Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валентина Радинска с курс по творческо писане в Сливен

Курс по творческо писане, воден от поетесата Валентина Радинска, ще се проведе в Хуманитарна гимназия „Дамян Дамянов” на 14-ти и 15-ти март. Участници в него могат да са ученици от 5-ти до 12-ти клас, както от ХГ „Д. Дамянов”, така и от други училища в Сливен. Курсът ще включва 4 занятия по 2 часа. Валентина Радинска е носител на голямата награда на община Сливен за литература и изкуство "Добри Чинтулов" за 2014 година. Първата част от курса по творческо писане поетесата проведе през м. октомври 2014 г., когато ученици и ценители на словото имаха възможност да се срещнат с поезията на своята съгражданка и да почерпят опит от творческия ѝ заряд. В предстоящата втора част на курса ще бъдат обсъждани създадените нови произведения на младите творци.

Валентина Радинска е родена в Сливен на 11.09.1951 г. Завършва гимназия в родния си град през 1969 г. и литературния институт "Максим Горки" в Москва (1976). Работи като редактор в студията за игрални филми "Бояна" и като журналист и ментор по творческо писане в СУ “Климент Охридски” - магистърски семинар по тази специалностИздала е 9 стихосбирки, а документалният ѝ роман за любовта с нейния съпруг "Ние с Коко. Крикор Азарян отблизо" има вече два тиража. Нейни стихове са превеждани на всички европейски езици и са включени в пет англоезични антологии, издадени в САЩ, Канада и Англия. За преводите си на поезията на голямата руска поетеса Марина Цветаева, Валентина Радинска е носител на Съюзната награда на Съюза на преводачите в България за 1992 г. През 1998 г. получава националната наградата “Мара Белчева” за цялостно поетично творчество. Носителка е и на награда от конкурса на в-к “Труд” “Златен ланец”. Има още серия от призове, член на българския ПЕН-клуб, на Сдружението на писателите и на Литературния кръг "Смисъл",  в края на януари получи националната награда за поезия "Теодор Траянов". Била е и член на Съвета за електронни медии (СЕМ). През март 2002 г. Валентина Радинска създава неправителствената организация Българско сдружение “Живот с ДЦП” (детска церебрална парализа), и работи по проекти, свързани с проблемите на семействата, които отглеждат вкъщи деца-инвалиди. Автор е на три реализирани документални сценария на социална тема, както и на сценария на телевизионния филм на БНТ – “Птицата” (2003). Валентина Радинска не обича думата поетеса, а се нарича жена поет. Винаги е живяла с ясното разбиране, без суета, че винаги ще е дамата в сянка на големия Крикор Азарян. За вярата в писаното слово и може ли да промени обществото ни, първата тетрадка и за какво пишат младите хора днес, чуйте част от интервюто на Тошка Събева за предаването „Моята неделя” на 15-ти март:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Хореографът на „Дон Кихот“ Аршак Галумян репетира с балета на Старозагорската опера

Днес започват последните репетиции, които ще бъдат водени лично от  хореографа на балета „Дон Кихот” Аршак Галумян - с трупата на балета на Държавна опера-Стара Загора. Зрителите ще видят бляскавия и лъчезарен спектакъл на сцената на Античен форум..

публикувано на 29.07.24 в 10:02

Ези-тура или когато облечем думите в музика

Поредната песен от музикалната колекция „Пеещи артисти“ е вече в музикалния ефир. Накратко: песента се казва „Ези-тура“, текстът е създаден специално за Пеещи артисти от един от най-прекрасните български лирици Найден Вълчев – автор на песента на..

публикувано на 25.07.24 в 10:21

Котел посреща 15 000 гости, Радио Стара Загора излъчва от фестивала на етносите

Сгушен в лоното на Източна Стара Планина, котленският парк „Изворите“ ще посрещне около 15 000 гости на фестивала на етносите, багрите и котленския килим в дните 26, 27 и 28 юли , информира за Радио Стара Загора кметът на община Котел - Коста..

публикувано на 23.07.24 в 09:36

Ивелин Керанов – 40 години на сцена, 60 години в живота и премиера в „Дон Кихот и Дон Санчо“

40 години на сцена, 60 години в живота и премиера на „Дон Кихот и Дон Санчо“. Поне три повода за среща с актьора Ивелин Керанов, въпреки че всяка среща с него е повод и смисъл. За разговор, за усмивка, за размисъл. Премиерата на „Дон Кихот и Дон..

публикувано на 22.07.24 в 14:22

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор..

публикувано на 22.07.24 в 13:15

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“, който беше представен пред посетители в петъчния ден. Дигитализирани са 121 бележника, с обем над 5000 страници. От тях 62 броя са достъпни за работа на място в дигиталния хъб и..

публикувано на 20.07.24 в 10:05

"Ромео и Жулиета" - традиционен мюзикъл с амбиция за новаторство

Остава само ден до премиерата на най-новото заглавие в афиша на Държавна опера Стара Загора - "Ромео и Жулиета". В четирите поредни вечери на 19, 20, 21 и 22 юли, всички почитатели на оперното и балетно изкуство ще могат да гледат мащабната и красива..

публикувано на 18.07.24 в 15:16

"Узана Поляна фест", зеленият фестивал на лятото, идва с още по-богата програма

От 19 до 21 юли ще се проведе деветото издание на " Узана Поляна фест ", отново при вход свободен. Тази година най-големият еко фестивал в България предлага още по-разнообразна програма на своите посетители. П риключения, артистични изпълнения, еко..

публикувано на 18.07.24 в 14:11

Мюзикълът "Ромео и Жулиета" е най-новата премиера на Опера Стара Загора

В четири поредни вечери в края на тази седмица и началото на следващата Държавна опера Стара Загора ще представи на сцената на Античния форум „Августа Траяна” най-новата си мащабна, красива и зрелищна продукция на мюзикъла „Ромео и Жулиета” по..

публикувано на 17.07.24 в 15:18

Първата експозиция на Старозагорската галерия е представена на 17 юли 1960 година

На 17 юли 1960 година в Стара Загора е представена първата постоянна експозиция на Градската художествена галерия. Историята й започва с идеята на Атанас Кожухаров за създаване на колекция от картини към археологическото дружество „Августа Траяна”, през..

публикувано на 17.07.24 в 12:20