Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът R.E.A.L. в полза на младите хора в Европа за ориентиране в дигиталния свят

Проектът R.E.A.L. (Research, Evaluate, Analyze, Learn) е иновативна инициатива, финансирана по програма Еразъм+, която има за цел да изгради младежко население, способно да разпознава истината в дигиталния свят и да бъде подготвено за критично мислене не само в дигиталния свят.

Критичното мислене съвсем не е единственото, което ни е необходимо, за да развием способността да разпознаваме фалшивата информация онлайн, за което всъщност се изискват доста повече умения, които младите хора от Европа и България ще могат да усвояват именно чрез нещата, които проектът се опитва да създава. Той е възможен благодарение на усилията на три държави.

В рамките на проекта ще бъде създаден Youth Digital Fact-Checking Hub – иновативен център за обучение, който ще бъде достъпен за младежи от цяла Европа. В него участниците ще имат възможност да преминат през интерактивни обучителни модули, практически семинари и съвместни проекти, насочени към разпознаване на достоверната  информация и развиване на критично мислене.

Хъбът има за цел не само да предостави знания, но и да вдъхнови младите хора да се превърнат в проактивни посланици на истината, разпространяващи принципите на медийната грамотност и критичното мислене в своите общности.

В наши дни, когато дезинформацията представлява сериозна заплаха за демокрацията, проектът R.E.A.L. се стреми да трансформира начина, по който младите хора се ангажират с цифрово съдържание, като насърчава култура на отговорност и вземането на информирани решения.

„С партньорите работим заедно от дълги години. В процеса на работа и над други проекти видяхме, че има нужда от такъв проект, който да повиши медийната грамотност на младите хора, още повече, че те са бомбардирани с информация отвсякъде, не само в социалните мрежи. Освен това те самите са активни създатели на цифрово съдържание, заради което смятаме, че е важно да имат медийна грамотност, за да могат да го управляват и да създават съдържание, което е коректно“,  разказва Димитър Бенев, който е част от представителството от България.

"Направихме доста проучвания кои са държавите в Европа, които имат нужда младите хора да бъдат подкрепени в придобиването на медийна грамотност. Те не толкова имат нужда от ограмотяване, но по-скоро имат нужда от насоки", допълва той.

"Според направените проучвания и обсъдените разговори между партньорите, когато говорим конкретно за младите хора, България е на едно добро ниво по медийна грамотност", изтъква Бенев. Той подчерта, че основната фокус група на проекта обхваща възрастта от 16 до 24 години, но в последствие този възрастов диапазон може да се разшири.

"Фокусирали сме се във възрастта от 16 години нагоре, тъй като има ограничение при регистрацията в социалните мрежи, но умението да се разпознават новините и информацията като цяло е много важно. Чрез създадения хъб ние можем да стигнем и до учителите, които след като получат необходимата информация и умения, могат да ги предадат на по-малките деца", допълва той.

Дейността на хъба ще бъде разделена на няколко поддейности. Ще бъде разработена програма с учебни модули, които ще бъдат качени и достъпни на този хъб, съответно младите хора ще могат да се регистрират и да преминат обучението, а обучителните модули ще съдържат различни теми.

Още подробности чуйте в разговора на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Качеството на топлоснабдяването е един от основните проблеми, за които гражданите на София сигнализират

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране доц. Иван Иванов и до изпълнителния директор на столичната топлофикация Петър Петров, в което настоява хилядите жители на София в жк. “Младост-1”, жк. “Студентски град“”, жк. “Дървеница”, кв. “Витоша” и кв. “Малинова долина” да получат компенсации..

публикувано на 12.02.25 в 09:13

Вече имаме опит в такива ситуации. Учениците излязоха в дистанционно обучение

Ние вече имаме опит, за да реагираме в такива ситуации, така че учениците излязоха в обучение от разстояние, в електронна среда. Обучаваха се онлайн в рамките на вчерашния ден. От днес топлоподаването в сградите на училището е възстановено, така че нашите ученици отново са на училище. Това заяви Таня Пенчева - директор на 55 СУ "Петко Каравелов"..

публикувано на 12.02.25 в 08:51

Отбелязваме Световния ден за борба с епилепсията

През днешния ден отбелязваме Световния ден за борба с най-разпространеното хронично неврологично заболяване - епилепсията. Тази година инициативата се провежда под мотото: „Заедно за подкрепа и осведоменост“. Националният дворец на културата и сгради в още четири областни града у нас ще бъдат осветени в лилаво тази вечер – цветът на хората с..

публикувано на 12.02.25 в 08:33

В цялата страна ще бъде предимно слънчево

През днешния ден сутринта на места в равнините и котловините ще има намалена видимост. Минималните температури ще бъдат между минус 10° и минус 5°, в отделни котловини - до минус 14°, за София - около минус 10°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня над Източна България облачността ще се разкъса и намалее и в..

публикувано на 12.02.25 в 07:15

Форум, 11.02.25: Професионалното образование и ролята му на трудовия пазар

Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..

публикувано на 11.02.25 в 18:55

Глоба между 2000 и 5000 лева при установено нерегламентирано изгаряне на отпадъци в София

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

публикувано на 11.02.25 в 17:48

Стартира 17-ото издание на Програма "Европа" на Столичната община

На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..

публикувано на 11.02.25 в 16:41