Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Нумизматичен салон 2017" представя нови разкрития за готите и Берое

Шестият традиционен "Нумизматичен салон 2017" показва нови експонати от археологически разкопки и нови изследвания, свързани с археологическия комплекс „Августа Траяна – Берое – римският град“. Тази година експозицията е свързана с периода ІІІ-ІV век и най-вече с готите. 

За пръв път се показват части от 5 съкровища с монети, денари и антониани от средата на III-ти век, открити в околностите на старозагорските села Свобода, Сладък кладенец, Михайлово, Самуилово, Братя Даскалови и Казанка. На територията на Августа Траяна/Берое са открити общо 15  монетни съкровища, чието местонамиране маркира пътищата на готските нашествия в Тракия в средата на III-ти век. Според монетните находки се предполага, че готите са нападнали Тракия преминавайки през Прохода на Републиката в Стара планина и след това са преминали през Новозагорския проход в Средна гора. След опустошенията покрай Берое и във Филипопол са се изтеглили през прохода Пъстрово - Средногорово в Средна гора и след това през Шипченския проход в Стара планина са се отправили към  Абритус. 

Акцент в изложбата е фотокопие на ценен палимпсест, подарен в XVI-ти век на Виенската национална библиотека, в който е споменат Берое с нови данни за събитията от 250 г. В манускрипта се споменава за построяване на укрепление с отбранителна цел край Берое. Възможно е това да е укреплението при с. Землен, за което има данни, че е ползвано и през IV-ти век за отбрана от готите, считат специалистите от РИМ – Стара Загора. Текстът на палимпсеста е идентифициран с труда на Дексип от Атина „Скитика”. Публикуван е от д-р Яна Грускова от Братиславския университет, сътрудник в Австрийската академия на науките и Гунтер Мартин (университета в Цюрих). 

Внимание в изложбата е отделено и на Аспар, алано-готски благородник, отличен с най-високите византийски военни отличия, който е имал резиденция в Берое. За спасяването на Берое от хуните, градската управа му издига бронзова статуя, от която е запазен мраморният постамент под нея (сега експониран в музея в Стара Загора). 

Автор на изложбата е д-р Мариана Минкова, главен уредник в Отдел „Нумизматика” при Регионален исторически музей Стара Загора. Интервю на Тошка Събева.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Детски поглед през фото обектива

„Фотографията е живот за спомени. Когато снимам забравям за всичко около мен. Успокоява ме. Трудно е, но все някой ден трябва да опиташ. Снимката може да е пълна с цветове и чувство за хумор“ – тези мисли за фотографското изкуство споделиха..

публикувано на 17.11.24 в 12:39

Предизвикателството да си "Женен с три деца" ще разсмива старозагорската публика

Ако сте родител, вероятно сте усетили динамиката на живота с деца, но ако имате три деца, най-вероятно сте много добре запознати колко голямо предизвикателство е това. Повече за семейния живот от перспективата на баща ще ни представи Александър..

публикувано на 15.11.24 в 14:29

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата. С ъздателката на  “le Salon”   е  Виктория   Караабова-Стоянова.  Тя е бизнес дама, предприема ч , занимава се с медии и менторски програми. Дългогодишен член и председател на..

публикувано на 15.11.24 в 13:31

Виктория Бешлийска представя последния си роман "Нишка" пред старозагорските читатели

Виктория Бешлийска гостува в Стара Загора, за да представи новия си роман "Нишка". Срещата е по покана на библиотека "Родина" и Община Стара Загора, и ще се състои в изложбена зала "Лубор Байер", на 15.11., от 17:30 ч.  Писателката е добре позната на..

публикувано на 15.11.24 в 09:01

Стефан Иванов представя в Стара Загора книга за престъпленията на комунизма

Покана за премиера отправят днес към старозагорските любители на историческите изследвания, написани увлекателно и на достъпен език. Книгата се нарича „От кражби до убийства. Криминалните престъпления в България (1944-1989 г.)“, неин автор е Стефан..

публикувано на 13.11.24 в 16:21

Държавна опера – Стара Загора представи програмата на Фестивала на оперното и балетно изкуство

От 21 ноември до 4 декември 2024 година Държавна опера Стара Загора ще е домакин на 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Това е първият специализиран форум за опера и балет в България. Създаден през 1967 година като..

публикувано на 12.11.24 в 16:55

Факти и хипотези за родината на древните българи

„Прародина и религия на ранните българи. Поглед от Изток“ е новата съвместна книга на проф. Иван Танев и д-р Мариана Минкова.  В нейните страници ще намерите нови и научно обосновани хипотези за произхода на народите, които се приемат за етнически и..

публикувано на 12.11.24 в 10:10

Валентин Танев няма да е директор на театъра в Димитровград, но остава в ръководството

Актьорът и режисьор Валентин Танев, който бе назначен за временен директор на театъра в Димитровград в началото на октомври, няма да ръководи храма на Мелпомена. Той участва в създадените от него фондации „Икар“ и „Проф. Крикор Азарян“, което го..

публикувано на 11.11.24 в 12:55

Представят историята на Стралджа на Иван Димчев

Неиздавана досега, а писана преди век, „История на с. Стралджа” ще бъде представена днес от 17 часа в Стралджа. Книгата на Иван Димчев ще бъде представена в присъствието на наследниците на автора, благодарение на които този ценен извор вече е..

публикувано на 07.11.24 в 14:08

Разградски поет и преводач от украински език представя поетичната си книга за любовта и войната

Разградският поет Дойчин Дойнов ще представи своята нова лирическа книга на 8 ноември 2024 г., петък, в къща музей „Гео Милев“ в Стара Загора. Началото на срещата с автора е от 17.30 часа, заглавието на стихосбирката е „Изгубени в съня“. Дойчин Дойнов..

публикувано на 05.11.24 в 09:43