Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойко Станкушев:

Хората вече не могат да свържат собствения си просперитет, с процесите, които се извършват в страната

Бойко Станкушев
Снимка: Даниел Ненчев

Специалният приз „Рицар на истината”, който се връчва от Българския хелзинкски комитет и е част от наградите “Човек на годината”, беше присъден на Антикорупционен фонд поради приноса им в изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни практики и застъпничество за върховенството на правото.

“Истина е всичко това, което най-обикновеният човек, който не заема някаква специална позиция в обществото, не е прекалено заможен, в някои случаи дори и не е много образован, но има достойнство, има човешки права и отговорности, разбира се, към обществото, което той иска да разбере, но не може, защото от сравнително ниския етаж на социалната стълбица, това не му е позволено, което е страшно недемократично”, казва Бойко Станкушев, който оглавява Антикорупционния фонд.

Според него, трябва да се дават отговори на хората, особено тогава, когато техните интереси очевидно са накърнени, тяхното достойнство е накърнено и най-много, когато те са заплашени. Тъй като в България правозащитните, правоохранителните и правораздавателните органи не работят добре, се налага граждани, каквито сме ние, каквато е и съдия Цариградска, която от доста време чупи границите на страха и говори не само като съдия, а по-важното като гражданин преди всичко, да поемем този ангажимент към хората, които не дръзват да питат или да правят нещо, и да осветяваме факти и обстоятелства, които държавата с престъпна небрежност отказва да им гарантира, въпреки че е длъжна.

“Нашите разследвания представляват разкази, които с фактология (понякога е трудно, защото е страшно много тази фактология, трудно е да се докаже много често), разказваме на хората, от къде точно изтича националното богатство. Корупцията води до бедност. Това са огромни потоци народни пари”, коментира той.

“Ние сме се докарали до изключително срамното положение, хора да умират от болести, които по принцип се лекуват (само на два часа път от България), бебета да умират, да се раждат мъртвородени, да няма лекарства. Хората ходят да си купуват всякакви неща със сакове от Турция и евтини лекарства от Гърция и от Румъния, и ние не можем да запушим дупките”, коментира той.

По думите му, сме обградени от равнодушието, незаинтересоваността, а понякога и на презрението и на самите граждани, защото в резултат на всички тези години ерозиране на доверието във всичко в България, хората вече не могат да свържат собствения си просперитет и борба, с процесите, които се извършват в страната. Те си мислят, че няма как да е иначе и овчедушно клатят глави. Огромната част изобщо дори не искат да гласуват.

Според него заради назначаването в институциите, които трябва да се борят с корупцията, по шуробаджанашки признак, там работят хора, които нямат капацитет да го правят, а нямат и желание.

Освен това в продължение на десетки години в страната са изградени паралелни мрежи, буквално нелегални, от престъпници (някои от които са били полицаи, магистрати), които са заемали някакви длъжности в системата и имат контакти, и в тези мрежи за влияние, които са по-силни от реално съществуващите, могат да си позволят много неща - да предотвратяват правосъдие, да раздават правосъдие, да измислят правосъдие, да присвояват бизнеси и собственост, като се облагодетелстват.

Чуйте още от интересния разговор на Даниел Ненчев и Бойко Станкушев в звуковия файл.
По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00