Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диян Димитров: Ще осигурим бъдеще на ТЕЦ „Марица - изток 2“

Амбициите са ТЕЦ „Марица-изток 2“ да продължи да работи със същия капацитет, както досега, въпреки неизвестните около „Зелената сделка“ и това, което предстои.Това каза в пространно интервю за Радио Стара Загора Диян Димитров, член на Съвета на директорите на държавното дружество. Старозагорският регион се очаква да е сред най-засегнатите от предстоящата декарбонизация на икономиката на Стария континент.

„Смятам, че ще направим всичко възможно и ще осигурим бъдеще на ТЕЦ „Марица-изток 2“ и след „Зелената сделка“, заяви Димитров. Той обясни, че се работи върху различни модели на бъдеща трансформация. Фокусът пада върху въглища, природен газ и отпадъци. Сигурно е, че ще се реорганизира производството на електроенергия от изкопаеми горива.  Компанията проучва технологични решения от световната практика. Водещ принцип за избора на вариант ще е най – конкурентната цена за електроенергията.  

„Въглищата ще бъдат източник на електроенергия в много голям период от време. Ние ще продължим да произвеждаме енергия от въглища, на нас никой няма да ни забрани. Въпросът е, че изкуствено през увеличаване на цената на емисиите тази енергия ще стане неизгодна за производство. Тя няма да бъде продаваема. Именно затова ние в момента работим по тези процеси, за да може след 8-10 години да бъдем подготвени за новите предизвикателства и да съхраним битието на хората“.

Отпадъците – проблем или ценен ресурс

Оползотворяването на боклука, който генерират съседните на централата общини, обсъждат като възможна алтернатива от ТЕЦ-а. С подходящи технологии сметта може да се превръща в електроенергия чрез модерни пречиствателни инсталации и последно поколение филтри по примера на много западни градове. Димитров категорично отхвърли преработката на отпадъци от чужбина.

Има ли бъдеще порочният „студен резерв“?

В страната от години се работи по схемата за осигуряване на „студен резерв“ от различни ТЕЦ-ове с цел гарантиране на увеличено потребление в определени периоди от годината. Схемата показа деформации и предизвиква проблеми. През седмицата от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) се обявиха за премахване на този модел в енергетиката. Според тях трябва де се спре с ненужното оскъпяване на сметките за ток заради заплащането на „студен резерв“.  Диян Димитров определи като правилно  днешното решение на парламента  да подкрепи пари за така наречения "студен резерв" при нужда да се дават само на държавната централа. 

"Единствената мощност в страната, която може да реагира, ако има аварийност на единия от хилядниците в АЕЦ-а и може да покрие голям дефицит на ток - това е ТЕЦ "Марица-изток 2", аргументира се Димитров. 

По думите му този модел е на доизживяване. Според европейските тенденции след 30 юни догодина се очаква да отпадне възможността за ползване на „студен резерв“ и да се премине към т.нар. механизъм за капацитет.

Стартира ремонтът на 135 - метровия комин, който рухна преди година при пожар в централата. Застрахователна компания ще покрие 80% от възстановителните дейности. Процедурата се забави заради проточили се във времето експертизи, обясни Димитров. Реновирането на съоръжението е важно, защото ще гарантира производството на електроенергия от още един от блоковете.

В момента в най-голямата топлоелектрическа централа на Балканския полуостров работят 2350 работници и служители. Средната заплата надхвърля 2000 лева. 1620 мегавата са генерираните мощности в 8 енергоблока.

В какво финансово състояние е ТЕЦ-а? Ще се стигне ли до оптимизация на персонала заради „Зелената сделка“? Чуйте подробности в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Станчо Ставрев, кмет на община Тунджа.

Населението на община Тунджа се увеличава с предимно млади хора

С тържествена сесия на общинския съвет започна Празника на община Тунджа, който се отбелязва на 22 април.  На нея сс званието "Почетен гражданин на Община Тунджа" беше удостоен Атанас Мерджанов- народен представител  от ямболския избирателен..

публикувано на 22.04.24 в 11:17

Тодор Гондов: Манастирът на Григорий Синаит се е намирал до някогашното село Дупница в днешна Турция

" Много са предположенията за древната област Парория и манастирът на Свети Григорий Синаит. Първият исихастки манастир, който по нищо не е отстъпвал на подобните в "Метеора". Синаитският манастир е бил средище на много известни български светци, като..

публикувано на 19.04.24 в 11:44
Ангел Джамбазки

Джамбазки: Курсове по икебана за миньори - това бъдеще осигуриха за енергийната ни система управляващите в България

 „Интересът на българската енергетика не се защитава от българските евродепутати в Брюксел. Само двама сме там, с Андрей Слабаков, които говорим от години, че Зелената сделка оставя България без енергетика и съкращава работни места. Българските..

публикувано на 17.04.24 в 17:35

Феноменът "Ел Ниньо" отслабва, настъпва "Ла Ниня"

Пренос на топъл въздух от Северна Африка към Европа е причина за необичайно горещото време през последните дни у нас, съобщи Симеон Матев, доктор по климатология и автор в платформата „Климатека“. Той алармира за глобално затопляне с бързи темпове,..

публикувано на 15.04.24 в 12:35

Проф. Марин Добрев: В автентичния си вид от 30-те години Халите се оказаха най-подходящата сграда за Градска художествена галерия

„Всяко едно поколение в Стара Загора формира свое отношение и принос към културните сгради на Стара Загора и много ревниво ги пази“. Това каза по Радио Стара Загора културологът проф. Марин Добрев. В Световния ден на културата и опазване на..

публикувано на 15.04.24 в 11:56
https://www.facebook.com/photo/?fbid=387099837400706&set=a.253387987438559

Задава се „Dr. Rock Fest 2024"

Мнозина го познават като очен хирург, но освен медицината д-р Станимир Трошев има и друга голяма страст – музиката. Той е басист на групата “Led 7” и в ефира на Радио Стара Загора разказа за първите си трепети по рок музиката. Връщайки се назад..

публикувано на 13.04.24 в 15:10
Георги Вулджев

Икономист: Проблемът с фискалния резерв е преувеличен

К ато цяло се преувеличава проблемът с фискалния резерв. Тези пари по всяка вероятност ще бъдат възстановени в по-голямата си част до края на текущия месец. През април много често има плащания по държавния дълг или други текущи разходи и  в тази ситуация..

публикувано на 11.04.24 в 14:21

Липсата на държава в ромските махали е заплаха за националната сигурност

Голяма част от проблемите в ромските квартали, включително на инфраструктурата може да бъдат решени тогава, когато в кварталите се сложи ред и законност. Това коментира за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, управител на сдружение „Свят без..

публикувано на 08.04.24 в 17:10

На 7 април отбелязваме деня на здравето и здравните работници

На днешния 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и честитим професионалния празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България се..

публикувано на 07.04.24 в 09:35

Казанлъчанин предоставя транспорт за бала на деца с двигателни проблеми

Собственик на частни линейки от Казанлък ще вози безплатно за бала абитуриенти със специални потребности. За втора поредна година Иво Иванов протяга ръка на младежи с физически увреждания, за да могат да изживеят заедно със съучениците си..

публикувано на 05.04.24 в 16:44