Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Земеделието у нас се нуждае от автоматизация, за да пестим разходи и да увеличаваме добивите

„Дигитализацията на земеделието и въвеждането на автоматизация в процеса на отглеждане на културите вече не могат да бъдат разглеждани като лукс. Те са необходимата стъпка, която стопаните в България трябва да направят, за да бъдат равностойни на своите западни колеги”

Тази теза в ефира на Радио Стара Загора изрази Ивайло Енев - "експерт по дигитални технологии в земеделието” във фирма ONDO

Анализите към момента показват, че българските производители изостават от своите западни конкуренти при внедряването на дигитални системи. Едва 5% от родните стопани са автоматизирали част от своите ежедневни дейности. „Голяма част от този иначе малък процент дори не е на ниво „Модерно земеделие”, но все пак е нещо”, коментира експертът.

Добрата новина е, че в България вече има достъпни решения за малки, средни и големи производители. Става въпрос за автоматизирани системи, които осъществяват пълен контрол на процеси като поливане, торовнасяне, климатконтрол и хранене на културите.

Защо това е важно за земеделските производители?

Експертът Ивайло Енев отговаря ясно на този въпрос: „Дигиталните автоматизирани системи дават на стопаните възможност да взимат 100% правилно решение - категоричен е Ивайло Енев. С помощта на сензори ние прецизираме всяка една дейност при отглеждането на култури. Чрез автоматизацията всеки един земеделски производител може през телефона си, компютъра или таблета да управлява всяка една система – напояване, торовнасяне, отопление, управление на мъгла и проветрители и др.. Така намаляваме разходите в стопанството за енергия, тор и вода, а същевременно получаваме по-високи добиви и по-качествен продукт.”

Според специалиста ключовият момент в този дигитализиран процес е, че той изключва по всякакъв начин възможността производителите да сгрешат с по-малка и ненавременна поливка, закъсняло и по-голямо торовнасяне или при поддръжка на оптимална за културата температура.

„Подобна автоматизация позволява прецизна планираност и при разходите за стопанската година”, подчертава специалистът по дигитални технологии в земеделието

Работна ръка?

Автоматизираните системи не отменят заетостта в стопанството. Те обаче позволяват служителите в него да бъдат разтоварени от част от задълженията си, за да могат усилията им да бъдат пренасочени в друга посока. 

Впечатленията на Ивайло Енев показват, че българските производители не се страхуват от новите технологии. Според експерта обаче липсата на достатъчно информация за възможностите, които те предлагат, е причина за ниския процент на внедряването им у нас. С тази цел се организират интернет обучения, а ако ситуацията в страната позволява, такива ще бъдат проведени на място в Централна България.

Цялото интервю на Живко Иванов с Ивайло Енев може да чуете в прикачения звуков файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снежана Маринова

Фотографите са съхранили новата история на Стара Загора с внимание и респект

Фотографите на Стара Загора са били много отговорни хора, които са съхранили паметта на града ни с много високо качество. Това разказа по Радио Стара Загора краеведът Снежана Маринова, която беше гост в предаването „Репортер“ с водещ Гергана..

публикувано на 21.08.24 в 11:46

Даниел Смилов: Разумно е до месец да бъдат насрочени изборите

Възможен вариант за изход от политическата криза след отказа на президента Румен Радев да назначи служебно правителство начело с Горица Грънчарова-Кожарева е кабинетът на Димитър Главчев да остане на власт. Това коментира в ефира на Радио Стара..

публикувано на 19.08.24 в 16:50
Георги Киряков

Георги Киряков: Пеевски има шанс на изборите само ако Калин Стоянов е вътрешен министър

Важно е какъв състав на служебен кабинет ще представи кандидатът за министър-председател Горица Грънчарова-Кожарева. Очаквам някои промени, ключова ще е фигурата на вътрешния министър, защото той пряко отговаря за честността на изборите. Това..

публикувано на 19.08.24 в 09:08

Даниел Йорданов: Предстоят още интересни прояви във Витоша, Рила, Пирин и Родопите

"Лятото е към своя край, но проявите на ТД "Сърнена гора" Стара Загора продължават с пълна сила. Предстоят доста такива във високите планини - Рила, Пирин, годишнина от първото изкачване от Алеко Константинов и приятели на Черни връх във Витоша. Ще има..

публикувано на 15.08.24 в 15:53

Ангел Ангелов: Трябва да пазим традициите на нашите предци и да даваме на младите хора знание

" На 29 април 2012 година в 10 часа сутринта за първи път показахме на нашите гости в Копривщица така наречения "юнашки тиган". Той се използва от тогава за направата на различни ястия и с него пътуваме из страната ни постоянно и целогодишно. Важно е да..

публикувано на 14.08.24 в 10:59
Снимка: община Казанлък

Галина Стоянова : Община Казанлък има одобрени проекти за 16 млн. лв.по НПВУ

Община Казанлък спечели финансиране на два проекта по процедура “Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“ по Програма “Модернизиране на дългосрочната грижа“..

публикувано на 07.08.24 в 16:09

Д-р Ваня Иванова: Отбелязваме важни годишнини в тракийското движение

За Радио Стара Загора главният редактор на вестник "Тракия" - д-р Ваня Иванова от Съюза на тракийските дружества представя новия том II на Енциклопедия "Тракия", както и отбелязването на бележити годишнини в тракийското движение у нас. В началото на..

публикувано на 03.08.24 в 18:03

Тодор Гондов: Одринска Тракия даде най-много жертви по време на Илинденско-Преображенското въстание

"През 1895 година започва сформирането на революционен комитет в Одринска Тракия. Град Царево попада в 1 район и обхваща части от Странджа планина и земите около Черно море. Сред водещите войводи на този район са Михаил Герджиков, Пеню Шиваров, Цено..

публикувано на 02.08.24 в 11:32

Борислав Григоров: Инвазивните видове нанасят щети на местното биоразнообразие

"Инвазивните видове са организми, чието въвеждане извън естественото им местообитание заплашва биологичното разнообразие. Инвазивни видове се откриват сред всички таксономични групи. Освен цели организми, тук неизменно се включват и..

публикувано на 02.08.24 в 06:56