Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Любомир Трифонов: Болните с деменция не получават адекватни здравни услуги от държавата

Ако познатите задачи изглеждат трудни, повтаряте действия и изречения, лутате се из познати места, имате нужда да поспивате повече и сте занемарили личната си хигиена, не си внушавайте, че имате ранни симптоми на Алцхаймер. Всичко изброено може да бъде свързано с напредването на възрастта, с функциите на паметта или с емоционални проблеми, но симптомите не са за подценяване.

В първите дни на месец септември, който от 2012 година по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер е обявен за световен за борба с най-честата форма на деменция, в здравната рубрика на предаването "Моята неделя" д-р Любомир Трифонов, от Гражданско сдружение "Алцхаймер-България", което съвсем скоро беше прието за пълен член на Световния пациентски алианс, сподели, че Администрацията по храните и лекарствата в САЩ (FDA) даде ускорено одобрение на адуканумаб, наричано  Адухелм. Лекарството, въпреки че не е лек, има потенциала да даде повече време на хората с умерено когнитивно нарушение, причинено от болестта на Алцхаймер или на онези, които са в ранен стадий на деменция. Той коментира, че всяко лекарство се посреща с големи надежди. Те се оказват ненужни, защото за да се прецени въздействието на лечебните му качества то трябва да влезе в практиката. "Засега има няколко медикамента, които се използват. Те не спират болестта, а я забавят, но въпреки това си струва да се прилагат."

Д-р Трифонов изтъкна, че според официалната статистика диагностицираните в страната са между 100 000 и 200 000, но тя не е реална. Много от възрастните хора са поставени без диагноза в графата на дементно болните. "Един стар човек може да има проблеми с паметта, но това не го прави болен от Алцхаймер", подчерта той. Друг голям проблем е неглижирането на заболелите. Те се затварят в домовете си и в стават "невидими" за обществото, а това ги поставя в периферията на вниманието от страна на Народното събрание и Министерството на здравеопазването. Представителят на Гражданско сдружение "Алцхаймер-България" изрази позицията, че "умишлено се създава дефицит на държавна грижа за такива състояния. Той генерира бум на частни хосписи и се получава така, че остарелите и заболели хора, които са си плащали здравните осигуровки са лишени от здравни грижи. "До този момент няма нормативен документ, който да урежда финансирането на хосписи. Има как се финансират болници, кабинети, медицински центрове, а най-накрая са записани хосписите, но за тях липсва механизъм за финансиране. Липсата на средства е една от главните причини болните с деменция да не получават адекватни здравни услуги, а Законът за лечебните заведения беше приет преди 20 години, допълни още д-р Любомир Трифонов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01

Обединяват ДКЦ 1 в една сграда?

Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..

публикувано на 16.11.24 в 12:32

Пенка Ялъмова: Сдружение "Диабет" в Стара Загора се превърна в общност за взаимопомощ

На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден.  Сдружението, което е..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Изследват безплатно функцията на бял дроб в Стара Загора

Община Стара Загора е партньор в инициатива в полза на здравето на хората, която ще се проведе на 15 ноември, петък, в търговския комплекс HOLIDAY PARK на бул. „Никола Петков” № 52. Безплатните прегледи ще проверяват основни здравни показатели и функцията..

публикувано на 12.11.24 в 16:34

Диабетът и преддиабетът се отключват с лоши хранителни навици

Около 770 000 са диагностицираните с диабет в България и още около 200 000 са в риск. В световен мащаб до 2045г. се очаква хората с инсулинова резистентност да достигнат 800 000 000. Данните обобщи в предаването „60 минути повече здраве“ д-р Мария..

публикувано на 12.11.24 в 13:51

Ноември - месецът на мъжкото здраве

Ракът на простатата вече е на първо място по разпространение сред онкологичните заболявания при мъжете в България. До момента най-много у нас бяха случаите на рак на белия дроб, но тенденцията се променя. Това съобщи в здравното предаване на..

публикувано на 09.11.24 в 12:05

С апарат за компютърна томография ще разполага Белодробната болница в Стара Загора

Апарат за компютърна томография ще е най-новата придобивка за Специализираната болница за активно лечение на   пневмо - фтизиатрични заболявания в Стара Загора, съобщи управителят доктор Камелия Харачерова .  Скенерът ще даде възможност за детайлно..

публикувано на 07.11.24 в 13:49

До края на годината продължава кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка в Стара Загора

„Диагностично-консултативен център I“ в Стара Загора провежда кампания за профилактика на рака на маточната шийка, насочена към жени на възраст между 20 и 29 години и 40 и 49 години. Инициативата включва безплатни гинекологични прегледи и..

публикувано на 06.11.24 в 11:55

Европейска седмица на фертилността акцентира върху донорството на гамети

Всяка шеста двойка в света има репродуктивни проблеми и България не е изключение. У нас обаче темата все още се смята за табу, а пътят към родителството е нелек. В 99% от случаите стерилитетът е здравословен проблем, равностойно разпределен дали..

публикувано на 05.11.24 в 16:09