Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Дария Владикова: Водородната икономика навлиза стабилно

| обновено на 26.05.21 в 20:27

„Ние не забелязваме водорода около нас, но той е най-разпространеният елемент във Вселената. Като енергиен носител е по- безопасен в някои отношения от конвенционалните горива. Той е толкова лек, че ако има  някъде теч -  отива в атмосферата“, казва проф. Дария Владикова, председател на Българската асоциация - водород, горивни клетки и съхранение на енергия.  Приложението на водородните технологии в момента в живота ни е ограничено заради това, че е сравнително нова и скъпа технология, допълва тя.

"От няколко месеца се говори все по-активно за водородната икономика. От 180 години темата за водородната икономика не е табу. За първи път Жул Верн е казал, че водородът ще замени въглищата. Концепцията за „водородна икономика“ и  „декарбонизирана Европа“ става стратегически приоритет за устойчиво развитие на Европа."

"Ние правим водород от вода. Πpoцecът e cлeдният – от вoдa с енергия от възобновяеми източници се прави водород. Той на практика съхранява тази енергия. Когато на нас ни е нужна, ние го вкарваме в горивни клетки, в които водородът не изгаря, а по химически начин произвежда енергия и топлина. Отпадъчният продукт е вода, обяснява проф. Владикова.

190 хиляди къщи в Япония в момента се отопляват и осветяват с водород. В Европа има 1000 автобуса и 5000 автомобила, които се движат с водород. Над 150 са станциите за зареждане. С една кола може да се стигне от всяка северна точка до Виена. След това попадаме в зона, където „нищо не се знае“ за водорода, споделя опита си проф. Дария Владикова.

Т. нар. зелен водород може да се прилага широко в индустрията. Зелен е водородът, за чието получаване се използва енергия от възобновяеми източници или електролиза и производството му не замърсява околната среда. В Германия има глад за водород и се разработва програма за внасяне на водород от Мароко, от Украйна. 

"Ние трябва да направим така, че да изнасяме и да бъдем предпочитани в тази сфера. Но преди това е необходимо да произвеждаме водород, за да изчистим собствената си държава. Предимствата на страната ни са няколко: богати сме на възобновяеми източници, имаме добра научна база. Липсва ни законова рамка и чувтвото за спешност. Съседните ни държави имат водородни стратегии за следващите 30 години." 

В Плана за възстановяване и устойчивост има заложен проект а разработването на пътна карта, която да ускори въвежднето на водородната икономика, допълва проф. Дария Владикова. Специална програма е насочена към субсидирането на производството на водород чрез електролиза:

"Като за начало, у нас трябва да има два големи хъба за производството на  водород, за да е по-ниска неговата себестойност."

Цялото интервю с проф. Дария Владикова можете да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00

По проект „Бъдеще в капана на въглеродното минало“ работи екип от Пловдивския университет

Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.

публикувано на 11.12.24 в 12:09
Снимка от събитието:
Таня Михайлова е втората от ляво надясно.

Форум акцентира върху важността на членството на страната в ОИСР

Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..

публикувано на 13.11.24 в 10:00
Мирчо Христов

Урбанистичната среща в Стара Загора с идея за възраждане на обсерваторията на Втория баир на Аязмото

Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота  (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..

публикувано на 06.11.24 в 10:00

Изградиха енергийно ефективно осветление в четири населени места на община Казанлък

Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..

публикувано на 30.10.24 в 10:00
Снимката е илюстративна

Д-р Румяна Грозева след десетата среща на Платформата за справедлив преход в Брюксел

Два дни в Брюксел се проведе среща на държавите – членки, в които се случва преход във въглищни региони. Това беше 10-тата среща на Платформата за справедлив преход, част от която е Старозагорски регион, представляван от Агенцията за регионално..

публикувано на 23.10.24 в 10:00
Огнян Атанасов, вицепрезидент на КНСБ

Огнян Атанасов: Сектор "Енергетика" си върви по течението

Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..

публикувано на 16.10.24 в 10:00

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..

публикувано на 09.10.24 в 10:00