Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офталмолози недоволни от новия медицински стандарт

Проектопредложение на Министерството на здравеопазването за нова Наредба за утвърждаване на медицински стандарт "Очни болести" предизвиква недоволство сред специалистите офталмолози, работещи в медицински центрове за лечение на очни заболявания. Според тях в част от текстовете се крият лобистки интереси, които ще ощетят дейността на центровете и ще ограничат достъпа на пациентите до специализирана помощ. 

В новия стандарт по очни болести  се поставя изискване за наличие на клинична лаборатория и апарат за рентгеноскопия на адреса, на който се осъществява дейността. Това е неприемливо за специализираните центровете от извънболничната помощ, коментира офталмологът д-р Станимир Трошев, основател на Очна клиника "Трошев".

От една страна медицинският център трябва да разполага с помещение за тези лаборатории, да не говорим колко е сложно оборудването и регистрацията на рентгенологичната лаборатория. На второ място трябва да бъдат намерени съответните специалисти, които да работят в лечебното заведение и което е изключително трудно, особено в сегашните условия на пандемия, разясни д-р Трошев. 

Според д-р Трошев проектът не е поставян за обсъждане в гилдията и се прави опит да бъде прокаран на тъмно.  

Ако се замисля за кого е изгодно това, единствено е изгодно за държавните болници, които имат и могат да си позволят тези структури. И другите - от две-три години в България се появиха няколко големи частни очни болници с огромни инвестиции. Може би виждат заплаха в наше лице, каза д-р Трошев.      

При приемане на съответните текстове от проекта, ще бъдат засегнати близо 25 медицински центъра в страната. Те осъществяват 42% от оперативното лечение на катаракта и в тях работят към 120 специалисти или 1/7 от офталмолозите в страната. Д-р Трошев е категоричен, че очните центрове ще се обърнат към съда, защото въпросната проектонаредба не отговаря на регистрацията им, която се извършва по Закона за лечебните заведения.   

Становища и възражения по Наредбата могат да се правят до 22 януари. 

Повече чуете от интервюто на Елена Балабанова с д-р Станимир Трошев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Да кажеш „Здравей“ на новия живот - битието на акушерката

Таня Тодорова е акушерка от 14 години и е избрала тази професия, защото обича да помага на хората, а майките и бебетата са специални. Работи и към Училище за бременни. Да кажеш „Здравей“ и „Добър ден“ на новия живот е незаменимо, споделя тя..

публикувано на 21.01.25 в 16:28

1300 новородени в УМБАЛ „Киркович“

1298 бебета са се родили през 2024 година в УМБАЛ „Проф. Киркович“ в Стара Загора. Те са с 22 по-малко в сравнение с 2023 година. Броят на новородените е сравнително устойчив през последните години и се движи около 1300. Това съобщи в здравното..

публикувано на 18.01.25 в 12:05

За сестринството и милосърдието

От Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, Българската асоциация на помощник-фармацевтите и на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите настояват за регулация на професиите им, както и за спешни мерки за решаване на..

публикувано на 16.01.25 в 16:33

Кошмарите и лошите сънища стават проблем, когато са често и с повтарящи се сюжети

Проучванията показват, че между 2 и 8% от възрастните сънуват кошмари или имат лоши сънища, а както знаем сънищата не могат да се контролират и да си пожелаем какво да сънуваме. В кошмарите се срещат преди всичко физическа агресия, преследване и поява..

публикувано на 14.01.25 в 14:41

Сънят е като карането на колело – трябва да се научим да го правим правилно

Сънят е ключът към здравето и щастието на децата, той е не по-малко важен от храненето. Това сподели сертифицираният консултант по детски сън Ангелина Ангелова в предаването „60 минути повече здраве“. „ Самостоятелното заспиване не е вродено..

публикувано на 14.01.25 в 11:55

Стара Загора посреща студенти по медицина от цялата страна

47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе тази есен в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментираха в здравното предаване на Радио Стара..

публикувано на 11.01.25 в 12:51

Д-р Пеева: Тестове за грип трябва да се правят при първите дни на инфекцията

Увеличават се случаите на грип в страната, затова е полезно да се направи тест при първи симптоми и да се започне адекватно лечение, коментира за Радио Стара Загора д-р Ваня Пеева, педиатър и детски пулмолог. Тя допълни, че ежедневно се..

публикувано на 10.01.25 в 09:39

Когато храната лекува

Мнозина я познават като „Цветно Си“, в семейството й обаче я наричат "Мама Сита". Защото е кулинар и кухнята е нейното царство.  Приготвя с любов любими лакомства за семейство и приятели. Майка е на две тийнейджърки, на 13 и 15 години. Точно на 15 -ти..

публикувано на 09.01.25 в 16:09

Токсиколог: В България употребяват алкохол и 10 годишни, а пият все повече хора

По празниците, особено по-дългите, като Коледно-новогодишните, а и целия януари, изпълнен с имени дни, повдигаме темата за употребата на алкохол. Най-достъпната, популярна и употребявана психоактивна дрога в света.  Ежедневно милиони хора по света..

публикувано на 08.01.25 в 12:05

Махмурлукът – кога става опасен за здравето?

Алкохолът е добре познат като причина за множество здравословни проблеми, особено при прекомерна консумация. Сред най-честите последици са дехидратацията и увреждането на лигавицата на стомаха, което може да доведе до остър гастрит и други..

публикувано на 07.01.25 в 11:11