Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цвета Таманова, клиничен психолог и психотерапевт:

Човек е агресивен, когато е тревожен

Цвета Таманова
Снимка: Христина Иванова

Живеем в море от прояви на насилие и агресия. Национално представително проучване от преди три години, направено по поръчка на УНИЦЕФ, показва, че всяко второ дете до 18-годишна възраст у нас е преживяло насилие под някаква форма.

В проучването водещо място заема емоционалното насилие, следвано от физическото насилие в училище. След тях се подреждат общностното насилие и домашното насилие над децата.

Темата за насилието сред децата стана отново актуална след нова поредица от новини, свързани с агресия от страна на тийнейджъри в столичен мол, извършен според разследващите с особена дързост и цинизъм. 

“С насилието не може да се свикне, а може да се формират различни норми, правила, различни граници на общуване, които за съжаление, биха могли да включват много аспекти на агресията и тя да бъде по-приемлива като израз, като начин, по който да се заяви човек", посочва Цвета Таманова, клиничен психолог и психотерапевт.

Тя обясни, че агресията е част от развитието на децата още от самото раждане. Бебето може да е агресивно, да се опитва да се отстоява, но всъщност в юношеството това може да ескалира до степен, в която да достигне до форма на жестокост, защото пряко се свързва с тревожността.

“Много често човек е агресивен, когато е тревожен, уплашен и няма други по-зрели и по-щадящи, по-добри стратегии за справяне”, казва тя и допълва, че много често децата са се сблъскали в семействата си с някаква форма на агресивност, която може да бъде всякаква, включително и неглижиране.

“Когато едно дете е неглижирано, не достатъчно е инвестирано като внимание, време, отношение на родителите към него, то много често отреагира тази отхвърленост през агресивността”, казва тя.

Психоложката посочи също, че родителите разглеждат децата като свое продължение и затова много често защитавайки детето си, защитават всъщност себе си.
Правилният подход, в ситуация, в която детето проявява агресия, е да не се омаловажава случилото се.

“Дори и инцидентно да е (проявено агресия), това е показател за това как се справя със собствените си емоции детето и как се свързва с другите хора то. Това е показател за нещо, което е било допустимо за него, дори и инцидентно да е. Така че, ако това бъде прието за норма, то каква е гаранцията, че няма да го направи още веднъж или че дори няма да ескалира в усещане за безнаказаност и жестокост”, допълва тя.

Може ли да бъде овладян проблема с тийнейджърската агресия? Каква е ролята на родителите и правилният подход, когато се забележат симптомите - чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50