Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на фотографията представя изложба за фотографската фамилия "Паскови"

Днес от 18 часа в Музея на фотографията и съвременните изкуства, Казанлък, се отрива изложбата "Паскови-Неуморимите". Експозицията е организирана съвместно с уредниците от Исторически музей Искра - Казанлък. В нея са представени част от най-ценните екземпляри за фамилията, притежание на двата музея. 

В интервю инж. Стефан Папукчиев- директор на Музея на фотографията разказа, че Григор Пасков един от най-известните фотографи на България през изминалия ХХ век. Роденият е през 1870 година в Хасково фотограф отваря първото си ателие и книжарница в Хасково, след което, през 1911 година, се установява в София. В столицата работи с проф. Асен Златаров и първия български модерен книгоиздател Александър Паскалев.

Изложбата за известната фотографска фамилия отбелязва 100 годишнината от основаването на фотоиздателство „Григоръ Пасковъ, най-голямото в страната ни през първата половина на ХХ в. С годините то се утвърждава и сътрудничи успешно на американското списание “National Geographic”, а френското издателство Hachette илюстрира с негова снимки свое издание за България.

Заедно със своя син –Георги Пасков (1903 – 1975), Григор Пасков издава пощенски картички със снимки от почти всички градове, туристически обекти и забележителности в България. В продължение на повече от двадесет години, те обикалят цялата страна. Всичко е заснето на стъклени плаки с размер 9 х13 см., с камера, прилично прибрана в малък куфар. Цялата  екипировка е тежала около 20 килограма. Смята се, че са заснети над 4 000 стъклени плаки, от тях са направени пощенските картички на издателство „Гр. Пасков“. Картичките са лесно разпознаваеми, тъй като са маркирани с отличителното лого на издателството- ромб с инициалите Г. П. в него.

3 години след откриването на издателството фамилията създава и фирма „Струма”, която произвежда фотохартия. След 1949 година тя става част от Държавното издателство “Наука и изкуство”, в което Георги Пасков продължава да работи, а по-късно дейността му е прехвърлена в новосъздаденото издателство “Фотоиздат”.

Посетителите на изложбата ще видят 156 творби на баща и син Паскови, а също така ще имат възможност да се запознаят лично с Григор Пасков- внук, уточни, пред Мила Маринова, инж. Папукчиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Старозагорският куклен театър търси стари шапки, стенни часовници и куфари

За нуждите на 13-тата Творческа лаборатория „Без корени“, която започва на 21 юли,Старозагорският куклен театър се обръща към своята публика за помощ.  В името на експеримента с различни материали, ще са необходими стари: шапки – тип бомбе,..

публикувано на 09.07.24 в 15:36
Димо Генов в Галерия

Художникът Димо Генов: Творейки правим автопортрет на живота си

Днес рожден ден празнува Димо Генов, един от най-харизматичните художници на Стара Загора. За по-младите си колеги той е не само любим учител, а вдъхновяващ пример за пословично трудолюбие и отдаденост към изкуството. Помня, че едно от първите ми..

публикувано на 09.07.24 в 13:20
Огнян Георгиев

Всяка песен разказва история

Песента „Сънят на ореха“ е сред финалистите в Националния конкурс „Бургас и морето" 2024 . Автор на текста е Йордан Пеев, поет, драматург и писател. Музиката е на Митко Динев. Новата песен, с подчертано шлагерно звучене, ще бъде представена пред публика..

публикувано на 08.07.24 в 17:25

Генко Гешев: Ще съживим "Тракийска лира"

Организирането на нови събития и инициативи в сферата на културата като фестивали, концерти, конкурси е целта на новосъздаденото общинското предприятие „Арт Сцена – Стара Загора“, каза избраният за ръководител на звеното проф. Генко Гешев...

публикувано на 08.07.24 в 10:12

"Музата Арт Фестивал" ни връща към българското

Какво е да имаш муза? За творците - може би най-ценния инструмент, а за трима ентусиасти с различни професии, музата се крие в природата на Родопа планина. Фотографът Невена Цветкова, барманът Ива Герджикова-Дончева и инженерът Раденко Велинов имат..

публикувано на 05.07.24 в 18:04

Откриват експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024 в зала „Лубор Байер“

Представителството на СБХ - Стара Загора кани ценителите на изобразителното изкуство и гостите на града на откриването на експозицията „Рисунка и малка пластика“ 2024. То ще бъде на 5 юли от 18:00 ч., в дома на старозагорските художници – изложбена зала..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Силвия Дончева, Муна Афез, Матео и Омар гостуваха в студиото на Радио Стара Загора.

Ученици от Тунис са на театрален обмен в Стара Загора

Театрална ученическа група от Тунис гостува на своите талантливи съмишленици от трупата "Приключенците на франкофонския театър" в Стара Загора. Двете ученически трупи ще представят своите спектакли пред публика в петък от 19 ч. в Регионална..

публикувано на 04.07.24 в 16:18

Нови награди за талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора

Нови награди прибавят към колекцията си талантите от театрална школа „Жест“ в Стара Загора с ръководител Светла Тодорова. Те са заслужили първа награда за най-добър спектакъл във възрастова група 14-19 г. За “Най-чудното чудо” по Стефан Цанев от..

публикувано на 04.07.24 в 11:34

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“ , по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна" , под звездното небе,..

публикувано на 03.07.24 в 16:50

„Андъкът“ е новият роман на автора Георги Хаджийски, който ни кара да се замислим

Книгата „Андъкът“ е деветата книга на автора Георги Хаджийски и първият роман, който пише и издава. Думата „Андък“ означава дълбока яма, дупка, дол, откъдето се излиза много трудно. В романа е метафора на личностни психофизиологични..

публикувано на 03.07.24 в 13:15