Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щъркели през зимата

Всяка зима в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани постъпват десетки сигнали за „бедстващи” бели щъркели. Загрижени, хора се обаждат притеснени, че в средата  на зимата са видели самотен бял щъркел. Според едни той е вече стар и е изоставен от ятото, според други е млада, заблудила се птица, а според трети е птица от местната двойка, очакваща партньора си, след смъртта му. Не малко хора отдават този „феномен” и на глобалното затопляне. Всъщност всички тези предположения са по-скоро „градски легенди”, и почти винаги нямат нищо общо с истината.

Незнайно защо някои щъркели остават през зимата по нашите земи, като те може да са местни, или прелетни от по-северни страни. Обикновено си избират места , където могат да се хранят – най-често незамръзнал язовир или река. А когато зимата стане твърде студена, и най-вече източникът на храна  - реката или язовирът замръзнат, птицата се придвижва на юг. И за това си има обяснение. Щъркелите правят така наречената „хранителна миграция” - те мигрират на юг, защото тук нямат с какво да се хранят. Насекоми, дребни влечуги, мишевидни гризачи, не се срещат през зимата, и на нашите бели приятели се налага да мигрират в „топлите страни”, където по това време те са в изобилие. А ако си намериш с какво да се прехранваш по-наблизо защо ти трябва да „биеш” толкова път?

Естествено винаги има изключение, и в някои от случаите се налага намесата на специалисти. Ето защо от Спасителния център приканват всеки видял щъркел през зимата да уведоми компетентните органи в лицето на РИОСВ или екип на Спасителния център.

Често се случва от Спасителния център да получат сигнали за „бедстваща група бели щъркели“, които всъщност се оказват големи бели чапли. За разлика от белите щъркели, големите бели чапли са вид, който нормално зимува у нас. Обикновено могат да бъдат видени на групи в оризища, край реки, язовири, езера. 

Екипът на Спасителния център НЕ препоръчва подхранването на щъркелите останали да зимуват у нас. Обикновено птиците остават на места с наличие на храна - язовири, реки. Ако тези места замръзнат, пернатите се изтеглят по-на юг, следвайки инстинкта си. Изкуственото подхранване ще обърка и ще попречи на този естествен ход на щъркелите.


И ВСЕ ПАК - всеки случай е специфичен и затова винаги се консултирайте със специалисти, ТАКА НАИСТИНА ИМА ШАНС ДА ПОМОГНЕТЕ НА ПТИЦАТА, ако е в беда!


Съветът на специалистите:

Ако видите здрав, летящ, бял щъркел посред зима и птицата не е ранена,  няма повод за притеснение. Когато не можете да прецените дали се касае за „зимуващ” в България или за бедстващ щъркел, тогава се обадете на 042 607741 – Спасителен център за диви животни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Карловското село Климент обявява творчески конкурс за Левски

  Читалище "Васил Левски -1928 г." в карловското село Климент организира за пети път национален конкурс посветен на гибелта на Апостола. Тази година организаторите  ще почетат делото на Дякона, като са решили да разнообразят и разширят сферите за творчество..

публикувано на 24.01.25 в 15:35
Валентин Дончевски

Валентин Дончевски с нова книга

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски.  Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..

публикувано на 24.01.25 в 14:30

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15