Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През тази година се навършиха 100-години от рождението на летеца Христо Костакев

Старозагорски ас лети болен, но с една атака сваля две летящи крепости

Централният площад на Старозагорските минерални бани носи името на героя от Военновъздушните сили на Царство България Христо Костакев.

Днес – 9-ти май 2019 г. , когато отбелязваме 74 години от победата над хитлерофашизма и края на Втората световна война и честваме Денят на обединена Европа,ще ви разкажем за Христо Василев Костакев -  български летец, поручик от Военновъздушните сили.

През тази година се навършиха 100-години от рождението на летеца Христо Костакев. Преди време на негово име бе кръстен и централният площад на Старозагорските минерални бани.Той е роден на 9 април 1919 г. в Стара Загора в семейството на художника Васил Костакев. На 14-годишна възраст баща му умира. Завършил с отличие гимназия,  постъпва в школата за запасни офицери и във Военното на Негово Величество училище в София. През лятото на 1941 г. е изпратен на шестмесечен стаж в Кралската въздухоплавателна академия в Казерта, Италия. 

Участва във въздушните боеве при англо-американските нападения над България през пролетта на 1944 г. Името му остава като първият военен пилот свалил в един въздушен бой две „летящи крепости“ бомбардиращи мирното население на София на 30-ти април същата година. Оцелял след жестоката неравна битка срещу 70 пъти превъзхождащ българските самолети противник, Христо Костакев, който в деня на сражението е бил с висока температура, успява да се приземи невредим с направения на решето от вражеския обстрел самолет.

Нощната бомбардировка над София на 29 срещу 30 март 1944 г.  подготвя атаката над мирното цивилно население на столицата на  30 март на около 600 бомбардировача „Б-24 Либърейтър" с изтребителна охрана от 300 самолета „Москито" и „Тъндърболт" на Височина 8000 м.

Този ден поручик Костакев е единственият летец в летището. Болен на легло, с гнойна ангина, към 10 часа сутринта се събужда от тревожния вой на сирените. Тичешком се облича и излиза на плаца, където е само  самолетът на Командира на орляка Топлодолски.

Без да се колебае, Костакев решава да полети в бой, макар и болен, без собствена охрана и с незачислен нему самолет.

На 8000 м. височина Костакев вижда многобройна въздушна армада към подстъпите за София. Насочва към челния, най-лeвия „Либърейтър" от колоната, състояща се от 60 самолета в сгъстен клинов строй.

"Месершмитът“ на Костакев атакува отдолу с огън избраната цел и прострелва бомбардировача, който експлодира още при първата атака. От експлозията е засегната и летящата в съседство с нея машина, която също експлодира.

В турболентната въздушна струя на  експлозии попада и самолетът на Костакев, върху който се стоварват парчета от разрушените „Б-24".

Машината става неуправляема. Когато самолетът му се стабилизира в положение на летене, Костакев вижда, че зад него се отделя бяла диря. Разбира, че е повреден радиаторът и трябва да се изгаси двигателя за да не се запали.

 От този момент тритонният самолет продължава да лети само благодарение на пилотското майсторство на Костакев, пред когото сега се изправя наново въпросът: да скочи  с парашут, или да спаси машината, като кацне принудително. България няма достатъчно самолети.

Височината бързо се стопява и пилотът решава да кацне в една „равна" нива, която в последния момент се оказва терасовидно лозе с телефонен стълб в него. Пилотът  не успява да избегне стълба. Самолетът се удря в него и забива нос в земята с откъснато ляво крило. Плувнал в пот, Костакев увисва, завързан на седалката. Самолетът под тежестта на опашката се връща в нормално положение, заставайки на „три точки".

Поручик Христо  Костакев излиза от кабината като по чудо без  драскотина. Мъжете от селата в брезнишкото поле тичат, за да окажат помощ, жените да дадат вода, а децата  викат: „Ура, герой!"

Чак сега разбира, че стеклите се хора го смятат за герой.

Наред с двата  „Б-24" в околностите на Кошарево, Брезнишко, по волята на съдбата намират гроба си и 18-те летци от двадесетчленния екипаж на свалените от него бомбардировачи.

Във Втората световна война много летци записаха  имената си като  въздушни асове. Но с една-единствена атака да се унищожат два бомбардировача от типа „Б-24"  поручик Костакев остава пилотът не само с отлично изпълнен служебен дълг, но и пример за себеотрицание и безграничното родолюбие, възпитано у него още от най-ранната му възраст.

Заради това и заради летателния му професионализъм на Костакев са присъдени 6 въздушни победи

Награден е с орден за „Храброст“, но след 9-ти септември 1944 г. е уволнен като царски офицер. До края на живота си  остава скромен, обичащ родината си и близо до самолетите – работи на летището в Стара Загора.

Умира на 19 юни 1994 г., без да разбере, че на 6-ти май – Денят на храбростта е произведен в чин „полковник“. Мечтата му да бъде изпратен в последния му земен път от самолет е изпълнена.

Кристина Русева ще ни срещне с внука на полковник Христо Костакев – Николай Лазаров, който с гордост и любов разказва за подвига на своя дядо, за любовта и дълга му към отечеството и за скромността и човечността му. Целият разговор чуйте в прикачения звуков файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Къща Музей „Гео Милев“, Стара Загора

В къщата музей "Гео Милев" отбелязват 130 години от рождението на поета с редица събития

По повод 130-та годишнина от рождението на големия български поет и публицист Гео Милев, в къщата музей в Стара Загора организират поредица събития.  Първото от тях е литературната викторина за ученици, която ще се проведе на 15 януари (сряда) от..

публикувано на 08.01.25 в 16:34
Снимка: РБ

76-годишна жена е „Читател на годината“ в Регионалната Библиотека „Сава Доброплодни“ в град Сливен

Престижното звание Читател на годината получи Стоянка Денкова Иванова, магистър по социални науки. Тя е редовен читател от повече от 40 години, разказа директорът на библиотеката Росица Петрова. „Тя се чувства вече като част и от нашия екип,..

публикувано на 08.01.25 в 15:21

На ексклузивна прожекция на филма „Сватба“ канят старозагорци на 13 януари в Операта

На 13 януари, понеделник, в изискания салон на Държавна опера Стара Загора ще се проведе прожекция на новия български игрален филм „Сватба“. Това съобщават от пресцентъра на общината. Лентата, вдъхновена от неповторимия и магичен свят на Николай..

публикувано на 08.01.25 в 14:35

Старозагорският драматичен театър започна годината с репетиция на "Швейк през Третата световна война“

Новата година за трупата на Драматичен театър „Гео Милев“ Стара Загора започна с репетиция на един от знаковите спектакли, които ще бъдат представени през 2025 г. Това е “ШВЕЙК ПРЕЗ ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА” по Ярослав Хашек.  С този проект слагаме..

публикувано на 08.01.25 в 10:50

Старозагорският куклен театър поставя представления за бебета

За първи път в историята си Старозагорският куклен театър ще продуцира спектакли за деца до 2 години. Постановъчният екип ще въздейства върху съзнанието на най-малките чрез звук и светлина. Режисьор е Галина Савова, сценографът е  Виктория..

публикувано на 07.01.25 в 15:33

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00