Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Коледни истории за брас и глас"

Нов прочит и прецизен аранжимент на "Тиха нощ, свята нощ" („Sedhel I Fuin“)

Кръстина Денчева от сдружение "Брас перспективи"  разказа в предаването "Радиокафе" за новото коледно музикално пътешествие на екипа на  "Коледни истории за брас и глас".

"Ноември е месецът, в който творческият ни екип се отправя към Северна Европа, за да продължим музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021-ва, с най-красивите старинни песни на Скандинавия, Германия и Нидерландия“, споделя тя.

 Денчева е създател на концепцията и продуцент на "Коледни истории за брас и глас".
Традиционните 5 тромбона
вече звучат в изпълнение на колеги от 4 държави:
Мустафа Халилов (първи тромбон) - Азербайджан, проф. Атанас Карафезлиев (втори тромбон) и  Димитър Стоев (бас тромбон) - България, Катрин Шул (трети тромбон) - САЩ и Хорхе Нието (четвърти тромбон) - Испания.

Сингълът "Sedhel I Fuin" ("Тиха нощ, свята нощ" на  езика синдарин) открехва елфическите порти към следващия LP албум "Коледни истории за брас и глас: "Северно сияние" 2025.

Джаз вокалите него са поверени на вокална група "Спектрум".

"Сингълът е много любим за нас - като концепция и като символи, които влагаме в него. Поемаме към едни елфически гори, които са на Север. Това е Север този път с литературна насока, който е определен от Дж. Р. Р. Толкин", разкри Денчева.

Как се зароди цялото хрумване и как елфите се превърнаха в музика?

"Това беше моя идея още в началото на проекта, тъй като имахме нужда заедно с основния ни аранжор Даниел Николов да измислим песни, които са малко на брой но са популярни в цяла Европа по абсолютно безапелационен начин - разказа тя. - Но исках да открия нещо, което да бъде безкрайно неочаквано, включително и за европейската аудитория, която вече имаме. Аз съм запален почитател на Толкин, но не само като литература, но и като автор на прекрасните светове, които обичаме (“Властелинът на пръстените“ “Хобит“,“Силмарилион“), но и като учен – лингвист, филолог. За мен беше една изключително интересна част от проучванията, които правя, свързани с албума и подбора на песните и цялата история с елфическите езици на Толкин, който всъщност е създал нови групи езици, които са изключително добре обмислени, със свои диалектни групи."

Целият разказ как се осъществява  за решението ѝ „Тиха нощ, свята нощ“, да бъде преведено на синдарин, може да проследите в разговора.

Денчева намира превода на Алфред Тютинг, създал един абсолютно нов прочит на "Тиха нощ, свята  нощ“, който по думите й няма нищо общо с Рождество.

"Когато се прави превод от един език на друг, най-трудно се превеждат стихове, затова никой не ги превежда, а просто се пишат нови.

Великолепният Алфред Тютинг описва в стихове раждането на владетел, следващият елфически владетел и онзи миг на възхита и тишина, която настъпва в момента, в който започва новият цикъл в кръговрата на живота, когато природата се преражда. Една много по-древна, езическа концепция на това, на което по-късно стъпва християнството и което е много тясно свързано със световете на Толкин", поясни тя.

Новата концепция на песента от своя страна изисква прецизност към музикалния аранжимент.

"Предизвикателството беше много сериозно като творческа концепция. Този сингъл, който е крачка към следващия ни албум, е много различен от това, което беше в първите три години като звук и характер на музиката, което слушателят може да усети в първия ни голям албум и двете EP-та , които направихме през 2022 и 2023 година - увери Кръстина Денчева. - В целия ни проект петте тромбона са ключови, те са нашата запазена марка и мисля, че с този сингъл намерихме идеалната комбинация от хора, които да свирят това, което заедно с Дани Николов си представяме."

Още аспекти около сингъла „Sedhel I Fuin“, чуйте в разговора на Лили Големинова, в който от Грьонинген се включи и аранжорът Даниел Николов.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46