Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нимфеумът край село Каснаково чува и изпълнява желания

Единственият запазен нимфеум в България е Светилището на нимфите и Афродита в село Каснаково. То е известно на науката още от 1898 година, когато местните хора започнали да разкопават скалите, за да разберат откъде се стича водата. Копаейки стигнали до три басейна и подпорна стена. През 1923 година при разчистване на терена, част от камъните били взети, но върху лицевия свод на централния извор е открит издълбан надпис на гръцки: "На добър час! Тит  Флавий Бейтюкент Есбенериус и неговата съпруга Клавдия Монтана направиха и посветиха извора на нимфите и Афродита.

През 1968 година обектът е обявен за Национален паметник на културата. Днес той е една от най- посещаваните исторически и туристически атракции около Димитровград. Всяка година община Димитровград отделя собствен ресурс и с помощта на Министерството на културата  провежда археологически разкопки. Сред най- ценните находки, намерени до сега, са статуята на Богинята Изида и главата на сатир. Само за една година над 10 000 туристи преминават през култовото място, защото вярват, че Светилището чува и изпълнява най- съкровените им желания.

А легендата разказва, че в края на втори век от новата ера римският император Марк Аврелий подарява на своя пълководец от тракийски произход Тит Флавий Бейтюкент Есбенериус земя в околностите на днешното димитровградско село Каснаково. Подаръкът бил отплата за тридесетте години вярна военна служба към Рим. На тази земя, потънала в зеленина и диви цветя, имало бистро поточе, но хората ходели до него само денем, защото нощем около него танцували нимфите. Когато Тит Флавий видял за първи път мястото не разбрал каква сила го притегля към него, но решил да построи храм на богинята на любовта Афродита, за да зарадва с него обичната си жена Клавдия Монтана. Тит Флавий не жалел средства за строителството, но всяка нощ се будел заради един и същи сън. Най- красивата от нимфите му предлагала своята любов. Каленият в битки войн започнал да отслабва, станал мълчалив и угрижен. В деня на откриването на храма пред събралото се множество нимфата се явила, за да получи своя отговор. Всички паднали на колене и притаили дъх, само тракиецът останал прав. Нимфата прошепнала "Ела при мен и аз ще те даря с неземна радост и безсмъртие!", но смелият войн без колебание отговорил: "О, най- красива от красивите! Безкрайна е твоята щедрост, но аз оставам при жена си, която ме чакаше вярно в продължение на тридесет години, докато воювах за славата на императора!" 


В Историческия музей на Димитровград може да разгледате част от намерените находки в село Каснаково. От Нели Кръстева, уредник в Отдел "Археология", научаваме още за историята на култовото светилище.  



 








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Ези-тура или когато облечем думите в музика

Поредната песен от музикалната колекция „Пеещи артисти“ е вече в музикалния ефир. Накратко: песента се казва „Ези-тура“, текстът е създаден специално за Пеещи артисти от един от най-прекрасните български лирици Найден Вълчев – автор на песента на..

публикувано на 25.07.24 в 10:21

Котел посреща 15 000 гости, Радио Стара Загора излъчва от фестивала на етносите

Сгушен в лоното на Източна Стара Планина, котленският парк „Изворите“ ще посрещне около 15 000 гости на фестивала на етносите, багрите и котленския килим в дните 26, 27 и 28 юли , информира за Радио Стара Загора кметът на община Котел - Коста..

публикувано на 23.07.24 в 09:36

Ивелин Керанов – 40 години на сцена, 60 години в живота и премиера в „Дон Кихот и Дон Санчо“

40 години на сцена, 60 години в живота и премиера на „Дон Кихот и Дон Санчо“. Поне три повода за среща с актьора Ивелин Керанов, въпреки че всяка среща с него е повод и смисъл. За разговор, за усмивка, за размисъл. Премиерата на „Дон Кихот и Дон..

публикувано на 22.07.24 в 14:22

Никола Попов - забравеният майстор на гравюрата

На 25 юли (четвъртък) 2024 година, от 18:00 часа, в Западната зала на Художествена галерия – Стара Загора ще бъде открита изложбата „Щрихи и състояния”, представяща живота и творчеството на родения в Стара Загора първи български академично школуван гравьор..

публикувано на 22.07.24 в 13:15

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“

Завърши изпълнението на проект „Създаване на дигитален хъб Чудомир“, който беше представен пред посетители в петъчния ден. Дигитализирани са 121 бележника, с обем над 5000 страници. От тях 62 броя са достъпни за работа на място в дигиталния хъб и..

публикувано на 20.07.24 в 10:05

"Ромео и Жулиета" - традиционен мюзикъл с амбиция за новаторство

Остава само ден до премиерата на най-новото заглавие в афиша на Държавна опера Стара Загора - "Ромео и Жулиета". В четирите поредни вечери на 19, 20, 21 и 22 юли, всички почитатели на оперното и балетно изкуство ще могат да гледат мащабната и красива..

публикувано на 18.07.24 в 15:16

"Узана Поляна фест", зеленият фестивал на лятото, идва с още по-богата програма

От 19 до 21 юли ще се проведе деветото издание на " Узана Поляна фест ", отново при вход свободен. Тази година най-големият еко фестивал в България предлага още по-разнообразна програма на своите посетители. П риключения, артистични изпълнения, еко..

публикувано на 18.07.24 в 14:11

Мюзикълът "Ромео и Жулиета" е най-новата премиера на Опера Стара Загора

В четири поредни вечери в края на тази седмица и началото на следващата Държавна опера Стара Загора ще представи на сцената на Античния форум „Августа Траяна” най-новата си мащабна, красива и зрелищна продукция на мюзикъла „Ромео и Жулиета” по..

публикувано на 17.07.24 в 15:18

Първата експозиция на Старозагорската галерия е представена на 17 юли 1960 година

На 17 юли 1960 година в Стара Загора е представена първата постоянна експозиция на Градската художествена галерия. Историята й започва с идеята на Атанас Кожухаров за създаване на колекция от картини към археологическото дружество „Августа Траяна”, през..

публикувано на 17.07.24 в 12:20

Програма за 18-и Национален тракийски фолклорен събор "Богородична стъпка"

Община Стара Загора, Кметство Старозагорски бани, Съюз на Тракийските дружества в България, Тракийско дружество „Одринска епопея“ – Стара Загора и НЧ „Христо Ботев 1952“ Старозагорски бани Ви канят на  Осемнадесети Национален тракийски фолклорен събор..

публикувано на 15.07.24 в 15:38