Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танзаниецът Джоузеф Малиса:

Историята е щафета, 89-та палката падна

Българите търсят в миналото поводи за вражда, с него захранват комплексите си, смята активистът на „Традиция“, който „загина“ като башибозук на Шипка

Нека всеки, който се ражда в тази държава се нарича българин, без значение какъв е произходът му. Да турците са били тук, но нека не ги мразим, призова Джоузеф Малиса, минути след края на възстановката на Шипченската епопея, в която 54-годишният танзаниец изигра ролята на османски башибозук.

Пристигналият през 1987 година у нас африканец е член на дружество „Традиция“ в град Велики Преслав, откъдето е съпругата му. Джоузеф не за пръв път взема участие във възпроизвеждането на исторически събития. За първи път обаче изкачи Шипка на 25 август, където пресъздаде ръкопашна схватка с руски офицер и „загина“ пред погледите на многохилядната публика, в която бе и президентът Румен Радев.

В клуб „Традиция“ специалистът по поддръжката на радио и телевизионна техника членува от 10 години.                                          „Понеже в Преслав честваме 3 март и гледайки тези събития, реших и аз да се включа. Запали ме едно нещо историческо, купих си пушка, имам вече две, купих си носия“, Снимкавръща лентата Малиса и отбелязва, че за първи път се превъплътил в ходжа.

Тъй като в българската история няма голям избор за актьори от Африка, основно влиза в ролята на „лошите“. „В османската армия е имало маври“, обяснява танзаниецът защо участието на чернокож башибозук в Шипченската епопея си е исторически достоверно.

„Аз съм много голям фен на историята. Знам я от времето на създаването на тази държава, знам за Балканските войни, знам преходите, които сте имали, трудности, успехи, въпреки че са много малко. 1300 години – горе-долу знам, да мога, като отида чрез историята да поискам вода“, усмихва се активистът на „Традиция“

Според него българите имат склонност непрекъснато да търсят поводи за конфликти в своята история, тя е често причина и за ниското им самочувствие и комплекси.

„Пет века е османското присъствие или робство, така както искате го кажете… Испанците са били 9 века. Обаче идва момент, когато разбират и казват така – нека миналото е минало, дай да гледаме напред. Българите обаче постоянно се разправяме за историята. Учим нашите деца на неща, които губят самочувствието, защото в повечето случаи българите са губили. И това нещо вкарва в българина някакъв комплекс. Нека си знаем – България се е разпростирала на три морета…, но това е минало, турците са били тука – нека не ги мразим“, казва Малиса на върха, на който са се провели епичните събития преди 141 години. И уточнява – аз се чувствам българин, част съм от това общество.

Той не се наема да открои най-великата личност от българското минало, защото всеки според него е изиграл своята историческа роля. Затова пък с увереност посочва най-голямата историческа грешка на българите: „Тя е от прехода – 1989 г. Оприличавам го на щафета. Когато играеш щафета, този който държи палката, трябва успешно да може да я предаде на следващия. Ако не предадеш, свършва   щафетата, нали? 89-та година палката падна…“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Дари Бракалова

Дари Бракалова с дебют в ролята на Жулиета

Три последователни дни, 21, 22 и 23 февруари, публика и гости на Държавна опера Стара Загора ще имат възможността да гледат мюзикъла „Ромео и Жулиета“ по драмата на Уйлям Шекспир и музиката на Жерар Пресгурвик. На 23.02, дебют в ролята на..

публикувано на 19.02.25 в 17:45

Константино Льондев представя в Хасково своите „Илюзии“

Община Хасково, Институт за културно наследство България-Италия и ХГ "Форум" представят изложба живопис "Илюзии" на Константино Льондев. Художникът е известен на хасковската общественост с участието си в Националния пленер "Хасково - вдъхновение",..

публикувано на 18.02.25 в 15:06

Изложба "Горски приказки" представят в Нова Загора

Художничката Елена Романова открива днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора своята изложба "Горски приказки". В нея са представени 17 рисунки, изпълнени с молив, въглен и пастел. Елена Романова е родена в Москва, където учи живопис...

публикувано на 18.02.25 в 14:22

Благодарствен знак за Балетната трупа на Старозагорската опера

Благодарствен знак на Община Стара Загора получи днес многонационалната балетна трупа на Държавна опера Стара Загора с художествен ръководител примабалерината Силвия Томова. Високото отличие е поредното признание за професионализма, творческия устрем и..

публикувано на 17.02.25 в 17:06

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“

Програма на предстоящи събития в базите на ОП „Арт сцена – Стара Загора“ За периода 17.02 – 23.02 2025 г. База Културен център „Стара Загора“ 17.02 /понеделник/ 19.00 часа Постановка „Баща ми се казва Мария – на село“ ДКТ „Иван..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

"Мене не ме.."- старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум

Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“.   Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..

публикувано на 14.02.25 в 13:39

Любовта е всеобщ дом за всички ни!

Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...

публикувано на 14.02.25 в 07:55

„Театрални искри“ в Казанлък събира деца и младежи през април

До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..

публикувано на 13.02.25 в 09:50

Международното триенале на сценичния плакат - София гостува в Димитровград с изложбата "Плакатът и жените"

Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..

публикувано на 12.02.25 в 14:22

"Дзак" премиера за бебета на Старозагорския куклен театър

"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...

публикувано на 12.02.25 в 10:10