Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето принадлежи на персонализираната медицина

Иван Лекушев

Бъдещето принадлежи на персонализираната медицина и до 5-10 години ще се превърне в стандарт в здравеопазването. Това прогнозира пред Радио Стара Загора Иван Лекушев, управител на компания, фокусирана върху разработката на софтуерни решения за световната медицина и фармация. Според него индивидуалната терапия ще замести традиционния подход на лечение. А ударът върху здравните системи на страните, предизвикан от разпространението на Ковид-19, ще ускори тези процеси.

Компанията, която той администрира, работи активно с Министерството на здравеопазването на Великобритания в посока управление на запитвания за клинични проучвания, включително последните проучвания на ваксината на Pfizer в борбата с коронавируса. 

Компанията има богат опит и в разработката на мобилни апликации, ползвани от фармацевтични гиганти и техни пациенти. Онлайн приложенията дават редица възможности, като напомняне за прием на медикамент, споделяне на актуална информация, обратна връзка между двете страни и др. Той изтъкна, че се променя досегашния бизнес модел на фармацевтичните фирми "да произвеждат много лекарства и да ги продават, а хората да плащат за количество лекарство". Причина за това е натискът от правителства, застрахователи и пациенти, които настояват за постигнати резултати в лечението.  Събеседникът обясни, че на база на определени показатели, събирани за даден човек - пулс, кръвно налягане, двигателна активност, може да се разработи индивидуален план за лечение. 

"По този начин фармацевтичните компании събират информация, която им позволява да калибрират подхода си и това води до по-добри резултати", подчерта Лекушев. 

В разговора беше засегната и чувствителната тема за събирането и съхраняването на лични данни по пътя към електронно здравеопазаване? Чуйте повече от приложения звуков файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нарушеният контрол издава зависимостта към алкохола

Учени от университета в Лестър са открили оптималния начин да диагностицират алкохолна болест. Те са формулирали два въпроса, отговорът на които е категоричен знак за наличието или отсъствието на зависимост. Този метод се прилага активно в..

публикувано на 21.12.24 в 12:05

Бум на туберкулозата отчитат от Белодробната болница в Стара Загора

През 2024-та година в област Стара Загора има бум на случаите на туберкулоза в сравнение с предишните няколко години и драстично увеличение на новооткритите случаи и хоспитализирани пациенти. През втората половина на 2024-та година случаите са..

публикувано на 20.12.24 в 19:18

Община Стара Загора гарантира пари за инвитро процедури и догодина

Недоволство заради орязани пари за инвитро процедури в бюджета за догодина. За казуса сигнализираха от фондация "Искам бебе", които съобщават, че с с постановление на Министерския съвет от 22 ноември т.г. бюджетът за асистирана репродукция през 2025 г. се..

публикувано на 17.12.24 в 14:50

Харчим два пъти повече за лекарства от останалите страни в ЕС

Харчим повече за лекарства и по-малко за превенция и извънболнична помощ от ЕС. Това са най-общо изводите от последните данни на Евростат за разходите за здраве. В България те са спаднали до 7,7% от БВП през 2022 г., след значителния ръст по време на..

публикувано на 17.12.24 в 14:49

Безплатното изследване за рак на дебелото черво достигна до над 90 000 души

Само за три месеца Националната скринингова кампания за рак на дебелото черво на Фондация „Лъчезар Цоцорков“ достигна заложеното в Националния противораков план до 2027г. Безплатното изследване достигна до 93 318 души в 101 населени места в страната,..

публикувано на 17.12.24 в 14:44

Ограничават прекомерната употреба на антибиотици

С влизането в сила на електронните рецепти се затегна контролът при изписването на антибиотици и се ограничи техният прием от пациентите. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ общопрактикуващият лекар и..

публикувано на 14.12.24 в 12:05

Опасен ли е синдромът бърнаут?

Синдромът на бърнаут засяга не само професионалния ни живот, но и емоционалното ни здраве, особено в периоди на допълнителен стрес. Усложненията при бърнаут могат да бъдат много сериозни. Според Световната здравна организация 1,9 милиона смъртни..

публикувано на 10.12.24 в 14:31

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази на здравната система

Забавянето на бюджет 2025 ще се отрази негативно на здравната система в страната. Това коментира в медицинското предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ д-р Генка Пейчева от Управителния съвет на Български лекарски съюз. Тя добави, че..

публикувано на 07.12.24 в 12:05
Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48