Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ямбол се включва в Европейската нощ на музеите

Отварят врати за посетители всички културни институции в Ямбол между 17:30 – 23:30 часа на 3 юли, събота. Обектите ще работят безплатно за всички, които желаят да ги разгледат. Това съобщи в предаването "Час пик" Диана Димитрова, директор на Дирекция „Култура“ в община Ямбол. 

Регионалният исторически музей и Етнографската къща в квартал „Каргон“, Художествената галерия „Жорж Папазов“, Културно-информационният център „Безистен“ с интерактивен музей и Музеят на бойната слава ще се включат в Европейската нощ на музеите. 

В залите на Безистена хората ще имат възможността да разгледат интерактивния музей и иконната експозиция от Художествената галерия „Жорж Папазов“, както и гостуващата изложба от кукерски маски и костюми на Регионален исторически музей.

Галерията притежава фонд над 3500 движими културни ценности. „Жорж Папазов” се гордее с творбите на художници от Ямбол – Александър Попгеоргиев, Иван Славов, Жорж Папазов, Георги Попов – Джон, Георги Атанасов, Стефан Бъчваров и др.

Постоянната експозиция представя изящни и декоративни изкуства. В нея присъстват творби на Владимир Димитров - Майстора, Васил Бараков, Златю Бояджиев, Стоян Венев, Вера Недкова, Димитър Казаков, Атанас Яранов, Светлин Русев и др.

От квадриеналетата на декоративните изкуства, провели се в Ямбол през 1975, 1979, 1983, 1989 година, галерията притежава най-значимите творби в областта на художествения текстил, дърворезба, керамика, метал, стъкло, кожа, накити на Мара Йосифова, Марин Върбанов, Асен Василев, Кънчо Цанев, Антон Дончев, Венко Колев и др.

Интерес представляват творбите на Дейвид Робъртс, Огюст Реноар, Хуан Миро, Роже Сомвил, Франциско Досамантес, Атсуо Сакацуме, Зоран Тодович - Дадо и др.

Обособена е отделна зала, представяща графичната колекция на галерията от най-изявените български и чуждестранни автори. Ценен експонат в изложбата е офорт на Реноар, както и произведенията на японските графици.

Художествена галерия „Жорж Папазов” притежава изключително ценна сбирка от 348 икони и църковна утвар, датиращи от XVI до XX век, представящи различни иконописни школи. В постоянната експозиция са застъпени едни от най-ценните експонати от фонда на галерията.

Фондът на Регионален исторически музей наброява над 93 000 експоната, част от които с голяма историческа и научна стойност. Археологическото богатство на Ямболския регион, експонирано в залата на първия етаж, представя образци на материалната и духовна култура на човека още от неолита (VІІ – VІ хил. пр. Хр.). Посетителите ще имат възможността да видят и малка част от находките, открити при проучването на тракийски и античен град Кабиле, намиращ се на 8 километра северозападно от град Ямбол.

В Етнографската къща посетителите ще видят как е изглеждал един ямболски дом на границата на деветнадесетото и двадесетото столетие.

Музеят на бойната слава ще посрещне хората с портала–паметник на 29-ти пехотен Ямболски полк. В обекта те ще имат възможността да разгледат няколко реставрирани танка Panzer IV, щурмови оръдия Sturmgeschutz III и уникалното самоходно противотанково оръдие Jagdpanzer L 48, което е едно от шестте запазени в света, попаднало в българската армия, вероятно като трофей по време на сраженията в Унгария или в Австрия.

В двете експозиционни зали има снимков материал и документи за бойния път на 29-ти пехотен Ямболски полк, 4-ти Конен полк, Трета пионерна дружина, вещи на ямболци, участвали в Балканските войни 1912-1913 г. и двете световни войни, медали и ордени за храброст, огнестрелно и хладно оръжие, което е било на въоръжение в Българската армия.

На площад „Освобождение“ /от южната страна на Безистена/ в 21:30 часа започва излъчване на кратки филми за изложбите на галерията, за Археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле“ и за Безистена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Излезе първата монография за българското читалище и фолклора

Книгата "Читалище и фолклор" е първото научно издание, посветено на българското читалище и неговата роля за опазването на фолклора като културно наследство. Автор на монографията е фолклористът д-р Стела Ненова , главен асистент в Института за..

публикувано на 26.01.25 в 18:50

Карловското село Климент обявява творчески конкурс за Левски

  Читалище "Васил Левски -1928 г." в карловското село Климент организира за пети път национален конкурс посветен на гибелта на Апостола. Тази година организаторите  ще почетат делото на Дякона, като са решили да разнообразят и разширят сферите за творчество..

публикувано на 24.01.25 в 15:35
Валентин Дончевски

Валентин Дончевски с нова книга

Днес, от 18.00 часа, в Регионална библиотека "Захарий Княжески" е представянето на поетичния сборник "Нощни слънца" на художника Валентин Дончевски.  Старозагорският бард е автор на 12 книги, между които осем с поезия, три с есета и една със сентенции. За..

публикувано на 24.01.25 в 14:30

В БНР беше открита изложба на участниците в конкурса "По стъпките на Сирак Скитник"

Изложба с отличените картини във второто издание на конкурса за ученическо изобразително изкуство "По стъпките на Сирак Скитник" беше открита този следобед във фоайето на Българското национално радио. Експозицията е част от събитията, с които ще се..

публикувано на 23.01.25 в 17:29

Кукленият театър в Сливен готви първата куклена премиера за тази година

Първата премиера на Държавния куклен театър в Сливен  за тази година е  по приказната класика на всички времена -  „Жабокът принц“ на Братя Грим.   Мислите, че вече знаете приказката? Заповядайте на 31-ви януари от 19 ч.! Ние ще Ви разкажем как..

публикувано на 23.01.25 в 13:17

Габровско хранилище на занаяти с история

Музей "Етър" е жива картина на една отминала епоха, на времето на ръчния труд, и уважението към труда на занаятчиите. В продължение на шест десетилетия музеят успява да съхрани традиционни български занаяти.  "Когато през 2022 година от този свят..

публикувано на 23.01.25 в 05:15

Димитър Митев за инициативите по повод 105-тата годишнина на ДТ „Гео Милев“, както и за театъра като духовна терапия

През настоящата  2025 година предстои вълнуваща 105-годишнина на Драматичен театър „Гео Милев“ в Стара Загора. За празника се подготвят много инициативи и проекти, с които ще се отбележи дълголетието на театъра - 155 години театрална дейност в града и..

публикувано на 22.01.25 в 14:42

Музиката на Гершуин на сцената на Старозагорската опера

На 31 януари от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Държавна опера-Стара Загора под диригентската палка на маестро Ивайло Кринчев ще представи първия за юбилейната 2025 вълнуващ концерт с избрани емблематични за джаз-класика Джордж Гершуин творби. Ще..

публикувано на 22.01.25 в 10:59

Изложбата „Тютюн, енфие & сие” гостува в Стара Загора

Експозицията „Тютюн, енфие & сие” ще бъде представена пред публика в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора. Директорът на Историческия музей в Горна Оряховица  Пламен Мадемов разказа, че пътуващата изложба ще бъде подредена между..

публикувано на 22.01.25 в 09:20

Старозагорски младежи ще се обучават как се създава изкуство в градска среда

От днес до края на месец април 30 младежи ще се обучават как се изгражда градска идентичност през изкуството. Инициативата е на творчески колектив "На улицата" и е част от проекта "Градски ритъм: Изкуството да твориш за утре", финансиран от..

публикувано на 21.01.25 в 17:24