Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

15 000 експерти и доброволци от 100 страни броят зимуващите водолюбиви птици

5
броене водолюбиви птици
Снимка: Димитър Градинаров

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда в международен мащаб от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, включващо близо 15 000 експерти и доброволци. То дава оценка за състоянието на популациите на водолюбивите птици и за състоянието на местата, където те зимуват, много от които са част от екологичната мрежа Натура 2000. Преброяването се извършва в повече от 100 страни и включва около 25 000 влажни зони.

От 14 до 17 януари 2021 Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда организират преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. Над 100 доброволци и членове на БДЗП и участващите партньори обединяват усилията си в повече от 40 екипа. Те ще посетят всички големи водоеми в страната.

В същия период ще бъдат преброени птиците и в почти всички европейски страни и страните от Африка и Близкия Изток. В България ще бъдат обхванати над 200 влажни зони, включващи Дунавското и Черноморското крайбрежие, и всички големи язовири и реки във вътрешността на страната, където зимуват водолюбивите птици. Участниците ще отчетат броя, вида и разпространението на птиците. Резултатите ще дадат отговор на въпроса „Повече или по-малко са птиците у нас през тази зима и какви са основните заплахи за тях?”, коментира Свилен Чешмеджиев, координатор на преброяването от БДЗП. 

От Българското дружество за защита на птиците отбелязват, че още през ноември са наблюдавани първите струпвания на северни видове, които редовно зимуват в нашата страна, като например големите белочели и червеногушите гъски, тръноопашатите потапници, звънарките, гмуркачите, нирците и други. Последните дни на миналата година бяха необичайно топли за периода, което от своя страна е причина за ниския  брой на зимуващите гъски. Въпреки това, в началото на годината, по време на редовния мониторинг, екип на БДЗП наблюдава рекордни струпвания на 830 къдроглави пеликана и 1760 тръноопашати потапници в района на Бургаските езера.  

България е предпочитано място за зимуване на редица водолюбиви птици. Сред тях са и видове, включени в Световния червен списък като ушатия гмурец, червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, ледената, кадифената и кафявоглавата потапница и други.

Интервюто със Свилен Чешмеджиев може да чуете в прикачения звуков файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фотомаратон предизвиква утре младежи в Ямбол

Ямболската фотографска общност (ЯФО) организира утре, 23 ноември, конкурс деца и младежи от Ямбол за участие във фотомаратон за улична фотография на живо. За „Младежки Фотомаратон 777” в рамките на 7 часа всеки участник трябва да представи снимки..

публикувано на 22.11.24 в 14:11

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла "Млада Европа" с концерт тази вечер

Сливенският симфоничен оркестър завършва цикъла „Млада Европа“ с концерт тази вечер от 18 часа в зала "Сливен" с участието на младия тромпетист Георги Грозев.  Програмата включва произведения на Кристоф Глук, Йохан Баптист Неруда и Хайдн. Сцената..

публикувано на 22.11.24 в 09:34

Нови уникални археологически находки от с. Капитан Петко войвода

С изключителен успех се увенчаха усилията на археологическия екип под ръководството на Даниела Агре и Деян Дичев, проучващи през ноември надгробна могила в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Разкопките са спасителни и се..

публикувано на 21.11.24 в 19:54

Ивайло Диманов представя в Стара Загора новата си стихосбирка "Амфибрахий в до мажор"

Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е  тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч.   "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..

публикувано на 21.11.24 в 16:47

Празниците, пътищата и хората в кадрите на Величка Николова

Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..

публикувано на 21.11.24 в 10:25

Катерина Стойкова пише истории на ръба на реалността

Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова.  Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..

публикувано на 20.11.24 в 18:14

Акапелна формация „Хармоникс“ с Коледен концерт в Кукления театър в Стара Загора

Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“.  Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора.  Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..

публикувано на 20.11.24 в 17:44
Мария-Роза със семейството си

Мария-Роза рисува с думите

Следващите минути са на вълните на думите, които раждат поезия и вдъхновяват за музика и творчество. При 14-годишната Мария-Роза думите спират за почивка, продължават пътуването си с усмивка и се превръщат в цветни хвърчила. Полетът им е досега е..

публикувано на 20.11.24 в 13:47

Спектакълът "Косвени щети " ще зарадва казанлъшката публика

Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..

публикувано на 18.11.24 в 17:57

ФОБИ с премиерно заглавие за страната

Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики и Самодивите"   са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...

публикувано на 18.11.24 в 14:26