Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Любомир Трифонов: Болните с деменция не получават адекватни здравни услуги от държавата

Ако познатите задачи изглеждат трудни, повтаряте действия и изречения, лутате се из познати места, имате нужда да поспивате повече и сте занемарили личната си хигиена, не си внушавайте, че имате ранни симптоми на Алцхаймер. Всичко изброено може да бъде свързано с напредването на възрастта, с функциите на паметта или с емоционални проблеми, но симптомите не са за подценяване.

В първите дни на месец септември, който от 2012 година по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер е обявен за световен за борба с най-честата форма на деменция, в здравната рубрика на предаването "Моята неделя" д-р Любомир Трифонов, от Гражданско сдружение "Алцхаймер-България", което съвсем скоро беше прието за пълен член на Световния пациентски алианс, сподели, че Администрацията по храните и лекарствата в САЩ (FDA) даде ускорено одобрение на адуканумаб, наричано  Адухелм. Лекарството, въпреки че не е лек, има потенциала да даде повече време на хората с умерено когнитивно нарушение, причинено от болестта на Алцхаймер или на онези, които са в ранен стадий на деменция. Той коментира, че всяко лекарство се посреща с големи надежди. Те се оказват ненужни, защото за да се прецени въздействието на лечебните му качества то трябва да влезе в практиката. "Засега има няколко медикамента, които се използват. Те не спират болестта, а я забавят, но въпреки това си струва да се прилагат."

Д-р Трифонов изтъкна, че според официалната статистика диагностицираните в страната са между 100 000 и 200 000, но тя не е реална. Много от възрастните хора са поставени без диагноза в графата на дементно болните. "Един стар човек може да има проблеми с паметта, но това не го прави болен от Алцхаймер", подчерта той. Друг голям проблем е неглижирането на заболелите. Те се затварят в домовете си и в стават "невидими" за обществото, а това ги поставя в периферията на вниманието от страна на Народното събрание и Министерството на здравеопазването. Представителят на Гражданско сдружение "Алцхаймер-България" изрази позицията, че "умишлено се създава дефицит на държавна грижа за такива състояния. Той генерира бум на частни хосписи и се получава така, че остарелите и заболели хора, които са си плащали здравните осигуровки са лишени от здравни грижи. "До този момент няма нормативен документ, който да урежда финансирането на хосписи. Има как се финансират болници, кабинети, медицински центрове, а най-накрая са записани хосписите, но за тях липсва механизъм за финансиране. Липсата на средства е една от главните причини болните с деменция да не получават адекватни здравни услуги, а Законът за лечебните заведения беше приет преди 20 години, допълни още д-р Любомир Трифонов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

15 % страдат от артроза

15 % от населението на Европа страда от артроза, като заболяването засяга най-често хората над 50-годишна възраст. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ ортопедът д-р Георги Господинов. Артрозата е..

публикувано на 13.07.24 в 12:59

платена публикация
Как да поддържаме здравословното си състояние през лятото с мултивитамини и пробиотици

Лятото е сезон на слънце, пътувания и забавления на открито. Въпреки това, топлото време и промяната в ежедневието могат да поставят предизвикателства пред нашето здраве. Поддържането на доброто здраве през лятото изисква подходящо хранене и грижа за..

публикувано на 11.07.24 в 18:33

Защо киселото мляко не се разваля?

Годността на киселото мляко в миналото е била само 3 дни, а в момента е цели 3 седмици. Този факт има своето научно обяснение. В момента производството се осъществява с много модерни технологии, които изключват наличието на микроорганизми,..

публикувано на 06.07.24 в 13:04

Над 10 аптеки в Казанлък спряха работа за два часа в знак на протест

Над 10 аптеки в Казанлък прекратиха работа за 2 часа в знак на протест.   Собственици  и фармацевти се обявиха срещу готвеното изменение на Наредба 4 на здравното министерство за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени..

публикувано на 03.07.24 в 16:22

Как да се справим със сексуалните си проблеми

Сред основните сексуални проблеми на българите е липсата на диалог между партньорите. Те се притесняват да споделят желанията и любовните си фантазии от страх да не бъдат отхвърлени. Това заяви в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 29.06.24 в 12:05

Изпитанията пред децата на разделени родители

Една от най-честите трудности при грижата за деца от различни бракове на родителите е, че детето отказва да бъде възпитавано от възрастния, който не му е роден баща или майка. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на..

публикувано на 22.06.24 в 12:05

Д-р Елена Стайкова е новият председател на РК на БЛС

Микробиологът д-р Елена Стайкова е новият председател на Районната колегия на Български лекарски съюз в Стара Загора. Тя получава подкрепата на огромната част от своите колеги. Отчетно-изборното събрание се проведе с много голям кворум като..

публикувано на 15.06.24 в 12:05

8 % от болните с анорексия умират

Анорексията е сложно хранително разстройство, което се характеризира със силен страх от наддаване на тегло. Разбирането на причините и симптомите на анорексията е от съществено значение за ефективно справяне и лечение на това състояние. 8..

публикувано на 08.06.24 в 12:48

Започват профилактични прегледи за рак на гърдата

Ротари клуб София продължава своята кампания „С теб сме“, която е насочен към профилактика на рака на гърдата в малките населени места. Този път във фокуса на ротарианците са областите Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен и Бургас. Това съобщи в..

публикувано на 01.06.24 в 12:05

В казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители

На 31-ви май в казанлъшката Поликлиника ще се състои втората среща от новата инициатива на здравното заведение - Училище за родители. Темата ще бъде свързана с най-честите инфекции през пролетно-летния период. Занятията ще продължат два часа - от..

публикувано на 31.05.24 в 08:05