Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вторият мозък в нашето тяло

Нашите черва са нашият "втори мозък" -  холистично твърдение, което може да звучи неаргументирано, но все повече учени застават зад тази теза. Нервната система на червата, наречена още „ентерална нервна система“, привлича вниманието на много учени през последното десетилетие. Вторият “мозък” използва същия инструментариум като главния мозък – мрежата невронни вериги, невротрансмитери и белтъци. 

Ентералната нервна система поддържа биохимичната среда в различните области на стомашно-чревния тракт, като по този начин осигурява точното ниво pH и химичен състав, необходими за работа на храносмилателните ензими.

Според учените, милионното струпване на невронни клетки позволява на стомашно-чревният тракт да работи автономно и много по-често да изпраща сигнали към главния мозък, отколкото да получава. 

Нараства броят изследвания на психолози, психиатри и лекари за връзката между състоянието на стомаха и червата с настроението, и най-вече безпокойствието. Когато сме напрегнати или тъжни, усещаме дискомфорт в червата. 

Често използваме израза за "пърхане на пеперуди" в стомаха, когато сме щастливи, и може би не случайно - 95% от хормона на щастието /серотонин/ се произвежда в нашите черва. 

От състоянието на микробиомът в червата ни зависи благосъстоянието на целия ни организъм. Микробните общности, от които е съставен той, могат да се променят в зависимост от различни външни и вътрешни фактори като начин на хранене, прием на медикаменти и злоупотреба с алкохол, замърсена околна среда, стрес, липса на движение и др.

Добрите бактерии в борба с лошите, които населяват чревната микрофлора - битка, която може да бъде спечелена, ако подходим с правилна грижа. Едно от най-важните решения е приемът на пробиотици.  От интервюто ще разберете защо са важни пробиотиците и за какво да внимаваме, когато правим своя избор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нов апарат в УМБАЛ „Киркович“

Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..

публикувано на 23.11.24 в 13:00

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01

Обединяват ДКЦ 1 в една сграда?

Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..

публикувано на 16.11.24 в 12:32

Пенка Ялъмова: Сдружение "Диабет" в Стара Загора се превърна в общност за взаимопомощ

На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден.  Сдружението, което е..

публикувано на 13.11.24 в 13:00

Изследват безплатно функцията на бял дроб в Стара Загора

Община Стара Загора е партньор в инициатива в полза на здравето на хората, която ще се проведе на 15 ноември, петък, в търговския комплекс HOLIDAY PARK на бул. „Никола Петков” № 52. Безплатните прегледи ще проверяват основни здравни показатели и функцията..

публикувано на 12.11.24 в 16:34

Диабетът и преддиабетът се отключват с лоши хранителни навици

Около 770 000 са диагностицираните с диабет в България и още около 200 000 са в риск. В световен мащаб до 2045г. се очаква хората с инсулинова резистентност да достигнат 800 000 000. Данните обобщи в предаването „60 минути повече здраве“ д-р Мария..

публикувано на 12.11.24 в 13:51

Ноември - месецът на мъжкото здраве

Ракът на простатата вече е на първо място по разпространение сред онкологичните заболявания при мъжете в България. До момента най-много у нас бяха случаите на рак на белия дроб, но тенденцията се променя. Това съобщи в здравното предаване на..

публикувано на 09.11.24 в 12:05

С апарат за компютърна томография ще разполага Белодробната болница в Стара Загора

Апарат за компютърна томография ще е най-новата придобивка за Специализираната болница за активно лечение на   пневмо - фтизиатрични заболявания в Стара Загора, съобщи управителят доктор Камелия Харачерова .  Скенерът ще даде възможност за детайлно..

публикувано на 07.11.24 в 13:49

До края на годината продължава кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка в Стара Загора

„Диагностично-консултативен център I“ в Стара Загора провежда кампания за профилактика на рака на маточната шийка, насочена към жени на възраст между 20 и 29 години и 40 и 49 години. Инициативата включва безплатни гинекологични прегледи и..

публикувано на 06.11.24 в 11:55