Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Желязната църква "Свети Стефан" - светиня на българския дух

Желязната църква е най-ценният паметник на българското културно-историческо наследство в съседна Турция. Няма друга в света като църквата "Свети Стефан" в Истанбул, изградена изцяло от желязо. Шедьовърът, проектиран от арменския архитект Ховсеп Азнавур, се извисява на самия бряг на Златния рог в аристократичния квартал "Фенер". Металната конструкция тежи над 500 тона и представлява трикорабна базилика с кръстообразна форма и красиви орнаменти. Сглобяемите елементи са били изработени от австрийска фирма и транспортирани с кораб от Виена по река Дунав, през Черно море и Босфора. Строителството на храма, носещ името на първия мъченик за Христовата вяра, започва 1848 г. и продължава близо половин век. Днешната църква е третата по ред на това място. Архитектурната забележителност съчетава стиловете Неоготика и Необарок и привлича погледа като бисер в короната на древния и вечен град. 


Символът на българската вяра е построен върху имот, дарен от княз Стефан Богориди, висш османски държавник от български произход, внук на Софроний Врачански.  

Дървеният иконостас, излъчващ изящество, е с позлатено покритие и е единственият нежелезен елемент в сградата. Шестте бронзови камбани, изляти в руския град Ярославъл, се издигат на 40 метра височина, като две от тях звучат и до днес. 

В Желязната църква се намира единствената в света икона с образите на Света Богородица с Младенеца и Светите братя Кирил и Методий, разказа за Радио Стара Загора Кириако Лязе, представител на българската общност в Истанбул.


След седемгодишна реставрация, 120-годишният храм бе открит на 7 януари 2018 г. Желязната църква е сред основните туристически забележителности на мегаполиса. Над 2000 души месечно са посещавали православния храм преди пандемията, каза още Кириако Лязе. В началото на 19 век българската християнска общност в Истанбул е наброявала между 80 000-100 000 души. В наши дни са едва около 500.

Темата за присъединяването на Желязната църква към Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО бе повдигана на няколко пъти през последните години, но засега без резултат. 

В двора й са погребани Екзарх Йосиф и митрополитите Иларион Макариополски, Паисий Пловдивски и Авксентий Велешки.

Автор: Таня Балабанова





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Почетен знак за театралния будител Пеньо Калчев

С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..

публикувано на 18.12.24 в 16:58

Иван Милев е носителят на голямата награда от шестото издание на Балканско квадринале на живописта

420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..

публикувано на 18.12.24 в 15:14

Коледна изложба изпъстри зала "Байер"

В Изложбена зала "Лубор Байер"  е подредена традиционната  Коледна изложба .  Официалното откриване е днес , 17-ти декември,  от 18.00 часа .  В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..

публикувано на 17.12.24 в 17:05

Вечните коледни песни ще звучат в Старозагорската опера

Песните на Коледа, които сгряват сърцето, дошли при нас от всички краища на света, от далечни и нови времена! Най-красивите песни с духа на Коледа ще звучат в изпълнение на солисти, хор и оркестър, деца на Държавна опера-Стара Загора. Музикалното..

публикувано на 17.12.24 в 11:18

„Графиня Марица“ на сцената на Операта на 19 декември

На 19 декември от 19 часа в Държавна опера - Стара Загора имате възможността да се заредите от искрящия хумор, усмивки, танци и хубаво настроение на сцената с постановка на оперетата "Графиня Марица". В ролята на Графиня Марица е Деси Стефанова,..

публикувано на 16.12.24 в 15:31

Традиционна коледна експозиция в старозагорската изложбена зала „Лубор Байер“

Представителството на Съюза на българските художници – Стара Загора и Община Стара Загора канят жителите и гостите на града на откриването на традиционната си коледна изложба. Експозицията ще бъде подредена утре, 17 декември 2024 г., от 18.00 ч. в..

публикувано на 16.12.24 в 11:45
Хореографът Христо Иванов в студиото на Радио Стара Загора.

Христо Иванов: Ансамбъл "Загоре" се подготвя за своята 70-годишнина

През 2025 г. общинският фолклорен ансамбъл "Загоре" - Стара Загора ще отбележи 70 години от своето създаване, съобщи в студиото на Радио Стара Загора главният художествен ръководител и хореограф на състава Христо Иванов .  "Това е важна годишнина за нас,..

публикувано на 13.12.24 в 20:57

Стара Загора е домакин на XI-та Арт олимпиада за балетно и танцово изкуство

На 8 декември, неделя, Държавна опера Стара Загора, в сътрудничество с Балкански алианс, е домакин на XI-та Интернационална арт олимпиада за балетно и танцово изкуство.   Танцовите умения на 5 56 участници, представители на България, Босна,..

публикувано на 06.12.24 в 19:50

Изложба на Йежи Новошелски представят в Нова Загора

Днес в Художествена галерия "Руси Карабиберов" Нова Загора се открива изложбата Йежи Новошелски 1923-2011 . Художник, православен теолог, мислител и сценограф, един от най-изтъкнатите творци на XX век.  Син на украински лемко и полонизирана австрийка,..

публикувано на 06.12.24 в 16:17
Светла Тодорова

Драматичен театър "Гео Милев" е сред отличниците в страната

Драматичен театър „Гео Милев“  в Стара Загора получи 124 точки от възможни 150 като комплексна оценка от Министерството на културата в ежегодната класация на културните институции в страната. „Това показва, че се движим в правилната посока, от..

публикувано на 05.12.24 в 19:15