Представители на общинската администрация и граждани отбелязват годишнината от трагичните събития и боевете за защита на Стара Загора с полагане на венци и цветя на паметниците, посветени на Освобождението на Стара Загора - Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора", Паметник на загиналите войни в Джуранлийския бой, Мавзолей - костница „19 юлий 1877“, Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на Защитниците на Стара Загора, Паметник на загиналите във войните старозагорци.
За първия възпоминателен знак, оставен от признателните потомци на загиналите старозагорци, разказва Петьо Мирчев, уредник по „История на българските земи от 15-19 в.“ в Регионалния исторически музей.
На този ден преди 142 години, ненарадвали се на краткотрайната си свобода, старозагорци са принудени да изпитат страха от неравната битка на руските войници и български опълченци с многократно превъзхождащата ги редовна турска армия на Сюлейман паша и ужаса от последвалото клане.
На 10 юли (22 юли) 1877 г. авангардът на Предния отряд на руската армия под командването на ген. Гурко влиза в Стара Загора и освобождава града, който е стратегически важна точка за бъдещо настъпление в Тракия. Народът ликува, избран е първият кмет – Петко Рачов Славейков. Бързото придвижване на войските на Централната турска армия начело със Сюлейман паша принуждава Гурко да се отклони от главното направление на руското настъпление – Одрин. Новозагорският гарнизон на Реуф паша прави опит да се присъедини с аскера срещу Стара Загора, който е осуетен от част от отрядите на ген. Гурко. В града остават 4 опълченски дружини, 14 ескадрона и 12 оръдия под командването на ген. Николай Столетов на 17 юли (29 юли).
Двете сили водят ожесточени боеве край Джуранли, а Сюлейман паша тръгва в решителна атака срещу Стара Загора с всичките си 16 хиляди войници и офицери. Градът е поверен в ръцете на 3 500 български опълченци и руски войници. Настъплението е спряно от слаб авангард на 31-ви юли. Целия ден се водят ожесточени битки за всяка махала, за всяка улица, за всяка къща. Турците са спрени от подполковник Калитин, повел III-та дружина в контраатака. Опълченците се вклиняват напред, заплашени от обкръжение. В атака се хвърля и съседната - I-ва дружина. Започва яростен ръкопашен бой в защита на Самарското знаме – знамето на III-та дружина. Загиват подполковник Калитин и няколко негови другари, но светинята е спасена, предавана от ръка на ръка с цената на живота.
Защитниците на Стара Загора отбиват атака след атака, но силите са неравни 27 000-дна редовна турска армия и дошлия на помощ башибозук срещу 3 500 руси и опълченци… Полковник Де Прерадович, издава заповед за оттегляне. Към прохода към Казанлък,руските части и опълченски дружини се изтеглят заедно с няколко хиляди българи от Стара Загора и тунджанските села.
Освирепелите турски орди избиват няколко хиляди българи от града и селата южно от него, а други няколко хиляди - предимно млади момчета, девойки и жени, са отвлечени и продадени на робските пазари на Турция. След погрома Стара Загора е изпепелена до основи, разграбена и обезлюдена.
Много от жителите, избягали от Стара Загора по време на боевете, не се завръщат в града. Малцина са вярвали, че обезлюденият и опожарен град ще възкръсне отново като птицата Феникс от руините и пепелищата . Днес, 142 години по-късно, старозагорци отбелязват годишнината от битката за града по време на Руско-турската война през 1877 година и отдават почит към невинните жертви, загинали за свободата на града, с поднасяне на венци и цветя на паметниците посветени на събитията от 19/31 юли 1877 г.
Тази вечер ще бъде поднесен гирлянд на славата пред Мемориала „Защитниците на Стара Загора". В 19 часа старозагорци и гостите на града ще наблюдават спектакъла „Искри“ и концерта на Представителния ансамбъл на въоръжените сили към Националната гвардейска част за Стара Загора".
В 20,30 часа ще започнат и празничните илюминации.
Стая на бойната слава и нова спортна площадка откриха днес във Втора тунджанска механизирана бригада в Стара Загора по повод празника на Сухопътните войски 19 ноември. Стаята ще съхранява исторически артефакти, свързани с 8-ма пехотна..
Благотворителна арт вечер в помощ на 3 годишната Божидара ще се проведе на 14 ноември, от 18:30 ч., в залата на ул. "Димитър Наумов" 114 в Стара Загора Детето се нуждае от последователни операции заради вродено състояние. Тя е родена с..
На 24 октомври 2024 г. от 17.30 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей - Стара Загора ще се състои представянето на книгата „Димитър Списаревски. Живот, легенди, митове и факти“. Неин автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател..
За девети път, тази събота- на 19 октомври, НЧ “Зора-1902“ и Кметство Голямо Дряново ще съберат стотици производители и занаятчии от цяла България на традиционния Фестивал на ореха. Празникът ще започне с представянето на кулинарна..
Първият мобилен социален център в България ще бъде открит на 10 октомври в Сливен. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Росица Кратункова, един от създателите на Фондация „За Надежда“. Откриването ще бъде отбелязано с целодневен фестивал в..
7.10.2024г. – За пета поредна година бе дадено началото на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”, като за първи път инициативата стартира от Стара Загора. Домакин на събитието бе Начално училище "Димитър Благоев", където..
„Седмица на ненасилието“ в Казанлък започва с откриването на „Защитено пространство “. Събитието ще се проведе на 2-ри октомври от 11.00ч. в Центъра за превенция на насилието в Младежкия дом и има за цел да осигури подкрепа за деца, преживели..
Етнографски комплекс „Дамасцена“ има удоволствието и привилегията да покани всички меломани на закриването на своя артистичен сезон през тази година на 28.09.2024 г. Със зрелищен концерт на най-добрите рокаджии на българската сцена Б.Т.Р. и под..
Благотворителен бал „Лице на Стара Загора – Област“ ще се проведе на 3 октомври 2024 г. от 19.00 часа в бални зали „Тера“ в Стара Загора. Благородната кауза е насочена към събиране на средства за апаратура за Клиниката по неонатологията в УМБАЛ..
Радио Стара Загора организира XXV национален радиоконкурс за млади изпълнители на български народни песни „Славейче“. Конкурсът ще се проведе на 12 и 13 октомври 2024 г. в Радиото на ул. „Св. Княз Борис I“ 75. За участие се допускат деца..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net