Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арх. Анна Неврокопска: Най-известната българска сграда в света е полуразрушеният Дом-паметник на БКП

В момента най-известната българска сграда в света е една. И тя не е нито Боянската църква, нито Казанлъшката гробница, нито Рилският манастир. Може да ни се иска да е някоя от тях, но не е! За добро или за лошо, най-известната българска сграда в света е полуразрушеният Дом-паметник на БКП на старопланинския връх Бузлуджа, който до момента е най-успешният експорт на българска архитектура въобще. Факт е, че през последните десет години световните медии преоткриха архитектурата на бившия Източен блок. Затова и логично дойде новината в края на юли 2019, че американската фондация “Гети”, която от години отделя сериозни средства за проекти за консервация и реставрация на емблематични образци на модернизма в цял свят, е избрала именно Бузлуджа като първия български обект, на който да бъде отпуснат грант от 185 000 долара в рамките на програмата “Keeping It Modern”. Получател на гранта е ICOMOS Германия, който направи международен екип, за да се занимава с нашата Бузлуджа. Любопитното е друго. Когато с този грант една от най-уважаваните международни фондации, занимаващи се с опазване на архитектурен модернизъм в света, даде официално признание за архитектурните качества на една от безспорно най-тоталитарните сгради у нас, тонът на дебата в България някакси се промени. Никой вече не иска да събаря Бузлуджа и никой не нарича американците от “Гети” комунисти. Оказва се, че когато оценката за собственото наследство идва отвън, добре опакована като “западен” проект, източноевропейците са много по-склонни да приемат множествени интерпретации на собственото си минало. Така е презентирана номинацията на грантът на Бузлуджа като архитектурно събитие на годината за 2019 година, на сайта на платформата за архитектура WhATA Awards .

И да припомним че, повече от 6 години младата българска архитектка Дора Иванова работи за ревитализиране на изоставената и компрометирана от времето и природните стихии сграда на Паметника на връх Бузлуджа. Тя е ръководител на инициативата за опазване на Бузлуджа. През 2015 година тя създава фондация “Проект Бузлуджа” с цел запазване на сградата чрез повишаване осведомеността по въпроса и осигуряване подкрепата на политически и професионални общности, медии и граждани.

Фондацията подпомага за цялостната преоценка на паметника и неговата социално-икономическа стойност. През месец януари т.г. Паметникът на връх Бузлуджа спечели престижната награда „Архитектурно събитие на годината за 2019 година на платформата за архитектура WhATA Awards.

През 2018 година Бузлуджа стана един от 7-те най-застрашени обекта на културното наследство на Европа. Като част от програмата се проведе експертна мисия и се изготви технически доклад с препоръки. Основна препоръка беше провеждането на щателни предпроектно проучване на сградата. То беше извършено като част от проекта, финансиран от Фондация Гети

Първият етап от проекта от изготвянето на План за опазване и управление на Паметника на връх Бузлуджа завърши успешно.

 През миналата 2019 година с финансиране от Фондация Гети бе направено техническо обследване на състоянието на сградата. Бяха извършени технически проучвания и дейности за дигитализацията на сградата - една добра основа за нейното опазване. Извършено е 3Д сканиране, което документира сградата с над 7 милиарда точки. Създаден е мултидисциплинарен екип от специалисти, който да изготви цялостния проект по възстановяване на Паметника. Какви са изводите и оценката на специалистите за състоянието на сграда, на база резултатите от извършеното техническо обследване  – отговорите от арх. Анна Неврокопска, която е част от мултидисциплинарния екип. С нея разговаря Диана Абрашева.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Борислав Цеков

Борислав Цеков: Не може да се разтяга до неузнаваемост процедурата за връчване на мандати

Конституционната процедура с връчването на мандатите за съставяне на правителство за пореден път в последните години е в центъра на общественото внимание. Липсата на парламентарно мнозинство в 50-ия парламент е видно и създаването на редовно..

публикувано на 18.07.24 в 14:15
Ибрахим Карахасан-Чънар

Ако оцелее, ДПС ще стане партийка с малка роля в политическия живот

Дали ДПС ще продължи да съществува, ще стане ясно на следващите избори. Но и да продължи, тя няма да има досегашната си сила на балансьор, прогнозира в предаването „Час пик“ докторът на историческите науки Ибрахим Карахасан Чънар. По думите му, ако..

публикувано на 15.07.24 в 14:55
Георги Киряков

Георги Киряков: Малко вероятно е създаването на редовно правителство

Няма дилема кой ще спечели битката в ДПС. Основният електорат на партията си остава с почетния председател Ахмед Доган . Това мнение изрази в ефира на Радио Стара Загора политологът Георги Киряков. Той все пак уточни, че Делян Пеевски е натрупал..

публикувано на 15.07.24 в 08:53

Геновева Трифонова от Казанлък е участник в космическия лагер Space Camp Turkey

И тази година клуб „Светлини сред сенките“ при ОДК „Св. Ив. Рилски”, гр. Казанлък изпраща участник в Space CampTurkey 2024. Това е десетокласничката Геновева Трифонова. Тя е един от най-изявените ученици в клуба, носителка е ежегодно на десетки награди..

публикувано на 14.07.24 в 13:18
Мехмед Зейнел

Общинското предприятие "Мересев" има стратегия за превръщането си в един от символите на Стара Загора

Общинското дружеството „Мересев“ в Стара Загора ще се регистрира като социално предприятие. Фирмата отговаря на всички необходими критерии на Министерството на труда и социалните политики за предприятия, които поддържат по-голяма социална роля чрез..

публикувано на 10.07.24 в 12:30
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Новината за края на партия "Величие" е силно преувеличена

Новината за края на партия „Величие“ е силно преувеличена. Това коментира в студиото на Радио Стара Загора старозагорският депутат от разпадналата се вече парламентарна група Красимира Катинчарова. Тя добави, че шестимата станали независими..

публикувано на 08.07.24 в 09:38

За какво да внимаваме при онлайн резервация на почивка

Започна активният сезон за летните почивки. Все повече хора предпочитат онлайн резервациите няколко месеца преди ваканцията, за да се възползват от отстъпките при ранните записвания. Но как да бъдем сигурни, че ще получим заявената услуга?  Около 5% от..

публикувано на 03.07.24 в 17:00
Виктория Танева

Младата фолклорна изпълнителка Виктория Танева с първа награда от международен фестивал в Свиленград

14-годишната Виктория Танева, завоювала преди дни първа награда от отминалия международен фолклорен фестивал "Песни и танци без граници" в Свиленград, се включи в изнесеното студио на Радио Стара Загора от граничния български град. Младият фолклорен..

публикувано на 19.06.24 в 14:00
Ивайло Илиев

Най-вероятният трети играч в бъдещото правителство ще е ИТН

Ще успее ли 50-то НС да излъчи стабилно управление? С прогноза за това, тази сутрин в предаването „Репортер“ гостува политологът Ивайло Илиев. Според него цел номер едно на мандатоносителя ГЕРБ-СДС е да се създаде удачния разказ за това каква..

публикувано на 18.06.24 в 10:18
Кристиян Шкварек

Кристиян Шкварек: Европейските избиратели наказаха социалистите, либералите и зелените

Европейските избиратели дадоха ясен знак, че не желаят повече крайните либерални, социалистически и зелени политики. Така коментира за Радио Стара Загора изминалите избори за Европейски парламент политическият анализатор Кристиян Шкварек. Той..

публикувано на 17.06.24 в 16:50