Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След серия от нападения в столичния район "Оборище", живеещите настояват за законодателни промени

Снимка: edno.bg
След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи.

Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и е регистриран в полицията, но другият мъж не е криминално проявен. На срещата общинарите от Оборище обещаха сформиране на работна група.

“Тази група вече е сформирана. Гражданите от района, които изявиха желание да се включат в нея, решихме да се съберем и дори направихме първа среща. Освен гражданите, на срещата са присъствали и представители на районната администрация, в случая аз и зам.кмета Емануилов, както и представители на V районно управление, т.е. институциите, които сме пряко засегнати в случая", коментира Милена Алексиева - и.д. кмет на район “Оборище”.

По думите ѝ няма законови претенции за някакви по-радикални мерки и затова групата решава гражданите да структурират проблема - нападенията, усещанията на пострадалите, полицията пък да структурира своите възможности за действие в такива случаи, както и какво е добре да се прави, за да бъдат по-експедитивни.

Психолози и психиатри ще съдействат от медицинска гледна точка за това какво може да се направи. Със събраната информация ще бъдат запознати депутати, за да се реши проблемът със законодателни мерки.

“При наличие на такъв тип ситуации - множество противоправни деяния от едно и също лице, което е с психическо заболяване, депутатите да намерят някакъв обективен критерии, по силата на който тези лица да бъдат задържани за по-дълго време. Да бъдат лекувани и да се проследява лечението им, след това при домашни условия от социални служби. 

Винаги може да се намери начин това да се случи, защото тези хора за известно време са задържани в психиатрични клиники - до три месеца в момента законът позволява, след което се пускат и никой не следи как живеят, дали някой полага грижи за тях и те рецидивират това, за което са били задържани първия път. Тази цикличност трябва да бъде пресечена, за да може обществото да е спокойно”, обяснява тя.

Чуйте какви са останалите мерки в разговора на Александра Илиева в звуковия файл
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29