Медийната грамотност в днешно време ни дава инструментите да се справяме с всички предизвикателства, които ни предоставя Интернет и достъпът до този огромен обем от информация. Това каза за Радио Стара Загора Антоанета Василева, член на Управителния съвет на Коалицията за медийна грамотност и част от екипа на Центъра за безопасен интернет.
"Самата медийна грамотност, освен да избираш източниците си на информация, да познаваш своите права, да се изразяваш в цифрова среда, е свързана и с това да можеш критично да преценяваш съдържанието, което четеш. Истината е, че в днешно време водим най-различни войни с Интернет и с медиите. Особено сега, през последните две години, примерът с коронавируса даде много сериозни примери за това как всъщност можем да станем жертви на дезинформация, на това самите ние да не сме достатъчно запознати по дадена тема или да се доверяваме на източници, които не са достоверни. "
От друга страна обаче медийната грамотност не е само медийна тема, коментира още Антоанета Василева.
" Медийната грамотност определя нивото ни на разбиране реално какво се случва с нас. Всъщност определя и поведението ни като индивиди. И го определяна както за базовите неща, както и за такива като обличането, защото сме чули прогнозата за времето от един източник, а не от друг. Определя и други неща като за това за кого да гласуваме, дали да се ваксинираме. "
Коалицията за медийна грамотност, чийто представител е Антоанета Василева, обединява организации в областта на образованието, журналистиката и гражданското участие, академични представители и експерти по медийна грамотност. В рамките на поставените си цели от коалицията организират и различни обучения за медийна грамотност както за представители на медиите, така и за деца и възрастни хора. А на втори декември тази година предстои и провеждането на мащабна конференция, съвместно с Фондация за свободата "Фридрих Науман". Сред основните теми на конференцията ще са Медийната грамотност по света като специален гост- лектор ще бъде Мартина Чапман, национален координатор на Media Literacy Ireland, консултант политики, изследвания и проекти по медийна грамотност. Дискусия по време на конференцията ще има и по темата " Медийната дезинформация и нейните последици" като сред участниците в този панел са Херо Мустафа, посланик на САЩ в България, Иван Радев от АЕЖ, Михаил Околийски от офиса на СЗО в България.
Радио Стара Загора ще продължи да работи по темата като в следващите седмици ви среща с различни участници от конференцията.
Още от това, което разказа Антоанета Василева, чуйте в прикачения звуков файл.
Тя е дългогодишен директор на Средно училище "Максим Горки", което за много от старозагорци е известно като "Руската гимназия". През септември, тази година е бил поредният професионален рожден ден – 41 години педагогически стаж. А Пътеката е дълга –..
„Изкуственият интелект притежава информация, но не притежава знание. А знанието е онзи важен критерий за анализиране на истинността на дадена информация“ – припомни в ефира на Радио Стара Загора Десислава Алексиева, председател на управителния..
Изкуството и властта са инструментите, с които могат да се управляват умовете на хората и да се манипулира определен тип мислене и поведение. Това е истина, която е стара колкото света, или поне колкото осъзнаването на силата на двете уж..
Миграцията в страната и извън граница е сред най-честите причини за отпадане от училище на много деца от ромската общност в Старозагорско, отчитат Ганчо Илиев от неправителствената организация „Свят без граници“. Екипите на организацията работят..
Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания...
„Смело можем да кажем, че 4 месеца след опустошителното бедствие- градушката на 13 юни, Шипка се е възстановила. Всичко това е благодарение на това, че сме обединени и благодарение на всички, които доброволно помогнаха“, каза кметът на града..
"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на..
В Радио Стара Загора гостува киберекспертът и основател на фондация "Киберсигурност за всеки" инж. Янко Спасов. В ефира на предаването "Час пик" той коментира темата за все по-масовото навлизане на изкуствения интелект (AI) в съвременния свят...
Броят на студентите от Тракийския университет, които се възползват от програмата Еразъм+, непрекъснато расте, съобщи Александър Генов от международния отдел. Тази програма дава възможност на студентите сами да изберат къде да осъществят своята..
Владимир Николов е асистент по палеонтология в Природонаучния музей към БАН. Вече години наред той участва в експедиции край град Трън, област Краище. Там са открити уникални по рода си фосили от късна креда, свързани с животински видове. "Тази година..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net