Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Календарът на Димитровград започва от втори септември

6
Снимка: БТА

Календарът на Димитровград започва от втори септември! На тази дата, през 1947 година, с решение на тогавашния министър председател и лидер на Българската работническа партия Георги Димитров, се обединяват трите населени места, Раковски, Марийно и Черноконево. Градът е кръстен Димитровград. Летописите говорят, че  Димитров е против, но склонява в духа на тогавашния "култ към личността". Над 50 000 бригадири, пристигат от 963 български села и градове. От 1948 до 1950 година работят в самостоятелна бригада, наречена "Млада гвардия. Девизът им е: "Ние изграждаме града, градът изгражда нас!". С напълно доброволен труд построяват  десетки мащабни жилищни сгради, нови модерни заводи и широки пътища. Градът става символ на младостта и идеализма. Демографската история потвърждава, че през втората половина на XX век над две трети от населението е между 16 и 50 години. 

Димитровград е любимата рожба на едно отминало, но незабравено време, чиито запазен знак е бригадирското движение и  каквито и да са трактовките на събитията, фактите трябва да се разказват с познание и уважение. Елена Георгиева - директор на Историческия музей в града ни припомня, че още от деца ни учат, че ако искаш да опознаеш едно място, от различни гледни точки, то първата спирка е среща със съхранената му памет.

Малко след промените от 1989 година започват кампании името на града да бъде променено. Голямата статуя на Георги Димитров е премахната от градския площад в съответствие с новото време. Изненадващо, Димитровград запазва названието си след многолюдни протести и блокаж на железопътната линия за Истанбул, на чиито релси лягат някои от старите бригадири.  Формира се комитет, които поема задачата да убеди президента Жельо Желев, че името на града, освен към личността на Георги Димитров, може да се приеме и като почит към Свети Димитър.

Днес Димитровград е една от спирките на европейския проект за тоталитарен туризъм "ATRIUM- Архитектура на тоталитарните режими от XX век в градско управление. Как градът успя да превърне нежеланото от мнозина културно наследство в желано, чуйте от интервюто с Живка Шишкова, ръководител на проекта. 

В Димитровград материалните знаци на съграждането му са на всяка крачка, но дали се е запазила романтичната задружност от времето на първостроителите? Според Живка Шишкова- главен уредник на Дом- музей "Пеньо Пенев", въпреки среброто в косите на ветераните от славните бригадирски дни, този град е орисан да носи дух на мечтатели.

Годишният календар на Община Димитровград, събрал в себе си художествени произведения от фонда на Художествена галерия "Петко Чурчулиев", ще бъде представен на официална церемония днес, от 12.00 часа, в Лятната читалня на Градска библиотека "Пеньо Пенев".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кристална лира за директора на Старозагорска опера

Директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов е носител на наградата „Кристална лира“ в категория „Мениджмънт в музикалното и танцово изкуство". Призът се връчва за неговия изключителен принос за възхода на Старозагорската опера и..

публикувано на 04.11.24 в 10:45

Бурни аплодисменти на предпремиерата на филма „Сватба" на Магдалена Ралчева

Публиката в родния град на кинорежисьора Магдалена Ралчева – Стара Загора, изпрати с бурни аплодисменти и възгласи „Браво!" финалните надписи на новия български игрален филм „Сватба" по едноименния разказ на Николай Хайтов от сборника му „Диви..

публикувано на 30.10.24 в 14:50

Отличиха четири творци в традиционния Есенен салон в Казанлък

Над 150 картини от 50 автора украсиха зала “Иван Милев” в Казанлък в рамките на традиционния Есенен салон. Четирима художника са отличени с награди в тазгодишното издание на салона, информират от община Казанлък.  Призът на Общината отиде при..

публикувано на 30.10.24 в 11:51

Мария Панайотова написа роман в стихове

Днес, от 18.00 часа, в Къща-музей "Гео Милев" е представянето на романа в стихове "Острови в душата" на Мария Панайотова. Тя реди рими от дете. Признава, че на една тетрадка, като ученичка, залепила своя снимка и написала с големи букви "ще стана..

публикувано на 29.10.24 в 13:55

Мария Лалева представя "Пътища от огън" тази вечер

"Пътища от огън" е заглавието на третия роман на Мария Лалева. През последните години тя е сред най-четените и най-цитираните български автори. "Няколко съдби се преплитат по интересен начин. Главният герой е чужденец, който бяга от войната, но в тя..

публикувано на 29.10.24 в 08:30

Киномания превзема и Стара Загора

Фестивалът „Киномания“ ще се проведе  за първи път в Стара Загора.  От 14 до 16 ноември ще бъдат показани 5 филма в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“.Откриването е срадващия се на голям интерес италиански филм „Все още има утре“...

публикувано на 25.10.24 в 14:09

Филм „Светлини на будителството 2“ представя екипът на Девето основно училище

По повод 1 ноември – Ден на народните будители, екип от IX-то ОУ „Веселин Ханчев“ в Стара Загора снима втора част на филм за значимите жени будителки. Лентата носи заглавието  „Светлини на будителството 2“. Мястото на снимките е Къщата на..

публикувано на 25.10.24 в 10:48

Кой е 41-ят носител на "Златното яйце" ще научим тази вечер

92 млади поети дръзнаха да представят своите творби в 41-ото издание на Националния младежки конкурс за поезия  "Веселин Ханчев" . Името на победителя, който ще получи голямата награда - "Златното яйце" и правото да издаде първата си стихосбирка, ще стане..

публикувано на 25.10.24 в 08:05

Старозагорски ученици почитат будителите с Ден на светлината

Възпитаниците на Природоматематическата гимназия „Гео Милев“ в Стара Загора, членове на клуб „Горди наследници“ продължават и тази учебна година с интересни и родолюбиви инициативи да включват все повече от  връстниците си в училището и в града и да..

публикувано на 24.10.24 в 16:54
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" събира разнолики хора и истории

"В тоновата стълбица нотите са осем. Буквите в българската азбука са 30. Композитори и музиканти, писатели и журналисти, ги използват, всеки по своему, за да пишат своята мелодия на живота. Тя е толкова разнолика, че може да звучи като музика, но може да..

публикувано на 24.10.24 в 16:35