Българският фермерски съюз, който е член на европейската организация COPA-COGECA, подкрепя исканията за повече възможности за европейските фермери и справедливи политики за всички страни-членки.
Основните опасения на Българския фермерски съюз са, че когато се взимат под внимание споразуменията с Меркосур, в тях не участват браншовите организации, каза пред Радио София Георги Стоянов - председател на БФС.
"Не се взимат под внимание спецификите, начина на работа, това, което произвеждаме и не се взимат под внимание трудностите, пред които сме изправени. Ние живеем в една динамична среда, с видоизменящ се климат и в същия момент опитвайки се да оцеляваме, да работим и да сме конкурентноспособни, се налага ново споразумение за свободна търговия, в което ние сме в неравностойно положение", посочи Стоянов.
Според Българския фермерски съюз, разрешаването на внос от Меркосур, с по-ниски стандарти за устойчивост и качество, ощетява фермерите в Европа. Те настояват за необходимост от политика, която дава приоритет на конкурентоспособността на земеделието на ЕС и въвежда справедливи стандарти със страните партньори.
По думите на Георги Стоянов в говеждо месо, внесено от Бразилия, например, са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка.
"Не може да се инвестира с години, да създадеш едно пазарно ориентирано стопанство, което да бъде на топ ниво, гарантирайки безопасността на произвежданата продукция и същевременно да допуснеш на европейския пазар страни, откъдето няма никаква гаранция за произведената храна. Говорим общо, без да ги разграничавам като животински или някакъв друг вид продукции", каза Георги Стоянов.
Не само българските браншови организации, но и европейските селскостопански организации, в последното си общо прессъобщение, призовават за спешна нужда от преразглеждане на споразумението между ЕС и Меркосур.
Писмото е подписано от повече от 50 организации членки на COPA-COGECA, сред които и Българския фермерски съюз.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 7 ноември официално започна 33-тата Българска антарктическа експедиция. 10 полярници отплаваха от пристанище Варна с Българския военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". След около 2 дни се очаква да пристигнат на остров Ливингстън и да "разконсервират" българската база там. Общо около 60 души ще се включат в..
Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024..
Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс. От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на..
Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения. За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от..
След като през вчерашния ден кметът на София Васил Терзиев направи обобщение на първата година от управлението си, от което най-запомнящо бе изказването му, в което цитира част от популярна попфолк песен, че "Не сме безгрешни, но сме истински", то днес общински съветници отвърнаха с други популярни строфи, за да обрисуват направеното в последната..
Проектът R.E.A.L. (Research, Evaluate, Analyze, Learn) е иновативна инициатива, финансирана по програма Еразъм+ , която има за цел да изгради младежко население, способно да разпознава истината в дигиталния свят и да бъде подготвено за критично мислене не само в дигиталния свят. Критичното мислене съвсем не е единственото, което ни е..
Книгата "Десет велики българолюбци" събира между страниците си историите на 10 велики родолюбци. Това са хора, които не са българи, но обичат България. “Дойде ми на ум, че не бива да ходим по улици, без да знаем чие име носят. Признавам си, не знаех, че Луи Айер е бил учител по физкултура. Картините на Феликс Каниц бяха сред първите неща, които ме..