Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ямбол ще отбележи Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май

Ямбол ще отбележи Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май със Света литургия, литийно шествие и военен ритуал. Празникът ще започне в 8:00 часа с утринна служба в храм „Свети Георги Победоносец“ в квартал „Каргон“, след което ще продължи със Света литургия.

В 10:30 часа от храма ще тръгне литийно шествие с икона, в която е вградена частица от мощите на Св. Георги. В него ще участват представителна част от гарнизон Ямбол и Духов оркестър при Народно читалище „Съгласие-1962“.

Всички граждани и гости на Ямбол са поканени да се включат в шествието, което ще започне от улица „Св. Георги“ и ще премине по улиците „Атанас Кратунов“, „Индже войвода“,  „Георги Дражев“, „Цар Иван Александър“, площад „Освобождение“ и ще завърши на улица „Георги С. Раковски“ пред Община Ямбол.

Литийното шествие се провежда в Ямбол от няколко години по инициатива на Негово Високопреподобие архимандрит Димитрий, архийерейски наместник на Ямболска духовна околия.

В 11:00 часа пред сградата на Община Ямбол ще започне тържественият ритуал за издигане на националното знаме и марш на представителни блокове от военните формирования на Ямболския гарнизон. Ще бъде отслужен Тържествен водосвет и молебен За здравето на българските воини от гарнизон Ямбол ще бъде отслужен благодарствен молебен.

След приключване на тържествения ритуал литийното шествие с иконата на Св. Георги ще се върне по същия маршрут до едноименния храм в кв. „Каргон“.

Ако метеорологичните условия позволяват, в небето над Ямбол ще прелетят и два самолета Су-25 от Авиобаза „Безмер“.

И тази година гражданите, които желаят, ще имат възможност да се поклонят пред иконата с мощите на светеца на 5 май преди вечернята, както и на самия Гергьовден в църквата „Св. Георги Победоносец“.

Шести май е Ден на отворени врати в Музея на бойната слава в Ямбол. От 10:00 часа до 16:00 часа всеки може безплатно да разгледа експозициите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Сградата на Община Хасково

Събитията в Хасково през февруари

ОБЩИНА ХАСКОВО СЪБИТИЯ ПРЕЗ МЕСЕЦ ФЕВРУАРИ 2025 г. 1 февруари (събота) 11:00 ч. бул. "Г.С.Раковски“ - Паметна плоча на убитите хасковски офицери и военнослужещи Поклонение по повод 1 февруари – Ден на..

публикувано на 31.01.25 в 15:22

Радио, музика, памет - празнични минути с Радио Стара Загора

В празничния ден (25 януари), когато отбелязваме 90 години от началото на държавното радио в България, предаването за фолклорна култура на Радио Стара Загора ще запознае слушателите с интересни моменти от миналото и модерното в програмите с народна музика..

публикувано на 24.01.25 в 10:34

Приемат се заявки за участие в традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета” в Казанлък

Приемат се заявки за участие в тазгодишното издание на традиционния конкурс за изпълнение на хумористични творби „Чудонемирчета”, който е част от програмата на Чудомирови празници в Казанлък. Това съобщи Теодора Георгиева, директор на Общинската..

публикувано на 22.01.25 в 10:15

Благотворителен концерт на 21-ви януари събира средства за рехабилитацията на пострадалата при катастрофа Силвия

Спектакълът ще бъде със специалното участие на Борис Тасков, Клуб за народни танци и Детско-юношеския танцов състав „Загорци“, Детско-юношески народен хор „Жарава“, Вокална студия „Усмивки“, Гайдарски състав „Красимир Панчев“, децата от детски..

публикувано на 14.01.25 в 10:26

„Стая на бойната слава“ откри Втора тунджанска механизирана бригада

Стая на бойната слава и нова спортна площадка откриха днес във Втора тунджанска механизирана бригада в Стара Загора по повод празника на Сухопътните войски 19 ноември. Стаята ще съхранява  исторически артефакти, свързани с 8-ма пехотна..

публикувано на 13.11.24 в 14:54

Рисуване с кауза - дар за Дари

Благотворителна арт вечер в помощ на 3 годишната Божидара ще се проведе на 14 ноември, от 18:30 ч., в залата на ул. "Димитър Наумов" 114 в Стара Загора Детето се нуждае от последователни операции заради вродено състояние. Тя е родена с..

публикувано на 12.11.24 в 15:42

Представят книга за Димитър Списаревски

На 24 октомври 2024 г.  от 17.30 ч. в конферентната зала на Регионален исторически музей - Стара Загора ще се състои представянето на книгата „Димитър Списаревски. Живот, легенди, митове и факти“. Неин автор е Орлин Георгиев, авиоинженер, председател..

публикувано на 21.10.24 в 14:48

Село Голямо Дряново посреща гости от цялата страна за деветото издание на “Фестивал на ореха“

За девети път, тази събота- на 19 октомври, НЧ “Зора-1902“ и Кметство Голямо Дряново ще съберат стотици производители и занаятчии от цяла България на традиционния Фестивал на ореха. Празникът ще започне с представянето на кулинарна..

публикувано на 18.10.24 в 16:02

Откриват първият мобилен социален център в България

Първият мобилен социален център в България ще бъде открит на 10 октомври в Сливен. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Росица Кратункова, един от създателите на Фондация „За Надежда“. Откриването ще бъде отбелязано с целодневен фестивал в..

публикувано на 09.10.24 в 12:03

платена публикация
Петото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Стара Загора

7.10.2024г. – За пета поредна година бе дадено началото на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”, като за първи път инициативата стартира от Стара Загора. Домакин на събитието бе Начално училище "Димитър Благоев", където..

публикувано на 08.10.24 в 14:51