Днес – 9-ти май 2019 г. , когато отбелязваме 74 години от победата над хитлерофашизма и края на Втората световна война и честваме Денят на обединена Европа,ще ви разкажем за Христо Василев Костакев - български летец, поручик от Военновъздушните сили.
През тази година се навършиха 100-години от рождението на летеца Христо Костакев. Преди време на негово име бе кръстен и централният площад на Старозагорските минерални бани.Той е роден на 9 април 1919 г. в Стара Загора в семейството на художника Васил Костакев. На 14-годишна възраст баща му умира. Завършил с отличие гимназия, постъпва в школата за запасни офицери и във Военното на Негово Величество училище в София. През лятото на 1941 г. е изпратен на шестмесечен стаж в Кралската въздухоплавателна академия в Казерта, Италия.
Участва във въздушните боеве при англо-американските нападения над България през пролетта на 1944 г. Името му остава като първият военен пилот свалил в един въздушен бой две „летящи крепости“ бомбардиращи мирното население на София на 30-ти април същата година. Оцелял след жестоката неравна битка срещу 70 пъти превъзхождащ българските самолети противник, Христо Костакев, който в деня на сражението е бил с висока температура, успява да се приземи невредим с направения на решето от вражеския обстрел самолет.
Нощната бомбардировка над София на 29 срещу 30 март 1944 г. подготвя атаката над мирното цивилно население на столицата на 30 март на около 600 бомбардировача „Б-24 Либърейтър" с изтребителна охрана от 300 самолета „Москито" и „Тъндърболт" на Височина 8000 м.
Този ден поручик Костакев е единственият летец в летището. Болен на легло, с гнойна ангина, към 10 часа сутринта се събужда от тревожния вой на сирените. Тичешком се облича и излиза на плаца, където е само самолетът на Командира на орляка Топлодолски.
Без да се колебае, Костакев решава да полети в бой, макар и болен, без собствена охрана и с незачислен нему самолет.
На 8000 м. височина Костакев вижда многобройна въздушна армада към подстъпите за София. Насочва към челния, най-лeвия „Либърейтър" от колоната, състояща се от 60 самолета в сгъстен клинов строй.
"Месершмитът“ на Костакев атакува отдолу с огън избраната цел и прострелва бомбардировача, който експлодира още при първата атака. От експлозията е засегната и летящата в съседство с нея машина, която също експлодира.
В турболентната въздушна струя на експлозии попада и самолетът на Костакев, върху който се стоварват парчета от разрушените „Б-24".
Машината става неуправляема. Когато самолетът му се стабилизира в положение на летене, Костакев вижда, че зад него се отделя бяла диря. Разбира, че е повреден радиаторът и трябва да се изгаси двигателя за да не се запали.
От този момент тритонният самолет продължава да лети само благодарение на пилотското майсторство на Костакев, пред когото сега се изправя наново въпросът: да скочи с парашут, или да спаси машината, като кацне принудително. България няма достатъчно самолети.
Височината бързо се стопява и пилотът решава да кацне в една „равна" нива, която в последния момент се оказва терасовидно лозе с телефонен стълб в него. Пилотът не успява да избегне стълба. Самолетът се удря в него и забива нос в земята с откъснато ляво крило. Плувнал в пот, Костакев увисва, завързан на седалката. Самолетът под тежестта на опашката се връща в нормално положение, заставайки на „три точки".
Поручик Христо Костакев излиза от кабината като по чудо без драскотина. Мъжете от селата в брезнишкото поле тичат, за да окажат помощ, жените да дадат вода, а децата викат: „Ура, герой!"
Чак сега разбира, че стеклите се хора го смятат за герой.
Наред с двата „Б-24" в околностите на Кошарево, Брезнишко, по волята на съдбата намират гроба си и 18-те летци от двадесетчленния екипаж на свалените от него бомбардировачи.
Във Втората световна война много летци записаха имената си като въздушни асове. Но с една-единствена атака да се унищожат два бомбардировача от типа „Б-24" поручик Костакев остава пилотът не само с отлично изпълнен служебен дълг, но и пример за себеотрицание и безграничното родолюбие, възпитано у него още от най-ранната му възраст.
Заради това и заради летателния му професионализъм на Костакев са присъдени 6 въздушни победи
Награден е с орден за „Храброст“, но след 9-ти септември 1944 г. е уволнен като царски офицер. До края на живота си остава скромен, обичащ родината си и близо до самолетите – работи на летището в Стара Загора.
Умира на 19 юни 1994 г., без да разбере, че на 6-ти май – Денят на храбростта е произведен в чин „полковник“. Мечтата му да бъде изпратен в последния му земен път от самолет е изпълнена.
Кристина Русева ще ни срещне с внука на полковник Христо Костакев – Николай Лазаров, който с гордост и любов разказва за подвига на своя дядо, за любовта и дълга му към отечеството и за скромността и човечността му. Целият разговор чуйте в прикачения звуков файл
Старозагорските музиканти от IRB69 издадоха втория си албум с провокативното заглавие „Мене не ме…“. Те определят своя стил като „старозагорски рок с мъглижко звучене“ и са категорични, че не желаят да подражават на никого. Автор на голяма..
Поетесата Мирела Иванова представя антологичната си стихосбирка "Любовите ни" в деня на виното и любовта - 14 февруари. Старозагорските читатели ще могат да съпреживеят лиричните текстове от 17:30 часа в зала „Графика” на Художествената галерия...
До 10 март приемат заявки за участие в Третия национален фестивал на детско-юношеското театрално изкуство „Театрални искри“, който ще се състои от 25 до 28 април на сцената на Народно читалище (НЧ) „Искра – 1860“ в Казанлък. Това съобщи директорът на..
Международното триенале на сценичния плакат – София гостува на Художествена Галерия „Петко Чурчулиев” - Димитровград с изложбата "Плакатът и жените". Експозицията се открива тази вечер от 17,30 ч. и показва творбите на 21 съвременни български..
"Дзак" е заглавието на първото премиерно и бебешко заглавие, за годината, в афиша на Държавен Куклен театър Стара Загора . То ще бъде представено днес, 12 февруари, пред най-малките зрители и техните родители, от 10.30 и 11.30 часа...
На 11 февруари, от 19.00 часа, на сцената на Държавна опера-Стара Загора зрителите ще имат възможността да видят комичната опера „Дон Паскуале” от Гаетано Доницети . Всяко действие на спектакъла ще дирижира различен диригент , /Едуард Йео-Китай,..
В Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства - Казанлък е подредена изложба от 25-тия Национален годишен преглед на фотографското изкуство в България. Инициатор на събитието е Сдружение фотографска академия "Янка Кюркчиева". Екипът на..
С три допълнителни прожекции продължава извън програмата „Менар филм фест“ в Стара Загора, съобщи Райна Димитрова от организаторите. Днес от 18,30 ч. в Регионалната библиотека предстои повторната прожекция на филма „Кухня под звездите“, а утре..
Журналистът Георги Тошев ще представи филма „Последният спектакъл“ и книгата „Татяна Лолова от А до Я“ пред старозагорци тази вечер. Поводът е 91 години от рождението на голямата актриса. Филмът до сега не е показван, в него са събрани много..
Симфоничен оркестър Сливен е домакин на поредния концерт от цикъла „Млада Европа“. Тази вечер отново ще бъде представена музиката на Волфганг Амадеус Моцарт, а с този концерт официално ще бъде поставено началото на поредица събития, посветени на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net