Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения.
За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от основните автори по военно-политически теми. Инвалидизиран е при инцидент. През 2022 година НАТО сключва договор с него за написването на “Биография на НАТО“ във връзка с предстоящата 75-годишнина на организацията.
Съвсем скоро книгата ще бъде и на българския книжен пазар, а на 21 ноември ще бъде официалното й представяне в Литературен клуб “Перото“ където ще бъде осъществена видео връзка със самия автор, ще присъстват Тодор Тагаарев и Валери Рачев.
"Това е не само най-добрата книга написана за НАТО, но и най-интересната външно-политическа книга, излизала на пазара от десетилетия“, подчерта Свилен Спасов.
"Самият аз, когато я подбирах, бях леко скептичен, но стилът на Питър Апс е уникален. Дори не можех да си представя, че военен кореспондент, (които обикновено описват сраженията) описва "мозъка" на НАТО и неговите промени през всичките тези години. Изключителен автор и е удоволствие да имаме тази книга на българския пазар", допълни той.
Книгата описва много тактика и стратегия, формирана от различни личности през годините.
"Историята започва от Договора от Дюнкерк, за съюз и взаимопомощ, подписан от Франция и Великобритания на 4 март 1947, скоро след края на Втората световна и началото на Студената война. Договорът предвижда взаимна помощ, в случай на атака от страна на Германия или Съветския съюз – това са първите мисли на НАТО. През 1948 година, този съюз е разширен с Договора от Брюксел, към него се включват Белгия, Нидерландия и Люксембург, образувайки новата философия брюкселски договори или Западен съюз, докато Щатите инициират разговорите за по-широк Съюз, чрез хора, които познават Европа и разбират важността на това“, разказва Свилен Спасов.
Хронологията на политическите събития довели до разширяването на НАТО, наречена Североатлантически съюз и подписването на Североатлантическия договор, който на 18 март 2004 година бива ратифициран от Народното събрание на Република България и влиза в сила от 29 март 2004 година, когато страната ни се присъединява към НАТО, можете да чуете в разговора.
“Най-дълго съществуващият военен съюз в света е НАТО. Той пази своите територии, въпреки различията и понякога противостоящите интереси на страните-членки. Да преодолееш болките от миналото и драмите от настоящето и да предвидиш различни нюанси на бъдещето е огромен риск“, подчерта Свилен Спасов.
Още аспекти от неговия анализ на книгата “Биография на НАТО“ чуйте в разговора на Лили Големинова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..