Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Комисията за финансов надзор има вина по казуса „Олимпик“

Турската икономика се нуждае от чуждестранна помощ

Валутната криза в Турция е следствие  от 15 – годишните политически действия на президента Ердоган на световната сцена. За това време от демократична страна с прозападна ориентация и сериозни бизнес партньори, Турция  се превърна в ислямистка диктатура с агресивна външна политика. Това коментира за предаването „Час пик“ Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на икономиката и на външните работи. Той илюстрира влошените през годините отношения с важни стратегически партньори като Сирия, Ирак, Израел, страните от Персийския залив, ЕС. А последният гвоздей в ковчега на турската икономика беше забит от САЩ.

Обезценяването на турската лира е над 70% за последните десет години. Проблемите на южната ни съседка се коренят в авторитарната власт на Ердоган, който се опитва да разбира от всичко -  и от политика, и от икономика, и от финанси, и от търговия. Неадекватните действия и пряката намеса в делата на Централната банка от негова страна са в основата на валутната криза. Страната се нуждае от около 200 млрд. долара свежи инвестиции, за да се изправи на крака, прогнозира Керемедчиев.

Край Босфора цари упадък. Безизходицата принуди едрия бизнес да преосмисли своите политики и да търси варианти за оцеляване.

У нас: Неадекватните действия на институциите стоят зад срива на Търговския регистър и казуса „Олимпик“

Хиляди българи в разгара на летните отпуски бяха поставени в патова ситуация, след като стана известно че кипърската застрахователната компания "Олимпик" прекратява дейността си у нас. Над 200 000 клиенти на дружеството ocтaвaт бeз зaдължитeлнaтa зacтpaxoвĸa "Гpaждaнcĸa oтгoвopнocт" от утре. Комисията за финансов надзор трябва да понесе отговорност. Имало е сигнали за влошаване на финансови показатели на застрахователя, но не са последвали действия.

На този фон блокира Търговският регистър. Нехайни ходове на чиновници нажежиха политическата обстановка. От това пострада международният имидж на страната. Западните инвеститори следят с повишено внимание последните събития у нас.  Ненадежност на българската администрация прозира и в двата случая.

Според Милен Керемедчиев не може да се прави аналогия между източването на КТБ и „Олимпик“.

Бившият дипломат е категоричен, че Еврозоната и Шенгенското пространство могат да са от полза за страната. Колкото по-бързо България постигне членство, толкова по-добри ще са перспективите пред нас.

С Милен Керемедчиев разговаря Таня Балабанова. Чуйте подробности в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44