Документалният филм "Каменоделно училище“ разказва за Професионалната гимназия по каменообработване, което се намира в село Кунино, община Роман.
Единственото такова школо на Балканския полуостров е създадено през 1920 година, с подкрепата на чешкото каменоделно училище в Хоржице, откъдето в Кунино идва учителят-специалист и пръв директор Рудолф Браун.
"Всъщност инициативата за създаването на училището е била на българи, но те канят чешки специалисти, които се отзовават. Архитектурата на сградата е по проект на Рудолф Браун и цялата атмосфера те пренася в Европа", коментира режисьорът на лентата Силвия Чернева.
Сградата е много интересна, има ниши със скулптури вътре, всичко, което са изработвали учители и ученици през 100-годишната история, е там, отбеляза тя.
Филмът проследява една учебна година в училището, като улавя неговия дух, традиции и ежедневие, разглежда творческите начинания на учениците, отдадеността на учителите и майсторите и редицата лични истории, които се преплитат с работата.
Операторът Александър Бенев запечатва техните срещи, впечатления и въпроси към героите.
Силвия Чернева освен, че е режисьор на лентата, се занимава и с танцово изкуство в работата си като хореограф.
Тя разказа повече за вдъхновението си по проекта в предаването “Радиокафе“.
"Завършила съм архитектура, след което учих танци. В програмата тогава имаше модул “Танцово кино“. Открих, че киното идеално комбинира всички неща, които са ми интересни и затова сега се развихрям и в тази област. Нямам кинообразование, но се изявявам и като режисьор - обясни тя. - Във всички видове изкуства има общи принципи, особено в киното, което е изкуство на движението, както и танца и този поглед към движението и ритъма, именно в Каменоделното училище е много сериозна."
Чернева разказа, че всичко започнало през танците. През 2021 година участвали в проект по програма „Фокус, кино, танц“ и като част от нея трябвало да направят кратки танцови 5-минутни филмчета.
Един от екипа насочил вниманието към Каменоделното училище. Когато отиват на място, от всичко което виждат, разбират, че работата не е само за 5-минутен филм.
"Ние го направихме, след което го прожектирахме из страната, но повечето хора ни казаха, че не са чували и нямат представа, че има такова училище - разкри режисьорът. - Самите хора, които са се решили да работят там с ръце, са много различни и интересни."
Благодарение на две организации, които работят на местно ниво – Зидаро-каменоделски еснаф "Възраждане", организация, която действа изключително за да подпомага и развива училището, напълно про боно и Сдружение Православен Храм Свети Николай – Кунино, което печели проект, екипът през отворена покана получили възможността да се реализира по-дълъг, документален филм, който да покаже не само повърхностно атмосферата и картината в училището, но и историята на хората, майсторите, учителите и учениците.
Мисията на филма е освен да популяризира каменоделното училище, разказвайки историята му, да привлече повече ученици към него.
Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са политолозите Светлин Тачев и Атанас Радев. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията - С поредния неуспешен опит за избор на председател на..
Европейската комисия открива наказателна процедура срещу България и още 22 държави от ЕС затова, че не са въвели изцяло европейските правила за киберсигурност. Крайният срок за въвеждането им е бил 17 октомври. Експертът по киберсигурност Владислав Венев е бил част от Работната група по създаване на Закона за киберсигурност в България през..
Най-добрите студентски проекти за комуникационна кампания на тема "GEN Z събужда града" бяха отличени в традиционния конкурс "Като Бернайс". Десетото юбилейно издание на фестивала "Денят на Бернайс", в чийто рамки се провежда конкурса и тази година се организира от Българското дружество за връзки с обществеността. Състезанието цели да..
Над 300 от произведенията на Владимир Димитров-Майстора , мисли, спомени и отношение към твореца от страна на 15-20 различни личности са включени в най-новото луксозно издание, посветено на големия български художник. Книгата е дело на екипа на художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил. За корица е послужил..
В двата най-големи български града - София и Пловдив се проведе Национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителната агенция "Медицински надзор" и Фондация "Искам бебе". Целта е да се повиши осведомеността за значението на донорството на генетичен материал, както и да се насърчи диалога между държавата,..
Традиционните съвместни творчески проекти на Деси Тенекеджиева и Йордан Камджалов продължават с "Коледна приказка" , микс от музика, кино, поезия, балет, празнична сценография и светлини в един спектакъл. Той ще се представи пред публиката на 13 декември в Зала 1 на НДК и ще включва изпълнения на творби на Щраус, Вивалди, Пиацола, Пучини,..
За десета поредна година Студентският съвет при Софийския университет “Св. Климент Охридски“ организира най-топлото си събитие, приканвайки студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се включат в доброволческата инициатива “Минута за Коледа“ . Инициативата се провежда от 2015 година, като досега посланици на кампанията са..