Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сделките с имоти „на зелено“ стават рискови

„Вече се забелязва забавяне в изпълнението на проекти от строителни компании. Някъде по обективни причини, заради забавяне на доставките на строителни материали. Но някои не толкова подготвени строителни фирми ще претърпят загуби и може да се стигне до фалити и до недовършени сгради. Не бих посъветвал да предприемат покупки „на зелено“, рискът е твърде висок за такъв тип сделки“, коментира за Радио Стара Загора доц. Драгомир Стефанов- преподавател в катедра „Недвижима собственост“ към УНСС. Той все пак добави, че в дългосрочен план инвестицията в имоти е най-стабилната, което е доказано и през последните десетилетия.

В момента този пазар се движи добре, защото в период на сътресение на пазара, на криза и висока инфлация недвижимите имоти са сравнително сигурно убежище за инвеститорите.

„Все пак в българските банки има над 100 млрд. лв. депозити на физически лица и фирми, които се обезценяват с невиждана от 25 години скорост. Това плаши всички участници на пазара и затова се засилва търсенето на недвижими имоти.  Това са предимно инвеститори, които не търсят първо жилище, а по-скоро съхраняване стойността на натрупания капитал и тези жилища ще ги видим на пазара за даване под наем“, обяснява доц. Стефанов.

По думите му обаче това е краткосрочна тенденция, защото тези възможности ще бъдат изчерпани и  хората ще ограничат потреблението си.

Той очаква съвсем скоро, след 6 до 9 месеца тенденцията да се обърне. Предлагането ще започне да изпреварва търсенето, което неминуемо ще доведе до корекция на цените на имоти.

„2022 г. е първата от 10-11 г., която има повишаване на цените на имотите, но инфлацията надвишава ръста в цените. Това означава, че въпреки че сме инвестирали в имот, ние сме загубили част от покупателната стойност на нашите пари. Дори и имотите не успяват да компенсират изцяло ръста на цените. Така че през следващите 1-2 години дори да не стигнем до реален спад на цените, пазарът ще се успокои, цените ще се задържат и тъй като инфлацията ще продължава да расте, вероятно ще имаме понижаване на реалната стойност на недвижимите имоти“, прогнозира специалистът.

Той предупреждава, че в икономически план политическите сътресения и това, че не виждаме реална възможност за съставяне на правителство крие големи рискове.

„Като цяло ни очаква един период на 2-3 години на стагнация на пазара. Нисък ръст на брутния вътрешен продукт, висока инфлация, което ще доведе до обезценяване на спестяванията на населението и вероятно ще се отрази негативно на пазара на недвижими имоти. Може би ще има спад на някои не толкова качествени имоти, в някои не търсени квартали.

Очакваме и лихвените проценти да започнат да растат, което ще създаде и системен риск. За някои не толкова платежоспособни кредитополучатели може да изпаднат в неплатежоспособност“, обясни доц. Стефанов.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Десислава Петкова - брокер агенция

Имотният пазар в Стара Загора през 2025г. – новото строителство в кварталите все по-предпочитано

Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..

публикувано на 24.01.25 в 14:08
проф. Мартин Иванов

Забравяйки миналото, сме осъдени да го повторим

Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов .  309 документални разкази  са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..

публикувано на 23.01.25 в 05:55
Любомир Аламанов

От предизборни заявки до поети ангажименти: Тръмп отново в Белия дом

В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..

публикувано на 22.01.25 в 14:39

Какво да очаква IT браншът през 2025 г.?

По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..

публикувано на 20.01.25 в 15:35
Мария Горчева в студиото на Радио Стара Загора

Мария Горчева: Необходима е оценка за дисциплината в училище

Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..

публикувано на 20.01.25 в 08:56

Владимир Петков: Нова Зеландия е прекрасно място, струва си да се посети

Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..

публикувано на 17.01.25 в 08:31
Стефан Шоселов

Без компенсации за високите цени на тока бизнеса е заплашен от фалити

Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..

публикувано на 15.01.25 в 09:31

В деня на Банго Васил: Сегрегацията е най-голямата пречка за напредъка на ромската общност

Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..

публикувано на 14.01.25 в 12:08
Пламен Донев, член на УС на ИДЕС

ИДЕС: Предложените промени в държавния бюджет поставят бизнеса в неконкурентно положение

Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..

публикувано на 13.01.25 в 14:50

Все повече младежи използват вейп, снус и никотинови паучове, без да разбират вредата от тях

Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..

публикувано на 13.01.25 в 08:44