкри режисьорът. - Самите хора, които са се решили да работят там с ръце, са много различни и интересни."
Благодарение на две организации, които работят на местно ниво – Зидаро-каменоделски еснаф "Възраждане", организация, която действа изключително за да подпомага и развива училището, напълно про боно и Сдружение Православен Храм Свети Николай – Кунино, което печели проект, екипът през отворена покана получили възможността да се реализира по-дълъг, документален филм, който да покаже не само повърхностно атмосферата и картината в училището, но и историята на хората, майсторите, учителите и учениците.
Мисията на филма е освен да популяризира каменоделното училище, разказвайки историята му, да привлече повече ученици към него.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..