Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи от Казанлък - в защита на животните

Гражданска инициатива срещу тестване на козметични продукти върху животни, събира подкрепа в Казанлък

Казанлък се присъединява към кампанията срещу експерименталното тестване на козметични продукти върху животни. По инициатива на неправителствената организация "Невидими животни" от миналата година в държавите-членки на ЕС е стартирала петиция "Козметика без жестокост". 

Нейната цел е да бъдат събрани 1 милион подписа, които правят задължителен за разглеждане от Европейския парламент въпроса с тестването на козметични продукти върху животни. 

От юли Градът на розите е част от кампанията. 13 доброволци - млади хора от 15 до 18 -годишна възраст, събират подписи в защита на онези, които сами не могат да се защитят. В Казанлък нейни "двигатели" са едно момиче - Елиа и едно момче - Денис. Още в училище те започват разяснителна кампания от клас на клас. И спечелват за каузата за събиране на подписи под петицията още десетина доброволци. 

Днес техният брой е вече 13, а желаещите да се присъединят могат да сторят това като се свържат с Елиа или пък потърсят информация в Интернет. 


Подписката също може да бъде разписана по два начина - електронно - на сигурен сървър, защото, за да са валидни подписите, са необходими и лични данни,  или пък на място - на пункта, организиран от младите хора в Казанлък. Всеки ден те обикалят по няколко часа в Града на розите. Можете да ги откриете на центъра или пък в парк “Розариум”..

 Казват, че мисията им и това, което правят се посреща разнородно - има и въпроси - "защо не се погрижите първо за хората". Но има и широки усмивки и възкликвания "браво, младежи". А за второто си заслужава. Кампанията по  събиране на подписи в подкрепа на преустановяването на експериментални тестове на козметични продукти върху животни, ще продължи до края на август.  


А повече ще чуете в репортажа 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Психиатрията в криза

Тридневен протест срещу мизерното заплащане и недостига на персонал започнаха вчера работещите в държавните психиатрични болници у нас. Психиатричното здравеопазване в България е в критично състояние, а персоналът в държавните болници настоява за..

публикувано на 18.03.25 в 14:34

Център за телемедицина ще има в Хасково

Център за телемедицина се планира да заработи и в Хасково.  Официалната церемония по откриването на проект CARE-GET “Сътрудничество за напредък в образованието, взаимодействие между поколенията, икономиката и технологичния преход” ще се състои на 20..

публикувано на 18.03.25 в 13:48

Заболяванията на бъбреците преминават безсимптомно

"Добре ли са бъбреците ви? Открийте рано, защитете здравето на бъбреците", под това мото премина Световния ден на бъбречното здраве. Той   се отбелязва от 2006 година, през втория четвъртък на месец март, по инициатива на Международното дружество по..

публикувано на 16.03.25 в 15:55

Хиалурон и плазма за здрави стави

Хиалуроновите инжекции са сред предпочитаните варианти за подобряване здравето на ставите ни. Хиалуронът е активната съставка, която подпомага смазването на ставите. Костите трябва да са седефено лъскави и с мазна покривка, за да функционира..

публикувано на 15.03.25 в 12:05

За безплатните лекарства или има ли "безплатен обяд"

Предложение на бившия финансов министър Асен Василев Националната здравноосигурителна каса да покрие напълно лекарствата за неврологични, ендокринни и белодробни заболявания, предизвика реакция от страна на фармацевтите.  На пръв поглед идеята е..

публикувано на 13.03.25 в 09:10

Живот на кредит заради забавено решение от ТЕЛК

 48-годишна жена от Стара Загора вече трети месец е без средства, след като в началото на годината заради неподновено ТЕЛК- решение пенсията й по болест е спряна.    В края на миналата година Анета Благоева от Стара Загора подава документи за..

публикувано на 13.03.25 в 07:35

"60 минути повече за хората": Социални услуги в Стара Загора

Днес на фокус в "60 минути повече за хората" са три социални услуги в Стара Загора- Дневен център за пълнолетни лица с увреждания   две защитени жилища за лица с умствена изостаналост.  Защитените жилища са специализирана социална услуга за..

публикувано на 12.03.25 в 15:27

Нарколепсията - нарушената способност на мозъка да регулира цикъла сън-будност

Човек прекарва около ⅓ от живота си в сън, за да може тялото и ума да функционират правилно. Това се равнява на приблизително 25 години; Доказано е научно, че без храна човекът и животните могат да издържи много повече време, но не и без..

публикувано на 11.03.25 в 14:58

Диети и медикаменти за отслабване – само след консултация със специалист

Броят на хората с наднормено тегло в света е нараснал от 929 милиона през 1990 г. до 2,6 милиарда през 2021 г., показва проучване на авторитетното медицинско списание Lancet. Според тях, ако не се вземат мерки,  близо 60 процента от възрастните и една..

публикувано на 11.03.25 в 14:22

Отбелязваме Световния ден на съня

На 14 март предстои да отбележим Световния ден на съня. Обявен за такъв от Световната асоциация по медицина на съня през 2007 година, той има за цел да фокусира вниманието ни върху този жизнено важен цикъл. Оказва се, че проблеми със..

публикувано на 08.03.25 в 12:37