Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Откриха паметна плоча на един от основателите на Старозагорската опера

През настоящата година Държавна опера Стара Загора чества 95 години от създаването си и 50 години от откриването на сградата, в която продължава традициите на основателите на първата извънстолична опера. Цялата програма на оперно-балетния сезон е посветена на юбилейните годишнини. Първото от редицата събития се случи днес, когато беше открита паметна плоча на един от основателите и първи хормайстор на старозагорската опера - Златан Станчев.

Мемориалният знак е финансиран от община Стара Загора и изработен от скулптура Наско Настев. В интервю той сподели, че този скромен знак е първият от замислената стена на първооснователите на оперната трупа в града, която ще бъде реализирана в бъдеще.

"Откриването на паметната плоча беше предвидено за Фестивала на оперното и балетното изкуство, но обстоятелствата възпрепятсваха", подчерта директорът на операта Огнян Драганов. Той припомни думите написани от Борис Фетфаджиев през 1965 година, по повод 40 години Старозагорска народна опера, "Стара Загора дължи още нещо на Златан Станчев - да увековечи делото му с един паметник или най-малко бюст в сградата на новата опера". „Цели 50 години след публикацията на Борис Фетфаджиев във в.„Септември“ се сбъдва пожеланото от него, уточни Драганов. 

"Златан Станчев е един щастлив човек, защото на малко хора е дадено да положат началото на такова величаво дело. Да създадеш в една провинция еталон за културен институт е дело достойно за уважение и поклон", изтъкна Диана Атанасова- началник на отдел "Култура" в Община Стара Загора.  

Регионалният исторически музей в Стара Загора съхранява част от архивните документи на Златан Станчев. Те са дарени от дъщеря му Магда, сподели преди откриването на плочата Райна Антонова, уредник Нова история в РИМ - Стара Загора. Тя разказа за неизчерпаемата енергия, удивителна работоспособност и социална ангажираност на Златан Станчев. Радетелят за музикално просвещение е инициатор за благотворителни концерти на дружествата в града, за организирането на безплатни курсове по цигулка, китара, виолончело, контрабас, мандолина и флейта, за изнасянето на ученически оперети, за създаването на музикални школи и смесени хорове към православните храмове.  

До новата паметна плоча беше подредена фотодокументална изложба, подготвена от гл.ас.д-р Емилия Жунич. Представените материали красноречиво показват, че Златан Станчев създава музикални формации от Варна и Русе, Кюстенджа и Тулча (Румъния), през София и Одеса до Стара Загора. От документите е видно, че през 20 години на XX  век са правени опити за създаване на оперни трупи в Русе, Варна, Пловдив, Бургас, Плевен и Велико Търново, но единственият успешен е в Стара Загора. Трупата оцелява, просъществува и се развива, като основната заслуга за това е на Златан Станчев. Равносметката: 52 години отдадени на музикална дейност, от които 40 в Стара Загора, "плеада от достойни заместници и една местна опера като синоним на безмълвно и честно трудолюбие..." 

Сред почетните гости беше и Полина Димитрова. Единствената внучка на Маестро Станчев развълнувано обясни, че няма спомен от дядо си, защото е родена години сред неговата кончина. "Това което знам от баба си и майка си е, че е бил много добър и кротък човек. Непрекъснато е работел. Нямал е почивен ден. Даже по празници най-много е работил. Знам, че у дома са идвали много хора, било е като музикално училище за млади и стари. До последен дъх е работил.

Ръководители на културни институти, кандидати за депутати в 45-тото Народно събрание, артисти, солисти, хористи и граждани присъстваха на събитието. В знак на почит и уважение те положиха цветя пред паметната плоча на Маестро Златан Станчев. 

Репортаж от събитието чуйте в прикачения звуков файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия той успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят си..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24

Победителката от конкурса "Славейче" направи своя първи професионален запис в Радио Стара Загора

Победителката от последното издание на конкурса за млади изпълнители на български народни песни "Славейче", Фаня Михайлова, направи първия си професионален запис в студиото на Радио Стара Загора. Шестнайсет годишната певица спечели тази възможност, като..

публикувано на 17.01.25 в 15:15

Проф. Цочо Бояджиев ще представи изложба и книга в Музея на фотографията в Казанлък

На 16 януари в 17:30 часа в Музея на фотографията в Казанлък откриват изложбата „Фотографът Цочо Бояджиев“. Тя включва 24 въздействащи черно-бели творби. Фотографиите разкриват уникалния поглед на професора към живота и света. Те могат да бъдат..

публикувано на 16.01.25 в 09:00

Гео Милев - 130 години неспокойна душа

Безспорно за Стара Загора един от най-разпознаваемите и значими фигури е творецът Гео Милев. Поетът, който изчезва в средата на 20-те години заради критиките си към потушаването на Септемврийското въстание и откриват останките му едва през 50-те в..

публикувано на 15.01.25 в 14:04