Режисьор-хореографите са Коста Каракашян и Стефани Ханджийска. Той е учил в Колумбийския университет в Ню Йорк, тя в Лондонската академия за съвременен танц, но са избрали да направят този филм за общата си страст танцът и България. Двамата споделиха, че идеята за филма се е зародила спонтанно по време на общ проект в Египет. Докато танцували и снимали по улиците на Кайро, пирамидите и дори в местна джамия им хрумнало, че забележителните места в България могат да бъдат представени чрез изразните средства на съвременния танц.
„Кога човешкото тяло е в хармония с тези места и кога изолацията или преекспонирането на една среда могат да предизвикат разруха? В търсене на отговорите на тези въпроси филмът изследва пространствения диалог между човек и заобикалящата го среда чрез съвременен танц и цели да вдъхнови публиката да обича пространствата, които обитава“, посочват създателите на филма.
Оператор и монтажист е американецът Кевин Чиу, композитор е сънародникът му Джулиън Лайтнър. Коста Каракашян е работил с двамата по време на друг филм в Ню Йорк и е успял да ги убеди да участват и в този проект. За филма двамата хореографи работят с българските танцьори Васил Зелямов, Гергана Илиева, Цвета Дойчева, Петър Грудов.
„Целият език на движение е в съвременен танц, работим с танцьори, които са преминали през „Дерида Денс Център“, който е водещ в обучението по съвременен танц у нас. Движенията на танцьорите взаимодействат със средата. Идеята е как точно всеки танцьор използва земята, как усеща въздуха и така средата вдъхна допълнителен живот на движенията, които бяхме подготвили в залата предварително“, разказва Коста Каракашян.
„Това е филм за успехите и спадовете, през които всеки един преминава през живота, но в крайна сметка винаги продължаваме напред. И това е главната идея на филма да продължим напред, пътешествайки през тези различни места“, добавя Стефани Ханджийска.
Двамата хореографи споделиха, че са избрали и още приказни места за снимки в страната, сред които Пловдив, Проходна пещера, крепост Овеч, Черноморието и други. Утре ще снимат и в потопената църква в язовир „Жребчево“, ще използват и ароматните и красиви лавандулови полета край Казанлък. Сред избраните дестинации попада и мраморната кариера край село Православ, както и в София, но мястото там пазят като специална изненада.
Снимачния процес ще продължи още седем дни. Наесен филмът трябва да бъде завършен, предвидени са и серии с премиери включително в Пловдив и София, но са отворени към предложения и от други общини. Ще участва и в международни фестивали.
Филмът е първи общ проект на двамата млади хореографи в България. Проектът се реализира с подкрепата на Национален фонд “Култура” по програма „Дебюти“, и е част от програмата на "Пловдив 2019 – Европейска столица на културата".
Читалище "Васил Левски -1928 г." в карловското село Климент организира за пети път национален конкурс посветен на гибелта на Апостола. Тази година организаторите ще почетат делото на Дякона, като са решили да разнообразят и разширят сферите за творчество..
Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски. Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..
Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..
Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен за тази година е по приказната класика на всички времена - „Жабокът принц“ на Братя Грим. Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..
Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти. "Когато през 2022 година от този свят..
През настоящата 2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..
На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..
Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..
От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..
Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net